Kolajen Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Kolajen Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Kolajen nedir? Ne İşe yarar? Eksikliğini nasıl anlarız? Takviyesini nasıl yapabiliriz? Hangi besinlerden alabiliriz? Bilmeniz gereken tüm detaylar bu yazımızda!

Kolajen Nedir?

Kolajen nedir sorusunu son dönemde daha çok duyar hale geldik. Bu isme özellikle güzellik ve kozmetik ile ilgili yeni ürünler üzerinde daha çok rastlıyoruz. Kolajen denilen şey, cildin kendi ürettiği aminoasit (proteinin yapıtaşı) bakımından zengin cilt dokusu olarak özetlenebilir. Kolajen faydası yalnızca cilt değil tüm vücut sağlığı ile dengededir.

Kolajen Ne İşe Yarar?

Bu doku cildi desteklerken, sıkı kalmasını, dolgun ve zinde olmasını sağlar. Kolajen sağlayan cilt kendini yeniler. Hal böyle olunca da güzelleşme ve cilt sağlığı konusunda ilgi odağı olur.

Kolajen Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Cilt yaşlandıkça bu aminoasitlerin ciltteki üretimi azalır. Cilt daha hızlı ve kolay deforme olmaya başlar. Yani cilt kırışıklıkları, solukluk, lekeler, cildin genç halinden solgun görünmesi gibi belirtiler kolajen eksikliğini gösterir.

Kolajen Takviyesi Nasıl Yapılır?

Kolajenin yapısını oluşturan ve normal koşullarda cildimizde sentezlenen aminoasitleri ve vitaminleri dışarıdan takviye ile alabilirsiniz. Belirli beslenme diyetleri, kolajen üretimini tetikleyen ve arttıran gıdalar ile doğal yoldan alınabilirken, sıvı kolajen takviyesi gibi laboratuvar üretimi kolajen takviyesi sağlanabilmektedir. Böylece cilt bakımı da yapılmaktadır.

Hangi Besinler Kolajen Açısından Zengindir?

Bazı gıdalar kolajen arttırırken bazıları azaltmaktadır. Gıda ile kolajen takviyesi yaparken, kolajen içeren besinler tercih edip, azaltanlardan uzak durmak gereklidir.

Ciltte kolajen üretimini artıran gıdalar kırmızı orman meyveleri, lutein içeren yeşil yapraklı sebzeler, soya ürünleri, çilek, ananas, portakal gibi c vitamini bol meyveler, fasulyegiller, pancar, turp gibi kırmızı sebzeler, Omega içeren gıda ürünleri olarak genellenebilir. Genel olarak bu gıdaların organik veya doğal tarım üretimi olması kalojen özelliklerini arttıracaktır.

Ciltte kolajen üretimi azaltan gıda ve dış etkiler ise, sigara kullanımı, kirli hava, güneşe direk maruz kalma, rafine şeker ve glukoz şrubu kullanılan ürünlerin tamamı, hareketsiz ve sporsuz bir hayat tarzıdır. Geç yatıp, geç kalkma alışkanlığı, 23.00 – 02.00 arası uyanık kalmak da yine kolajenler açısından olumsuz etkendir.

Kolajen Takviyeleri Nelerdir?

Gıda ile kolajen arttırımı dışında, kozmetik ve destekleyici gıda markaları kolajen takviyesini kolajen hapı , kolajen serum , kolajen krem veya toz olarak hazır ürün haline getirmişlerdir. Bu ambalajlı ürünler, içeriğinde günlük alınması gereken miktar ve dozajları belirlenmiş halde sunulmaktadır. Bu kapsüllerin içinde sıvı kolajen dışında, B, C vitamini gibi vitaminler, Çinko, Selenyum gibi kolajen doku oluşturulmasını kolaylaştıran diğer etken maddeler de eklenir. Bu ürünlerin bazılarında bulunan sıvı kolajen doğal ürünlerden elde edilebilmekte, üretimde taze deniz ürünleri, deniz anası, kabuklular, inek kıkırdağı gibi hayvansal ürünler kullanılmaktadır.

Kapsül veya tüp sıvı kolajen takviyesi alanlar için prospektüs, yemeklerden birer saat önce ve sonra bir tüp veya kapsül gibi belirlenen birim miktar kadar suya katılarak veya direkt içilerek alınacağını söyler. Bu takviye için özellikle en iyi çalıştığı zamanlamanın sabah aç karnına olduğu belirtilir.

Hamilelerin, emzirenlerin, sıvı kolajen kaynağına –kabuklular gibi- alerjisi olan kişilerin bu tür hazır takviyeleri kullanılmaması gerekiyor.

Kolajen Diyetinin Püf Noktaları

– İlik, kemik suyu, sığır jelatini gibi amino-asit deposu ürünleri özellikle sabah aç karnına, ekmeksiz alın ve kahvaltı yapmadan bir süre bekleyin.

– Kahvaltıda avokado, chia gibi omega zengini ürünler ile beslenin.

– Öğün aralarında orman meyveleri, A vitamininden zengin meyvelerden oluşan ara öğünler yapın.

– Öğle ve akşam yemeklerinizde çiğ yeşil salata mutlaka olsun.

– Her hafta en az iki ana yemekte fasülye, barbunya gibi proteini bol fasulye çeşitleri ile beslenin.

– Akşam yemeklerinizde haftada en az iki güne az pişmiş ızgara somon ve deniz ürünü koyun, deniz ürünlerinin kültür ürünü olmamasına özen gösterin.

– Yemekten sonra beyaz şeker veya glukozlu tatlıdan uzak durun ve yediğinizi tam sindirmiş olarak erken yatın.

– Akşam yemeğiniz ile sabah kahvaltınız arasında en az 14 saat zaman aralığı olsun.