Kışın Yazı Yaşayabileceğiniz Tatil Destinasyonları

Kışın Yazı Yaşayabileceğiniz Tatil Destinasyonları

Kış soğuklarında yaz sıcağını yaşamaya ne dersiniz? Uzak Doğu’dan Güney Amerika’ya Afrika’dan Yakın Doğu’ya; vizeli ve vizesiz, farklı bütçelere uygun rotalar bu yazımızda!

Kış mevsimi denince akıllara soğuk, fırtına, kar, yağmur gelir. Ancak bize göre kış mevsimi olarak geçen dönem, pek çok farklı ülke için yaz mevsimi veya sıcaklığın en az bizdeki yaz mevsimi kadar fazla olduğu dönemdir. Yaz sıcaklığını sevenler, yaz tatili hiç bitmesin diye düşünenler için bu dönem, kışın soğuğundan kaçıp, uzak ve sıcak ülkelere seyahat için de güzel fırsattır. Siz de kış mevsiminde yazı yaşamak istiyor, soğuktan sıcağa kaçmak, tropikal sularda yüzmeyi hayal ediyorsanız: kış mevsiminde yazı yaşayabileceğiniz tatil destinasyonları nerelermiş yazımıza bir göz atın.

Uzak Doğu destinasyonları

Gezgin rüyası, uzun soluklu seyahat denince akla ilk gelen bölgeler Uzak Doğu destinasyonlarıdır. Bunun en önemli nedeni bu bölgede güvenlik problemleri ile çok sık karşılaşılmaması, servis sektörü konusunda oldukça başarılı olmaları ve tropikal iklimi ile göz dolduran okyanus kıyılarıdır. Bölge, ilkbahar ve yaz boyu yaşanan muson yağmurlarından ötürü, genel olarak bol yağmurludur o bakımdan kış ayları seyahat etmek için en uygun dönemdir. Uzak Doğu destinasyonları arasında en çok göz dolduran bölgeleri şöyle sıralayabiliriz:

TAYLAND

Türk pasaportuna vize istemeyen ülke, birbirinden lezzetli sokak yemekleri, kültürün ayrılmayan bir parçası olan masaj salonları, Bangkok, Pattaya gibi bölgelerdeki çılgın gece hayatı, Andaman denizindeki yüzlerce adası ve plajları ile pek çok zevke hitap eden bir bölge. Ancak  son yıllarda istikrarlı seyreden ve büyüyen ekonomisi ile düşük bütçeli gezginleri biraz zorlamaya başladı. Noel, paskalya, easter gibi hıristiyan bayram dönemlerinde yoğun ve pahalı olan bu ülkeye gitmek için en güzel zaman Ocak ortası ile Mart başı diyebiliriz. Andaman denizindeki Phuket adası ve çevresinde günübirlik gidebileceğiniz PhiPhi adası gibi adalar, lüks gece hayatının gözdesi Kho Samui adası ve hemen yakınındaki spiritüel seyahatin merkezi konumundaki Kho Phangan adası sizleri bekliyor.

KAMBOÇYA

Yakın zamanda oraya yerleşen genç bloger Türklerden ve dijital göçebelerden sıkça duyduğumuz bu bölge yine vizesiz (kapıdan alınan kolay vizeli) gidebileceğiniz, fiyatlar açısından da bölgenin diğer ülkelerine göre daha düşük bütçe ile seyahat edilebilecek bir ülke. Daha az gelişmiş ekonomisi, servis sektörü konusunda da yeni yeni gelişen bir yer. Kasım – Şubat arası gidebilirsiniz. Gitmeden mutlaka sörf ve ekipmanlarını gözden geçirin.

ENDONEZYA

Endonezya geneli müslüman bir ülke olsa da Bali gibi budist olan bölgeleri de bulunuyor. Bali, sörf severlerin olduğu kadar yoga, tantra gibi spitirüel öğretilerin, kadim şifacılığın dünyadaki merkezlerinden. Türk pasaportu ile vizesiz olarak girebileceğiniz ada, yılbaşı gibi dönemlerde oldukça kalabalık. Bu destinasyonda sörf hostellerinden, lüks otellere ve Ubud bölgesinde pirinç tarlaları arasındaki ev konaklamalarına, pek çok farklı bütçeye uygun seçenekler sunuyor. Yoga severler, seyahat matlarınızı yanınıza alın.

Güney Amerika destinasyonları

Güney Amerika bölgesi özellikle uzun süre seyahat etmeyi seven gezginlerin gözdesidir. Bölgede İspanyolca dili hakimdir, az da olsa İspanyolca bilinmesi oldukça işe yaramaktadır. Çoğu ülkenin büyük şehirlerinde banliyö kaynaklı güvenlik problemleri yaşanabilmektedir. Bu bakımdan konaklama alanlarına, ulaşım biçimlerine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

PERU

Dünyada belirgin 36 ayrı coğrafi iklim koşulundan 28 tanesine sahip olduğu söylenen bu ülke And dağlarından, Amazon ormanlarına, çöllerden okyanus kıyısına birbirinden güzel yerleri bir arada bulunuruyor. Türk vatandaşlarından vize istemeyen Peru’nun başkenti Lima, enfes mutfağı, sörf severlerin doldurduğu plajları ile keyifli bir şehirken, Amazon ormanlarının başkentlerinden birisi olan Iquitos, hem spiritual hem de turistlik amaçlarla dünyanın akciğerlerine seyahat eden gezginlerin ilgisini çekiyor. Bütçe açısından yemek, konaklama ve ulaşım açısından Uzak Doğu Asya ülkelerine yakın olsa da direkt uçak bulunamaması ve uçak biletlerinin pahalı olması bütçeyi etkiliyor. And dağlarına çıkacaklar için mevsim değişeceği için termal kıyafetler ve outdoor giyim önceden düşünülmeli.

