Kışlık Outdoor Giyim İpuçları

Kışlık Outdoor Giyim İpuçları

1565
main

Doğru outdoor giyim doneleri ile bu kış, üşümeden dışarıda olmanın keyfini yaşayın!

Kış geliyor. Soğuklardan korunmak, kışın dışarıda ve doğada vakit geçirmek ve her türlü zorlu hava koşuluna karşı hazırlıklı olmanın ilk şartı iyi giyinmekten geçiyor. Soğuklarıyla ünlü Sibirya da bile yerliler bu durumu “üşümeyen Sibiryalı yoktur, iyi giyinmeyen vardır” diye açıklıyorlar. Gelin biz de bu kışa hazır olmak için doğru kışlık outdoor giyiminin ipuçları neymiş onlara bakalım.

Üç katman giyim sistemi ile giyinin

Dağcılıkta, doğa sporlarında yaygınca kullanılan, avcılar, gezginler ve soğuk bölgelerde yaşayan topluluklar tarafından asırlardan beri var olan üç katman giyim sistemi ile kışın doğa etkinliklerine dahi katılabilirsiniz. Üç katman demek üstüste üç adet kıyafet giyinmek demek değildir,. İçten yani cildinizden dışarıya doğru geçecek şekilde doğru malzeme ve kıyafetler kullanılarak yapılan giyim şeklidir. Bu sayede en dış katman ile dışarıdan gelen soğuğu içeriye sokmazken, terlemenin en alt katmandan dışarıya doğru salınıvermesi ile vücudunuz ıslak durmayacak ve hipotermi riskine karşı önlem almış olacaksınız. Kışlık outdoor giyimde üç katman için bakalım ne gibi malzeme ve giyim kullanılmaktadır:

1. İç katman

Günlük hayatta iç çamaşırı olarak da bildiğimiz cilde temas eden en yakın katmandır. Yalnız günlük hayatta teri emsin diye pamuk gibi materyaller kullanılırken outdoor giyimde tam tersi teri hapsetmeyen polyester ve poliproplen kullanılır. Poliproplen malzeme cildi kaşındırabilir ve kötü koku yapabilir, o yüzden iç katman için en uygun malzemeler polyester kumaşlardır. Özellikle doğal kumaşlar tercih etmek isteyenler için ipek de iyi bir alternatiftir ancak pahalı bir malzemedir ve polyester gibi dayanıklı değildir.

2. Orta katman

En dış katman ile iç katman arasında kalan tüm giysiler orta katman olarak adlandırılır. Orta katman malzemeleri havanın soğukluğu, bulunduğunuz rakım gibi dış hava koşullarına göre değişkenlik gösterebilir. Orta katman bir kaç kıyafetten oluşabilir. Yürüyüş, tırmanış gibi etkinliklerde hareket ve terleme anlarında çıkarılıp, hareketsiz anlarda giyilerek vücut ısısı, terleme ve dış ısının durumuyla uyum sağlayabilir. Polar gibi sentetik malzemeler, pamuklu sweatshirtler veya doğanın durumuna göre yün malzemeler orta katman için en uygun malzemelerdir.

3. Dış katman

Dış dünyaya ve soğuğa karşı koruyucu en dış katmandır. Dış katmanda aranması gereken en önemli iki özellik dışarıdaki soğuğu mümkün oldukça az geçirmesi, içerideki nemi, ter buharını mümkün oldukça dışarı salabilmesidir. Bu konuda gelişmiş teknolojik malzeme olan Goretex ve Event (lamine edilen membranlar) kullanılan pantolon ve montlar özellikle bu konuda en iyi çözümü sağlarlar. Kaz tüyü dolgulu dış katman montlar ise çok iyi bir yalıtıcı malzeme olarak, hafif ve az yer kaplayan özellikleri ile bilinirler ancak pahalıdırlar ve ıslandıklarında yalıtım özelliklerini kaybederler. Kaz tüyü montların membrane olarak goretex malzeme kullanışmış olanlarını kullanmak dış katman için oldukça iyi bir çözümdür. Alacağınız kış montunun goretex membranının gerçek olup, test edildiğini anlamak için ürünün Gore-tex sertifikası olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Üzerinde su geçirmez (waterproof) yazan her ürüne güvenmeyin, bu ürünlerden su geçirmeyen ancak nefes alabilir (breathable shells) olanlarını tercih edin, yoksa su çeçirmeyen ancak ter buharını vücuttan dışarı atmayan bir dış montunuz olacaktır. Suya dayanıklı (water resistant) ürünler ise çok yağışlı havalarda kullanılamaz ancak nefes alabilirler.

Bunu da okuyun: Outdoor Tutkunlarının Otomobillerinde Olmazsa Olmazlar

İster ailenizle basit bir piknik programı, ister arkadaşlarınızla birkaç günlük bir kamp kaçamağı için listemizdekilerden edinmeyi unutmayın!

