Kış Tembelliğinde Fit Kalabilmenin 7 Yolu

Kış Tembelliğinde Fit Kalabilmenin 7 Yolu

10409

Kış aylarında dikkat edeceğiniz bu 7 tüyo ile fit formunuzu korumanız ve mevsim tembelliğine veda etmeniz mümkün!

Kış ayları hepimizin çok daha üşengeç olduğu, bırakın spor yapmayı, yataktan çıkmakta dahi zorlandığı aylardır. Dolayısıyla hareketi minimuma indirdiğimiz bu günlerde fit kalmak için olabildiğince basit yöntemleri denemekte fayda vardır. Bu yazımızda size 7 ipucu veriyoruz ve bu ipuçları ile kış aylarında çaktırmadan fit kalmanızı sağlıyoruz!

1. Güne hareket ve müzikle başlayın

Havanın erken kararması ve soğuklarla birlikte akşam saatlerinde spor yapmak konusunda son derece isteksiz olabilirsiniz. O zaman sabah uyanmanız gereken saatten biraz daha erkene alarm kurun ve egzersizlerinizi sabahları uygulamaya başlayın. Sabah uyanıp, hatta bir de müzik açıp yapacağınız hareketler tüm gününüzü etkileyecektir.

2. Kendinize bir spor arkadaşı edinin

Her ne kadar tek başınıza spor yapmayı seviyor da olsanız, kendinize bir spor arkadaşı seçmeniz motivasyonunuzu ciddi oranda arttıracaktır. Hem yapacağınız programları iptal etme ihtimaliniz daha düşük olacak hem de biriniz pes eder gibi olsa diğeriniz ayağa kaldıracaktır.

3. Vücut esnetme hareketleri uygulayın

Kendinizi bir kardiyo seansı için az enerjili ya da düşük modda mı hissediyorsunuz? O zaman kendinizi biraz yoga egzersizlerine ve streç antrenmanlarına hazırlayın. Kış aylarında yapacağınız vücut esnetme hareketleri bedensel ve zihinsel sağlığınızda büyük bir adım atmanızı sağlayacak. Kış aylarında daha fazla üşüyen ve kasılan vücutlarımız, bu esneme hareketleri ile birlikte gevşeyecek ve gerginliğini atacaktır.

4. Hareketi arttırın

Kış aylarında her gün bir nebze kalori yakmakta fayda vardır. Bunu da gün içindeki rutin hallerimize biraz hareket katarak yapabiliriz. Örneğin yürüyen merdivene binmek yerine merdivenden çıkmanız, odadan salona yürürken düz yürümek yerine lunge (dizi yere değdirerek öne çömelerek yürüme) egzersizi ile yürümek gibi detaylar sandığınızdan çok daha fazla işe yarayacak.

Bunu da okuyun: Güne Güzel Başlamak İçin Yapabileceğiniz 5 Yoga Hareketi
Hayatımızın genel temposunu düşünürsek, sabahları öyle uzun uzun, bir saatlik yoga yapmaya vaktimiz ne yazık ki olamıyor. Ama sabahları neredeyse 10-15 dakika ayırarak bu 5 yoga pozunu uygulayabilir ve güne daha enerjik ve mutlu başlayabilirsiniz.

5. Yatağınızda egzersiz yapın

Yataktan çıkıp matın üzerine geçmeye üşeniyorsanız yatak üzerinde de birtakım egzersizler yapabilirsiniz. Özellikle kardiyovasküler egzersizler yapmak ve güçlendirme antrenmanları açısından yatakta son derece efektif çalışabilirsiniz.

6. Televizyon izlerken de egzersiz yapın

Kış aylarında sıcacık evinizde televizyon karşısında geçen vakitler tahmin ederiz ki epey fazladır. Ama bu tembel aktivitesini de spor antrenmanına dönüştürmeniz mümkün. Diziyi izlerne esneme hareketleri yapabilir, reklam aralarında antrenmanlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

7. Diş fırçalarken bile yapabilirsiniz!

Sabahları ve akşamları ağız temizliğiniz için ayırdığınız 5 dakikada bile egzersiz yapmanız mümkün. Zamanınızı efektif kullanmayı unutmayın! Dişinizi fırçalarken tek ayak üzerinde durun ve bu şekilde denge sağlamaya çalışarak kaslarınızı çalıştırın.