Doğaseverlerin Kışın Yapabilecekleri 6 Doğa Aktivitesi

Doğaseverlerin Kışın Yapabilecekleri 6 Doğa Aktivitesi

709

İyi bir planlama ile kışın doğadan uzak kalmayın, kış tatillerinizi doğa içerisinde huzurla geçirin!

Eski bir izci deyişiyle, “doğada kötü hava olmaz.” Yani doğada vakit geçirmek için illa ki güneşli ve açık havalar, konforlu sıcaklıklar gerekmiyor. Kış ayları da doğa aktiviteleri için oldukça iyi bir zaman olabilir. Bakalım, kışın doğada yapılacak en iyi aktiviteler nelermiş!

1. Kış sporları, kayak ve snowboard

Kış sporları yalnızca spor yapmak için değil doğa ile buluşmak ve soğukta dışarıda uzun süre vakit geçirmek için de güzel bir aktivite seçeneğidir. Bu sayede dağların zirvelerine yakın yerlerde konaklar ve dağ havası da alırsınız. Kış sporları denince aklımıza gelen ilk iki seçenek kayak ve snowboard olsa da paten gibi farklı etkinlikleri de unutmamak gerek. Kayak board’ları içerisine yalnızca Alp kayağı, hız kayağı gibi ekstrem seçenekler girmiyor, biatloncuların kullandığına benzer koşma kayakları da kullanılabilir. Kış sporları demek genelde kar demek olduğu için en azından günübirlik veya daha fazla sürecek bir haftasonu tatilinizi ayırmak isteyeceğiniz bir gezi olacaktır. Snowboard ve kayak yapmak isteyenlerin başlangıçta eğitmen eşliğinde çalışmalarını tavsiye ederiz. Kayak tatilinize çıkmadan, kayak kıyafetlerini seçerken dikkat etmeniz gerekenler yazımıza bir göz atın. Dağ tatiline çıkmadan kar resortlarındaki festivallere göz gezdirin. Huzur arıyorsanız festival pek önermiyoruz ancak parti arıyorsanız doğru yerdesiniz!

2. Göl kenarı gezileri ve kar piknikleri

Kış mevsimini ve karı en keyifle yaşayabileceğiniz yerlerden bir tanesi göl kenarıdır. Özellikle de donmuş göl üzerinde gezintiye çıkmak, göl çevresinde dolaşmak paha biçilmez etkinliklerdir. Ülkemizde bu konuda farklı seçenekler bulunuyor. Kışın yüksek rakımlı göllere ulaşım zorlaşırken, bazı bölgeler bu konuda özellikle bol seçenek sunuyor. Sapanca’da kışın göl kenarında spa otelleri dahi bulunabilirken; Sarıkamış göl üzerinde kızak gezileriyle, Abant Gölü göl çevresindeki at ve faytonlarıyla biliniyor. Günübirlik kar piknikleri de bu gezilerin olmassa olmazı. Hele ki güneş de açarsa, yanınızda götüreceğiniz portatif mangal, üzerinde sucuk-ekmek, yanında da kar içinde soğuttuğunuz içeceğiniz ile çok keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Taşınabilir piknik masa sandalye setleri, outdoor tipi piknik kapları oldukça işinize yarayacaktır.

3. Arazi ve kar araçlarıyla gezi

Hem doğayı, hem hızı sevenler, kayak gibi heyecan verici sporlar yerine araçla benzer bir etki yaratmak isteyenler için güzel bir aktivite. Karadeniz bölgesinden İstanbul’a kadar farklı bölgelerde off-road rotalar mevcut. Bu rotalarda ciplerle yolculuk etmek, kışın daha da çamur ve zorlu hale gelen kırsal yollarında mücadele vermek isteyenler için biçilmiş kaftan. Bu sırada köylere uğrayıp, sessiz sakin köy kahvelerinde çay içmek, yoldaki molalarda mis gibi havayı içine çekmek için tavsiye edilebilecek bir etkinlik. Uludağ gibi tanınmış kış resortlarında rehber eşliğinde kar motorsikletleriyle geziye katılabilir, İstanbul çevresinde arazi araçlarıyla da bol su sıçratmalı çamurlu heyecanlar yaşayabilirsiniz. Off-road için özel sürücü kıyafetleri, kar motorsikleti ve arazi araçları için mutlaka su geçirmez hafif kıyafetler, kar tulumları, kask, gözlük gibi koruma aksesuarları edinmeniz özellikle tavsiye olunur.

4. Uzun trekking seyahatleri

Uzun yürüyüş ve tırmanışlar için genelde tercih edilen mevsimler bahar ve sıcak havalarken, kış yürüyüşlerinin de yeri oldukça ayrıdır diyebiliriz. Öncelikle kış ayları, havadaki değişimleri, bulutları gözlemek için ideal zamanlardır. Bazı kuş ve hayvan türlerine de yalnızca kış aylarında rastlama ihtimaliniz yüksektir. Ülkemizde Likya yolu, Efes-Mimas yolu gibi farklı antik rotalar bulunmaktadır. Bu rotalar kış sezonunda daha az işlek, daha sakindir. İnsandan uzak, terlemeden uzun yürüyüş ve tırmanışlar yapmak için iyi bir seçenek olarak yürüyüş seyahatine çıkabilirsiniz. Yağmurda yürüyüşler için yağmurluklarınızı, su geçirmeyen yürüyüş ayakkabıları, hafif ve su geçirmek kılıfı olan backpack seyahat çantasını, gece yol bulmak gerektiğinde kullanmak üzere kafa fenerini yanınıza almayı unutmayın. Gprs nevigasyon cihazları da oldukça işinize yarayacaktır.

5. Balıkçılık

Uzun veya kısa mesafelerde yapılabilecek, hava soğudukça zorlaşan bir aktivite… Bununla birlikte, balık tutmak çoğu insanın yapabileceği bir aktivite iken, balık tutarken bir yandan da doğa içerisinde onu yaşayacak kadar zamanınız oluyor. Balıkçılık mekanı olarak, İstanbul boğazında köprü balıkçılığından, Bolu göllerinde göl ve akarsu balıkçılığına kadar pek çok seçeneğiniz bulunmakta. Boğaz ve deniz balıkçılığı için uzun süre rüzgar, arada yağmur ve nem koşullarına hazırlıklı olmak açısından balık tutmaya rüzgarlık, yağmurluk, panço, su geçirmeyen ayakkabılar gibi balıkçı malzemeleri ile gitmek şart. Olur da göllere, akarsu kenarlarına gidiyorsanız, daha fazla hareket edeceksiniz, belki daha az rüzgarla muhatap olacaksınız ama daha fazla su içerisine girmeniz gerekebilir. Göl balıkçılığı için mutlaka en az bacak boyunda lastik çizme veya su geçirmeyen çizme, balıkçı tulumu, eldivenler, gözlük ve bere almayı unutmayın. Balık takımları ise nerede balık avlarsanız avlayın, işinize yarayacaktır.

6. Kampçılık

Kışın zor görünen ihtimallerden olsa da biraz iyi bir malzeme takviyesiyle çok keyifli bir kış tatili yapabilmeniz aşikar. Zor koşullara dayanıklı dört mevsim çadırlar, eksi derecelere dayanabilen soğuk geçirmeyen uyku tutumları kış kampındaki en önemli yoldaşlarınız olacaktır. Yağmur ihtimaline karşı yanınıza taşınabilir tüp ve pişirme seti almayı unutmayın.