4. Aksesuar ve tamamlayıcı kıyafetler

Çorap, eldiven, bere, şapka, şal, atkı, bandana, boyunluk, maske, korumalık gibi outdoor malzemeler, ne kadar ikinci önemde gözükse de hava soğudukça en az vücut giyimi kadar önem taşır. Örneğin eldiveniniz ile montunuz arasında kalan küçücük bir aralık, dışarıdan gelen soğuk havayı tüm vücudunuzda hissetmenize neden olur. Kış aylarında yanınızda olması gereken aksesuarları ne kadar çeşitlendirirseniz aktivite ve havanın değişimine göre giyinmek ve değiştirmek şeklinde kullanım size konfor ve rahatlık sağlayacaktır. Çok amaçlı boyunluk gibi malzemeleri kullanarak, yerden tasarruf sağlayabilir, tek bir aksesuarı şal, şapka veya yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz. Şal, boyunluk, maske gibi aksesuarlar için fiber ve polyester kumaşları, çoraplarınızda termal özellikli ısıyı tutan ve nefes alabilen çorapları, eldiven olarak da içi elyaflı, su geçirmeyen ve ıslanmayan eldivenleri tercih edin.

5. Botlar

Kış soğuklarında en çok önemsemeniz gereken eşyanız outdoor botlar olmalıdır. Botlarınızı seçerken öncelikle bütçe belirlemenizi öneririz. Belirlediğiniz bütçenin altında kalmak yerine üstüne çıkmanız, yani botlar için beklediğinizden daha fazla para harcamaya hazır olmanız yararınıza olacaktır. Kış outdoor aktiviteleri planlıyorsanız botunuzu yüksek bilekli tercih edin. Sentetik botlarda aynı paltolarda olduğu gibi Goretex ve eVent membranlı sentetik kumaş kullananlar neredeyse hiç ve çok az su geçirmezlik korumasına sahiptir. Deri botlardan ise kış için uygun olanı Nubuk (nubuck leather) olanlar içinde dana derisi olanlar sığır derisine göre daha dayanıklıdır. Tam deri (full grain leather) botlar ise pek çok çeşit hayvan derisinden üretilirken, en dayanıklı, sıcak tutan, ve su geçirmez olan botlardır. Buna rağmen pahalı, ağır ve bakım gerektirirler. Botlarınızı denerken ayağınıza iki kat çorap giyerek deneyin ve deri botların küçüleceklerini hesaba katarak numaranızı biraz büyük seçin. Botlarınızın bakımını ve temizliğini ihmal etmezseniz çok daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz.

Giyim ipuçları ve kışlık outdoor ürünler

– İç katman, iç çamaşırı, aksesuar yedeklerinizi yanınızda taşıyın.

– Hareket ederken orta katmanı çıkartın, hareketsiz kaldığınızda giyinin. İç mekanda daha az giyinik kalın, dış mekana çıkarken giyinmeye özen gösterin.

– Dışarıda uzun süre vakit geçireceğiniz zamanlarda, özellikle yağışlı olan havalarda eksta yağmur korumalığı olarak panço bulundurun.

– Botlarınızın bakımını düzenli yapın, kullanım sonrası ve aralarda havalandırın, çamurdan ve sudan arındırın, sıcak kaynağına çok yakın olmayan, gölge ve oda sıcaklığında kurutun.

Outdoor giyim ürünü üreten markalar genelde konusunda uzmanlaşmış ve sadece outdoor ürün yapan üreticilerdir. İç ve orta katman olarak ülkemizde genelde Thermoform, Evolite, Shamp, Bsm, Mudwill, gibi markalar iç ve orta katman olarak tercih edilirler ve alt – orta fiyat grubundalardır. Global olarak bilinen ve outdoor markası olarak öne çıkan, üsttekilere göre de daha pahalı olan markalar, Jack Wolfskin, Merrell, North Face, Salomon, Columbia, Petzl, Marmot, Lafuma gibi başlıca üreticiler sayılabilir.

Botlar açısından daha uygun olarak genelde Türkiye de üretilen Jamper, Kinetix, Buldozer ve Slazenger daha uygun fiyatlı, biraz daha orta fiyat grubundan Dunlop, Dockers, Lumberjack ve Greyder, üst fiyat grubundan ise hem giyim hem de bot markaları olan yine Salomon, Columbia, North Face, Mammut, Jack Wolfskin, Teva, Merrell gibi markalar ön plana çıkmaktadır.

Son olarak giyim tarzı kış outdoor giyiminde önemli bir etkenken, ısınmayı asıl sağlayan şey, yani vücudun ısı kaynağı, kendisidir. Yani kışın hareket etmek giyim kadar önemlidir. Güzel bir kış mevsimi dileğimizle…

İlgili Yazılar