BREZİLYA

Türk vatandaşlarından 90 güne kadar kalışlarında vize talep etmeyen başka bir ülke olan Brezilya’nın Sao Paulo ve Rio de Janeiro kentlerine ülkemizden direk uçuş ile ulaşmak mümkün. Bizde kış mevsimi bu ülkenin yaz mevsimine denk geliyor ve özellikle Sao Paulo ve Rio de Janeiro arasında Isla Grande adası, Paraty kasabası gibi kıyı bölgeleri, yeşilin binbir türlüsünün kapladığı tepeleri, şelaleleri ve nehirleriyle bölgenin eşsiz doğasını okyanusla buluşturuyor. Brezilya, genel olarak Kolombiya, Peru, Bolivya gibi Güney Amerika destinasyonlarına göre biraz daha yüksek bütçeli ancak araç kiralama gibi hizmetler konusunda daha zengin bir ülke. Ünlü Rio karnavalı olarak bildiğimiz karnaval dönemi, yalnızca Rio’da değil bütün ülkede coşkuyla kutlanır. Karnaval dönemi genel olarak kalabalık ve yoğun olduğundan, bütçeler artar ve önceden rezervasyon yapmak gereklidir. Pre-karnaval (karnaval öncesi) dönemi de en az karnaval kadar renklidir. Bu dönem Şubat ayında paskalya öncesine denk gelmekte ve tarihler her sene değişmektedir. Şapkanızı, güneş gözlüğünü ve güneş kremlerini hazırlayın.

Afrika destinasyonları

Afrika denince akla genelde sıcak olduğu gelir ancak özellikle ekvator kuşağında yer alan bölgeler genelde yıl boyunca ideal sıcaklıklardadır. Tropikal ormanlar kadar keyifli okyanus kıyılarına da sahip olan bölgeye gidenlerin önceden bölgede yaptırmaları gerek aşıları öğrenmeleri ve sıtma gibi hastalıklara karşı önlem almaları tavsiye edilir. Ülkemizde Sınır Sağlık Müdürlüğü bu bakımdan ücretsiz hizmet sunmakta ve bu destinasyonlara seyahat edenlere yardımcı olmaktadır.

KENYA-TANZANYA-UGANDA-RUANDA

Doğu Afrika ülkeleri olan bu ülkeler özellikle savanna ve safari hayvan gezileri ve milli parklar denince akla gelen destinasyonlardır. Amacınız beş büyük denen hayvanları görmek ve geniş savanna düzlüklerinde iz sürüp, lodge denilen milli park içerisindeki ekolojik mimari ile yapılmış yapılar ve kamplarda kalmak ise Kenya veya Tanzanya’dan başlamanızı öneririz. Kenya’da Masaai Mara, Tanzanya’da Serengeti, Ngorongoro milli parkları hayvanları gözlemleyebileceğiniz dünyanın en büyük hayvan koruma milli parklarıdır. Bu bölgede Aralık ortasından Mart başına kadar gözlemleyebildiğimiz hayvan göçü sırasında milyonlarca antilop ve zebra sürülerini ve onların peşinde avlanan aslan ve diğer yırtıcı ailelerini izleyebilirsiniz. Safari sonrasında ise Kenya’nın okyanus kıyısındaki Mombasa bölgesinde veya Tanzanya’ya bağlı Zanzibar adasında okyanusun turkuvaz sularıyla buluşabilirsiniz. Biraz daha deneyimli gezginler için Uganda’nın yağmur ormanları ve gölleri, Ruanda’nın dağlarında Goril safarilerini tavsiye ederiz. Türk pasaportuyla belli bir ücret karşılığı gümrük kapısından kolayca kapı vizesi alınabilen bu ülkelere seyahat bütçeleri özellikle milli park ve safari yapacaklar için yüksek de olsa, tercih edeceğiniz konaklama türlerine ve ulaşım biçimlerine göre uygun bütçelere inilebilmektedir. Türkler için bir diğer avantaj da Mombasa, Zanzibar gibi destinasyonlara İstanbul’dan direkt uçuş yapılabilmesidir. Uzak lensi olan dijital fotoğraf makinesi ve dürbün safarinin olmazsa olmazlarıdır.

Yakın Doğu destinasyonları

MISIR

Piramitler ve Kızıldeniz ile ön plana çıkan Mısır, özellikle dalış severler için iyi bir kış tatili opsiyonu sunabilir. Çok sıcak olmasa da kışın 20 derecelere varan hava sıcaklığı, çok değişmeyen deniz sıcaklığı ile Kızıl deniz kıyıları, Sharm El Sheik bölgesi ile bilinir. Vize istemeyen Mısır ülkesine direk uçuşların kısalığı, yazımızda bahsi geçen diğer destinasyonlara göre kısa süreli bir tatil olanağı da sunmaktadır. Bütçe açısından her keseye hitap eden bölgeye giderken tuple dalış yapmasanız dahi kaliteli bir deniz gözlüğü ve snorkel takımı bulundurun.

FAS

Arabik geceler, müzik, çöl ve romantizm ile özdeşleşen Fas, Türk pasaportundan vize istemeyen ülkelerden biridir. Yakın bir destinasyon olması nedeniyle romantik bir haftasonu kaçamağı için ideal bir destinasyondur. Kışın gündüzleri bahar ve yaz havası gibi sıcak olan ülke, çöl karasallığı etkisiyle geceleri serin olabilmektedir. Bavulunuzu hazırlarken gömleklerinizin yanında ceket ve kazaklarınızı da alabilirsiniz.