Kışın Bisiklete Binmek İçin En Doğru İpuçları

Kışın Bisiklete Binmek İçin En Doğru İpuçları

4472

Doğru donanımla soğuk kış koşullarında dahi bisikletinizi keyifle sürün!

Kış mevsiminde bisiklet kullanmak size korkutucu gelebilir. Ancak bisiklet tutkunları zor seyre rağmen, kış aylarında bisiklete binmek konusunda oldukça isteklidir. Öte yandan bacaklarınız ile hem yol almak hem de vücudunuzu ısıtmak, oldukça iyi bir ortaklık sağlayabiliyor.

Bu yazımızda kış ayları boyunca bisiklet sürmek için oldukça gerekli ipuçları ile 5 ayrı konu bulacaksınız.

1. Giyim prensipleri

Elbette öncelikli konudur. Rüzgar geçirmez ancak nefes alabilir kumaşlar en doğru seçimdir. Termal içlikler, su geçirmez botlar yine oldukça önemli bir kısmıdır işin. Genelde polyesterden yapılan ve kesinlikle nefes alabilir, dışarı nem ileten malzemeler edinin. Tam takım bir giyim seti seçmek, inceden kalına giyinmek size sıcaklık farklarına karşı korunur kılacaktır. Bisiklet kıyafetleri hem nem tutmaz hem de doğru eklem yerlerinde esneklik sağlar.

Bisiklet eldiveni de oldukça önemli bir bisiklet giyim detayıdır. İyi kalite, kışlık içi elyaf veya polar eldivenler parmak uçlarınızı sıcak tutar. Parmak uçları soğuğu almada ilk sıradaki en hassas kısımlardır.

Yolculuğa çıkmadan önce mutlaka hava için bir keşif yapın, dışarı çıkıp biraz yürüyün. Yürürken hafif üşümeniz veya üşümemeniz doğru giyimde olduğunuzu gösterir.

2. Yağmurda bisiklet sürmek

Açık renkli veya hafifçe renklendirilmiş gözlük, tozu toprağı önlediği kadar, gözünüze su ve soğuk çarpmasını da önler. Çabuk kuruyabilen outdoor kıyafetler üzerine de başlığını sabitleyebileceğiniz panço yağmurluklar işinizi oldukça iyi görecektir.

Yağmurda giyim için su geçirmez ceket, üzerinde termal önlük, rüzgar geçirmez bisiklet taytı, termal su geçirmez eldiven en iyi kombinasyondur. Kafa bandı ve çok fonksiyonlu boyunluk da yağmurda olmazsa olmazlar arasındadır.

3. Teknik set

Lastik, zincir ve vites kutusu ile ilgili basit ekipmanlar yanınızda bulunsun. Fonksiyon onarımı için yanınızda mutlaka tüp ve pompa almayı unutmayın. Islak ve kışlık yol koşulları cam kırıkları, keskin parçalar gibi olasılıkları artırmaktadır. Lastik şişirmek için tüp CO2 kartuşları da alabilirsiniz yalnız bunların ömrü bir iki şişirmedir. Bu kartuşlar soğuk havalarda eldivenleri dahi dondurabilirler, o yüzden dikkatli olunması gereklidir.

Bunu da okuyun: Bir Bisikletçinin Sahip Olması Gereken 6 Aksesuar
Havalar ısınmaya, bisikletler ortaya çıkmaya başladı. Açık havada yapılabilecek en keyifli sportif aktivitelerden biri olan bisiklet için şimdi hazırlık yapmanın tam zamanı! Bisiklet Sporuna Dair 5 Bilgi yazımızı tıklayarak bisikletin faydalarını okuyabilir ve pedal çevirmeye kendinizi daha fazla motive edebilirsiniz.

4. Yiyecek ve içecek planı

Kışın bisiklet yaparken yiyecek planı, yılın diğer zamanlarına olduğundan daha önemlidir. Yanınızda kalorisi yüksek, tohum grubundan yemişler mutlaka bulunsun. Kuru kırmızı meyvaları yol menünüze ekleyin. Acil durumlar için enerji barlar da ekleyebilirsiniz ancak düşük sıcaklıklarda bu barlarla beslenmek iyice zor olacaktır.

Düzenli olarak sıvı tüketin. Havadan çok hissetmeseniz dahi vücuttan sıvı kaybı olacaktır.

Çok soğuma durumunda yiyecek ve içeceğinizi ılık su ile karıştırın. Bunun için yanınızda mutlaka sıcak tutan termos içecek kabı bulunsun.

Uzun sürüşlerde kendinizi çok kaptırmadan vermeniz gereken molaları atlamayın.

5. Lambalarınıza dikkat edin

Kış günlerinde gündüz de lambaları açık kullanın. Solar gücüyle çalışan reflektörler ile ışığınızı destekleyebilir, böylece uzun kış karanlığına hazırlıklı olabilirsiniz. Led ışıklı hafif bisiklet farları ile uzun süre performanslı ışık alabilirsiniz.