Köpük Rulo Egzersizlerinde Kaçınmanız Gereken 5 Hata

Köpük Rulo Egzersizlerinde Kaçınmanız Gereken 5 Hata

764

Köpük rulo üzerinde yuvarlanırken yapacağınız hatalı hareketlerin tehlikeli olabileceğini unutmayın ve bu hataların bilincinde olarak egzersizlerinizi yapmaya başlayın.

Köpük rulolar sporcuların sevdiği kadar çekindiği de bir ekipmandır. Çünkü masaj yapar gibi rahatlatan etkisi kadar engebeleri ile can acıtabilen bir etkiye de sahiptir. Birçok ekipmanda olduğu gibi köpük rulolarda da yanlış kullanım sakatlanmalara yol açabilir. Dolayısıyla egzersiz esnasında yapılabilecek hataların mutlaka bilincinde olmakta fayda vardır. İşte karşınızda köpük rulo, nam-ı diğer foam roller egzersizlerinde kaçınmanız gereken 5 hata.

1. Yanlış yöne yuvarlamak

Köpük rulo üzerinde denge kurmakta zorlanıyorsanız muhtemelen kendisini yanlış konumlandırmışsınızdır. Kasa paralel bir şekilde konumlandırmak yerine kaslarınızın uzunluğuna dik olacak şekilde döndürün. Ardından kasın tüm uzunluğu boyunca aşağı ve yukarı doğru yuvarlayın.

2. Üst bedeni yuvarlamamak

Köpük rulo ile egzersiz yaparken başınıza gelebilecek bir diğer hata da bu sporu sadece alt beden sporu olarak düşünmek olacaktır. Bu sporu daha etkili bir şekilde yapmak için mutlaka üst bedeni de yuvarlamak gerekecektir. Üst beden dediğimizde bahsi geçen bölgeler ise göğüs, bel ortası, triseps ve omuz kaslarıdır. Eğer rulo form ile bu bölgelerde yuvarlama işleminde zorlanıyorsanız lacrosse topunu yuvarlamayı deneyebilirsiniz.

3. Doğru baskıyı yakalayamamak

Eğer çok yavaşça yuvarlanıyorsanız bu çok fazla bir etki yaratmıyor olabilir. Eğer egzersizi çok sert bir şekilde uyguluyorsanız da canınız acıyabilir ve kaslarınız gerilebilir. Dolayısıyla köpük rulo egzersizleri yaparken doğru basıncı yakalamak ve baskıyı kontrol altında tutabilmek son derece önemlidir. Aynı zamanda farklı köpük rulo modelleri de farklı etkiler yaratacaktır. Örneğin içi boş silindirler daha fazla basınç uygular. Tam silindirler daha yumuşaktır ve içi boş olanlar daha sert plastiklere sahiptir. Bu da vücudunuz üzerinde daha az efor harcayarak daha fazla baskı yapar. Her iki köpük de işe yarar, uzmanlara göre dikkat etmeniz gereken şey baskıda hassasiyet konusunda 10 üzerinde 5’e kendinizi ayarlamanız.

4. Kemikli bölgeler üzerinde yuvarlamak

Köpük rulo ile egzersiz yaparken yumuşak dokulara odaklanmalı. Kemikler üzerinde yuvarlamak ve baskı yapmak sadece acı verici olacaktır. Dolayısıyla köpük rulo egzersizi esnasında omuz kemikleri, ayak bilekleri ve kalça kemiklerine özellikle dikkat etmek gerekir.

5.Tetik noktaları üzerinde fazla zaman geçirmek

Vücudumuzda kası hem kuvvetsiz hem de gergin hale getirerek ilgili kas grubunda güçlü ve şiddetli kasılmalara neden olan tetik noktaları üzerinde uzun süre boyunca köpük ruloyu yuvarlamak sağlıklı olmayacaktır. Hatta bu durum bu bölgelerde daha fazla ağrı, acı ve tahrişe yol açacaktır. Uzmanların önerisi tetik noktası etrafındaki alanları gevşetmek üzere 30-60 saniye o alanlarda yuvarlamak. Bu, tetik noktalarında da rahatlama sağlayacaktır.