Kışın Spor Salonlarında Hasta Olmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışın Spor Salonlarında Hasta Olmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

262

Yanınıza alacağınız yedek eşyalardan spor salonu ortamında dikkat etmeniz gerekenlere; kış soğuklarında spor yaparken hastalıktan korunmak için bilmeniz gerekenler karşınızda!

Mevsim kışa yaklaşınca spor yapma alışkanlığı giderek dış mekandan iç mekana taşınıyor. Spor salonları kışın daha çok tercih edilen spor mekanları oluyor. Spor salonlarında spor yaparken toksin atıp zayıflamak için terlerken yaşanan bazı dikkatsizliklerden ötürü üşütme kaynaklı hastalıklar meydana gelebiliyor. Biz de bu durumu dikkate aldık ve bu yazımızda kış mevsiminde spor salonlarında hastalıktan korunmak için dikkat edilmesi gerekenler konusunu işledik.

Yanınızda mutlaka bulundurmanız gerekenler

Spor salonuna giderken yanınıza sıcak mevsimlere göre biraz daha büyük bir spor çantası almanız gerekebilir. Bunun nedeni giydiğiniz kıyafetlerin çoğunun yedeğinin ve kışın üşütmemek için gereken bazı ek malzemelerin spor salonu çantasına dahil olmasıdır. İç çamaşırlarınızın yedekleri, yedek çoraplar, termal içlikler, en az iki adet spor havlu, kışlık spor çantanızda mutlaka bulunsun.

Koridorlar ve geçişlere dikkat

Spor salonunuz katlı bir bina içerisindeyse ve antrenmanlar arasında bir bölümden diğerine geçiyorsanız, az bir süre içerisinde dahi hava akımına ve soğuğa maruz kalmamaya dikkat edin. Asansör geçişleri, koridorlar, kapı geçişleri genelde en çok ani hava değişimine maruz kalınan bölgelerdir. Bu geçişlere dikkat edin. Bu bölümlerde uzun kalıyorsanız yanınızda mont veya battaniye bulundurun.

Klima altında kalmayın

Spor salonu ortamında genelde termostat sistemleri ile ısı sabitlenmeye çalışılır veya özel iklimlendirme sistemleri ile ortam ısısı ayarlanır. Ancak tüm bunlara rağmen klima ve ısıtma sistemlerinin etkin olduğu alanlarda, klima ısılandırmasına direkt maruz kalmak, istenmeyen tutulma ve üşümelere neden olabilir. Spor salonlarının özellikle vücudun daha az ısı açığa çıkardığı antrenmanlarının yapıldığı kısımlarında direkt klima rüzgarına maruz kalmamaya özen gösterin.

Sauna ve havuz alanında dinlenme

Spor salonunuzda havuz, sauna gibi su sporları ve spa kısmı varsa ve bu bölümü sık kullanıyorsanız kış aylarında kullanımına oldukça dikkat etmeniz gerekir. Sauna çıkışında soğuk duş aldıktan sonra çok fazla bekleme yapmak, terlerken bir yandan vücudun hızlı ısı kaybına neden olabilir. Havuz alanında yüzme arasında dinlenme yaparken ıslak vücutla beklemek yerine havlunuzla iyice kurulanın. Dinlenme esnasında mayonuzu değiştirerek bekleyin. Bunun için yanınızda ikinci bir spor mayo veya bornoz bulundurmanız kolaylık sağlayacaktır.

Hasta olanlardan uzak durun

Hasta olunca spor salonuna gidilmeyeceğini çoğu sporcu bilir. Ancak bazen hastalık henüz başladığında farkında olmayarak spor salonuna gidebilirsiniz. Bunun gibi pek çok insan grip, nezle gibi hastalıkların başlangıç döneminde spor salonuna gelmeye devam eder. Bunun için birlikte spor yaptığınız insanlara dikkat edin, hasta olduğunu düşündüğünüz kişileri uyarın.

Dışarıya çıkmadan önce

Antrenmanınızı tamamladıktan sonra metabolizmanız normale dönerek, vücudunuz terlemesini tamamlayana kadar salonda vakit geçirin. Dışarı çıkmadan, gerekirse ikinci bir kuru havlu ile tekrar kurulanın. Spor salonunuzda imkan yoksa dahi yanınızda bir taşınabilir saç kurutma makinası bulundurun. Sauna veya duş sonrası mutlaka saçınızı iyice kurulayın, ve saçlarınızın ve iç çamaşırlarınızın kuru olduğundan emin olmadan dışarıya çıkmayın.