Kışlık Uyku Tulumu Seçerken İncelemeniz Gereken 10 Aşama

Kışlık Uyku Tulumu Seçerken İncelemeniz Gereken 10 Aşama

861

Buz gibi havalarda sıcacık bir kamp keyfi yapabilmek için baş kahraman olan kışlık uyku tulumunu seçerken dikkat etmeniz gereken tüm detaylar burada!

Kış kamp severleri bilirler, yüksek rakımlarda da deniz kıyısında da kışın kamp yapmanın en önemli adımı doğru ve yeterli malzeme seçimidir. Siz de tatillerinizi ve seyahatlerinizi yalnızca sıcak havalarda değil kış mevsiminde kampta geçirmeyi tercih edenlerdenseniz, en önemli ekipmanınızı tanımak ve seçmek için bu yazıyı okumalısınız. Kış kamplarının olmazsa olmazı kışlık uyku tulumunu seçerken nelere dikkat etmelisiniz, adım adım kış için uyku tulumu seçimi nasıl yapılır, bunları anlatıyoruz.

1. (EN) Avrupa Standardı sıcaklık derecelendirmesini inceleyin

Kışlık uyku tulumları seçerken uyku tulumunun kaç dereceler arasında konforlu bir uyku sağlayabileceğinin kriterlerini belirlemekte kullanılan EN sıcaklık sağlama değerlerine mutlaka göz atın. Uyku tulumu sıcaklık değerleri şöyle geçer:

Üst Limit (Tmax): 5-10 derece ve üst sıcaklıklar için tasarlanmış, bir erkeğin aşırı derece terlemeden, kolları dışarıda olacak şekilde uyuyabildiği uyku tulumudur.

Konfor Limit (Tcomfort): 4 derece – 4 derece aralığında bir kadının konforlu bir sıcaklıkta, kapalı başlıkta, içlik ve kolları içeride uyuyabildiği sıcaklıktır.

Alt Limit(Tlimit): – 5 derece – 20 derece arasında bir erkeğin cenin pozisyonunda içliklerle ve kapalı başlıkla uyuyabileceği bir sıcaklıktır.

Ekstrem Limit (Textreme): -20 ve altı sıcaklıklarda bir kadının en az 6 saat boyunca soğuktan ölme tehlikesi geçirmeden uyuyabileceği sıcaklıktır.

Bu derecelendirmeye göre ülkemiz şartlarında, Tcomfort uyku tulumu kış koşullarında kullanılabilirken, karlı, rüzgarlı dağ kampları için Tlimit tercih edilebilir. Sıcaklık +2 dereceden az ise 3 mevsim için olan, eksi dereceler planlıyorsanız kışlık olarak geçen uyku tulumları idealdir.

2. Uyku tulumu malzemesini doğru seçin

Genel olarak iki tip uyku tulumu dolgu malzemesi vardır. Bunlar kaz tüyü ve sentetik malzemedir. Kaz tüyü doğal, hafif, nefes alabilen ve iyi koruyan bir malzemedir. Bu bakımdan pahalı da olsa ideal kışlık uyku tulumu dolgu malzemesi olabilir. Öte yandan ıslandığı zaman koruma özelliğini kaybeden bu malzeme yerine polyesterden yapılan kısa elyaf ve uzun flament dolgular kullanılır. Bu malzemeler daha ucuz, hayvan dostu malzemedir ancak kaz tüyüne göre daha ağırdırlar.

3. Kadın ve erkek için ayrı uyku tulumları seçin

Uyku tulumları, sırt çantası, mat gibi malzemelere benzer şekilde cinsiyete göre üretilirler. Kadınların uyurken erkeklere göre daha düşük vücut sıcaklığına sahip olması, dar omuzlu olmaları gibi anatomik özelliklere göre uyumlanmış tasarımlar yapılmaktadır. Kadın tulumlarında omuz bölgesi dar, kalça bölümü geniş, ayak bölümünde ekstra yalıtım olmalıdır.

Bunu da okuyun: Yağmurlu Havalarda Kamp Yapacaklara 10 Tavsiye
Doğru önlemler ve iyi bir liste ile yağmurlu havalarda kamp yapmanın keyfine varın!

4. Uyku tulumunun boyutlarını inceleyin

Farklı boyutlarda üretilen uyku tulumları genelde standart (ortalama), long (uzun) şeklinde iki genel bedene sahiptir. Buna rağmen çok uzun bedenler gibi ortalama dışı tulumlar da bulunur. Kadın için standart 1.68 cm’ye kadar, uzun 1.70- 18.3 arası iken, erkeklerde standart 1.70 – 1.83 arası, uzun ise 1.85 – 1.98 boylarına göre üretilir. L (long) veya R /S (Regular/standart) ifadeleri tulumun üzerinde yazar.

5. Islanmaya karşı olan uyku tulumunu seçin

Yağmurda kamp yapmasanız dahi neme karşı bir önlem olarak düşünebilirsiniz. Durable water repellent (DWR) ifadesi üzerinde yazılı olan uyku tulumları suya karşı dayanıklılık işleminden geçmiş demektir.

6. Sırt çantanıza uygun tulum tercih edin

Kamplarda kullandığınız malzemeler olan sırt çanta, mat gibi malzemelerinize uygun, sırt çantasına adapte edilebilecek aparatları olan uyku tulumunu tercih etmeniz kullanış kolaylığı sağlayacaktır. Sırt çantanızın üzerindeki ek bağlantıları vey an bağlantıların genişliğini inceleyerek fikir edinebilirsiniz.

7. Uyku tulumunun kılıfını inceleyin

Bazı uyku tulumları, dışarıdan küçük gözükmek için oldukça küçük kılıflar kullanırlar ve bu durum size özellikle kış koşullarında oldukça yorabilir. Kılıfın kullanışlı olduğuna emin olun, uyku tulumunuzu rahatça sokup, sığdırabilmeye dikkat edin.

8. Hafifliğini kontrol edin

Uyku tulumun ağırlığı da önemlidir. Genelde soğuğa karşı dayanıklılık ile ağırlık doğru orantılı artar. Uzun yürüyüşler ve tırmanış kamplarına gidiyorsanız, tulumunuzun ağırlığının az olmasına özen gösterin.

9. Çift tulum alıyorsanız fermuar yönlerini ters seçin

Çoğu tulum markası artık aynı uyku tulumunun farklı yönlerinde fermuar olanlarından üretiyor. Kamplara çift olarak gidiyorsanız ve uyku tulumunu partnerinizle birlikte seçiyorsanız, iki aynı marka tulumu karşılıklı denk getirecek şekilde farklı yönlerde fermuar seçerseniz, istediğiniz taktirde bu iki tulumu birleştirerek çift kişilik tek bir tulum haline getirebilirsiniz.

10. Malzeme uyumu sağlayın

Uyku tulumuzu ne kadar iyi olursa olsun, iyi bir mat ve iyi bir çadır ile birlikte size istediğiniz rahatlığı sağlayacaktır. Malzeme uyumunu yakalamaya çalışın.

Son olarak, malzemelerini güzel günlerde kullanın. Keyifli kış kampları dileriz…