Koşarken Kilo Verebilmenin 5 Yolu

Koşarken Kilo Verebilmenin 5 Yolu

Birkaç detaya dikkat ettiğinizde düzeli koşu antrenmanlarınızda sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün.

Koşmak sadece sağlıklı ve enerjik bir yaşam anlamına gelmez. Belli şeylere dikkat ettiğinizde kilo vermenize de son derece yardımcı olacak bir spora dönüşür. Eğer siz de koşarken kilo vermek için çabalamak istiyorsanız aşağıdaki tüyolara göz atmanızı tavsiye ederiz. Hazır havalar da ısınmaya başlamışken, bu ipuçlarını okumanızı, koşu ayakkabılarınızı ayaklarınıza çekmenizi ve bu harika antrenmanın tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz. İşte karşınızda koşarken kilo verebilmenin 5 yolu!

1. Değişiklik iyidir

Eğer koşarken kilo vermek istiyorsanız, her gün aynı egzersizi uygulamaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Bazı günlerde basit koşular, bazı günlerde ise daha hızlı tempolu koşular gibi farklı antrenmanlar uygulayın. Aradaki günlerde ise kas oluşturma ve kalori yakma gündemleriniz olsun.

2. Yoğunluğu abartmayın

Egzersiz yaparken aşırı yoğun programlara yönelmeyin. Yani haftanın 5 günü yoğun bir şekilde koşmak yaralanmalara ya da tükenmişliğe çok daha çabuk kapı açacaktır. Dolayısıyla aralıksız, yoğun koşuya çıkmanın kilo vermenize yardımcı olacağına inanmayın.

3. Daha fazla koştuğunuz daha fazla yiyebileceğiniz anlamına gelmez

Bazen insanlar koşmaya başladıklarında daha fazla yiyebileceklerini hissederler. Çünkü koşarken sanki kalori kazanıyorlardır! Ancak hedefimiz kilo vermek olduğunda bu ekstra kalorilere başka türlü bakmamızda fayda vardır.

4. Karbon yüklemesi hakkında bir daha düşünün

Koşarken kilo vermek isteyenler kalori harcamalarını biraz fazla abartabilirler. Ortalama 70 kilo bir koşucu günde 1.500-2.000 kaloriye ihtiyaç duyar. Eğer birkaç kilo vermek istiyorsa 1.500-1.700 harcar ve ortalama 30-60 dakikalık bir seans için 300-600 kalori harcar. Eğer sabah kahvaltısında tenis topu porsiyonunda yulaf, öğlen bir sandviç ve akşam da bir porsiyon makarna yerseniz koşuda harcanandan 750 kalori daha fazla harcarsınız.

5. Uzun koşularda yakıtınızı unutmayın

Eğer 60 dakikadan az bir koşu antrenmanı yapıyorsanız, antrenman esnasında sudan başka bir şeye ihtiyacınız yoktur. Aynı zamanda sıcak ve nemli havalarda yapılan uzun çalışmalarda, performansı biraz daha artırmak için bir miktar karbonhidrattan da yararlanılabilir. Uzun bir yol kat edecekseniz sporcu içecekleri iyi birer yakıt olabilir.