Köpük Rulolar İle Selülitlere Veda

Köpük Rulolar İle Selülitlere Veda

1539

Köpük rulolar ile evde kolayca yapabileceğiniz bu 4 egzersiz sayesinde selülitlerinizden kurtulmanız mümkün!

Yaza geri sayım başladı. Selülitlere veda etmek için çalışmalar da gündemimizde yerini aldı! Biz de bu yazımızda bu gündeme değinelim dedik ve selülitleri yok etmek için evde yapabileceğiniz bazı egzersizleri bir araya getirdik.

Selülitleri her kas yüzeyinizi kaplayan streç filmler gibi düşünebilirsiniz. Bu doku kuru ve zayıf kaldığında alt katmandaki yağ kendini dışarı iter ve selülitler olarak kendini göstermeye başlar. Buna hormonal dengesizlikler neden olabileceği gibi lenfatik durumlar da sebep yaratır. Aynı zamanda susuzluk, dolaşım bozukluğu, hareketsizlik gibi etkenler de selülit oluşumunda etkilidir.


Özellikle tırtıklı yüzeylere sahip, foam roller ismiyle de bilinen köpük rulo modelleri selülitleri ortadan kaldırmak için en etkili spor ekipmanlarından biridir. Köpük ruloları bedeninizde yuvarlayarak yapacağınız bu egzersizlerle blokajları açacak ve dolaşımı sağlayarak lenf drenajı masajı yapıyor olacaksınız. Her gün sadece 10-15 dakika ayırarak köpük rulolar ile yapabileceğiniz selülit egzersizleri sayesinde selülitleri azaltmak adına sağlam bir adım atmış olabilirsiniz.

1. Arka bacak egzersizi

Matın üzerine oturun ve köpük ruloyu üst arka bacaklarınızın altına alın. Kollarınızı arkaya alın ve elleriniz ayaklarınızın olduğu yere gösterecek şekilde avuçlarınızı zemine bastırın. Göğüs bölgenizi açık tutun. Avuç içlerinizi yere, mata bastırarak kalçalarınızı yukarı kaldırın. Kalçanız havadayken kendinizi öne doğru itin; köpük rulo neredeyse dizinizin altına gelecek şekilde yuvarlansın. Bu yuvarlanma hareketini 8 ila 10 kez uygulayın.

2. Ön bacak egzersizi

Sırada selülitler için egzersiz önerilerimizden bir diğer var. Mata yüz üstü uyanın. Dirsekleriniz omuzlarınızın hizasında olacak şekilde ön kollarınız ve avuçlarınız yere temas etsin. Bacaklarınızı dümdüz tutun ve köpük ruloyu dizinizin biraz üstüne doğru yerleştirin. Sırtınızı düz tutmaya özen gösterin ve üst bedeninizin havada düz bir şekilde duruşunu koruyun. Köpük ruloyu dizlerinizden leğen kemiğinize doğru yuvarlayın. Bu hareketi 8 ila 10 tekrar şeklinde yapın.

Bunu da okuyun: Bacaklarınızı Güzelleştirecek 15 Ürün
Capcanlı ve pürüzsüz bacaklara sahip olmayı kim istemez? O zaman bacak canlandırıcı kremlerden masaj aletlerine, bacak fondötenlerinden spor ekipmanlarına; bacak bakımınız için bu 15 ürüne mutlaka göz atın!

3. Oturuş egzersizi

Evde yapabileceğiniz selülit hareketleri arasında oturarak yapacağınız sıra… Köpük ruloyu kalçanızın altına ve sol kolunuzu da arkanıza alın. Sol avucunuzu mata yerleştirerek bu şekilde stabil kalmaya çalışın. Sağ bacağınızı kırarak ayak bilekleriniz sol dizinize konacak şekilde duruş pozisyonunuzu alın. Ağırlığınızı sağ kalçanıza vererek çok ufak santimetrelerce olacak şekilde kalçanızı yuvarlayın. Aynı hareketi diğer taraf için de uygulayın.

4. Sola sağa yuvarlanma egzersizi

Fotoğraf: Livestrong.com

Evde yapılabilecek selülit egzersizleri arasında sonuncudayız! Mata sırt üstü uzanın ve dizlerinizi kırın, bacaklarınız doksan derece olacak şekilde pozisyonu alın. Kalçanızı kaldırın ve köpük ruloyu bel-kalça arasındaki bölgeye yerleştirin. Kırık olan dizlerinizi bir sağa bir sola olacak şekilde yanlara doğru yatırın. Her taraf için 8 kez aynı egzersizi uygulayın.