Köpeğiyle Trekking Yapacaklara Tavsiyeler

Köpeğiyle Trekking Yapacaklara Tavsiyeler

985

Yürüyüş keyfinize en yakın dostunuzu da alın, köpeğinizle birlikte güzel bir gün geçirin!

Eğer bir köpekle birlikte yaşıyorsanız bilirsiniz ki çoğu zaman en yakın dostumlarımızdır onlar. Ancak onları her yere götüremeyiz, örneğin iş yerine ya da partilere, restoranlara ve hatta çoğu zaman tatillerimize. Köpeğimiz her yere gidecek diye bir kaide yoktur elbet ancak en çok sevdiğimiz bazı aktivitelerimizde onların da yeri olsa çok güzel olmaz mıydı? Trekking bu aktivitelerin başında geliyor. Güzel bir hafta sonu gününde, bahar ayının şahane havasında keyifli bir yürüyüşe köpeğinizle çıkmak istiyorsanız kulak verin! Bu yazımız köpeğiyle birlikte trekking yapmak isteyenler için…

Unutmayın; köpekler hayatın her alanında olduğu gibi yürüyüşte de mükemmel partnerlerdir. Kırsalda ve doğada köpekle geçirilen vakit inanılmaz keyifli olabilir, tek koşul iyi planlamadır.

Köpekle trekking için hazırlık tavsiyeleri

1. Köpeğinizin sağlık durumunun iyi olduğunu teyit edin

Küçük bir veteriner ziyareti, kısa süreli yürüyüşler bu konuda iyi yol gösterici olur. Köpeğiniz çok genç veya yaşlıysa onun için yürüyüş fazla gelebilir. Kısa bacaklı köpekler sıcak havalarda dışarıda çok fazla durmaya veya egzersize çok iyi tepki vermeyeceklerdir.

2. Köpek dostu oyun parkurlarına gidin

Köpekler için aktiviteler varsa katılın. Yürüyüş veya tırmanış için seyahat parkurunu seçerken evcil hayvan dostu kamp yerlerini araştırın. Köpekle doğaya giderken gideceğiniz yaban hayatın niteliği de önemlidir. Örneğin yaban domuzu gibi hayvanların köpek havlamasına ters tepki vermeleri gibi durumlar söz konusu olabilir.

3. Köpeğinizle gün aşırı fiziksel oyun oynayın

Bu onu outdoor için hazırlayacaktır. Pratik yaparken, komutlara uyumunu, duymasını, duraklamasını, size doğru gelmesini kontrol edin. Komut dinlemesi doğada can kurtarıcı bir özellik olabilir. Islık gibi komutlar ile köpekler uzun mesafeden size rahatlıkla duyabilir. Uzayabilen tasma yürüyüşte avantajlı olacaktır.

4. Köpeğinizin çantasını hazırlamayı öğrenin

Az ve doğru ekipman, mama miktarı, su kabı, besin takviyesi gibi şeyleri optimize edin. Yanınıza mama alırken, normalde verdiğiniz günlük miktara, her öğünde vermek üzere, köpeğin her yarım kilosu için bir kap daha ekleyin. Köpek yatağı veya üzerinde kıvrılması için battaniye, mat veya fiber havlu alabilirsiniz. Büyük bir köpek günlük yarım litre , küçük köpek ise bir litreye yakın su tüketecektir.

Olası tehlikeler için önlemler

Tırmanış ve yürüyüşlerde köpeklerin başına gelebilecek tehlikelerin listesini inceleyin. Böylece önlemleri yanınızda götürürsünüz:

– Sıcaklık ve aşırı iklim olaylarına dikkat. Don, buz veya çok sıcak koşullar köpekler için çok daha zorlu olabilir. Bir Sibirya kurdunu 40 derece üzerinde tırmandırmak istemeyebilirsiniz.

– Her zaman yanınıza fazla içme suyu alın.

– Fazla yorgunluğa dikkat edin; nefes alışını, kalp atışını izleyin.

– Düşmeler konusunda dikkat edin. Kayalıklar, boşluklar tehlike olabilir.

– Kesilme ve yaralanmalar, genelde keskin kayaların, dikenli otların olduğu bölgelerde yaşanır. Gerekli yerde ilk yardım seti veya yara iyileştirmek üzere ilaç vb. şeyler taşıyın.

– Bitlerden, akreplere ve yılanlara, yaban hayattaki her türlü zehirli ve tehlikeli canlı köpeğinize zarar verebilir.

– Zehirli bitkilere dikkat! Köpeğinizin tanımadığınız bitkileri yemesine izin vermeyin.

– Su bakterileri, virüs ve mikroplar özellikle durgun, beklemiş sularda olurlar. Köpeğinizin bu sulardan tüketmemesine dikkat edin.

– Hiç alışkın olmadığı koşullar da köpeğinize psikolojik olarak zorlu gelecektir. Onu hep gözlemleyin.