Kış Soğuklarında Koşarken Bilmeniz Gereken 5 Şey

Kış Soğuklarında Koşarken Bilmeniz Gereken 5 Şey

1021

Kış soğuklarında koşarken ısınmadan kıyafetlere, bedeninizi dinlemekten koşu sonrasına, dikkat etmeniz gereken birçok detay vardır. İşte onlardan en önemlileri!

Unutmayın, kış soğuklarında koşmak aslında beden için çok daha kolaydır. Sıcak havalarda vücut kendini soğutmak için daha çok çaba sarf eder ve aşırı ısınmayı önlemek adına cilt yüzeyine çok miktarda kan göndermek üzere uğraşır. Soğuk havada ise bu kadar terlemek söz konusu olmadığı için kan, kaslar ve kalpte depolanır. Çok daha az bir eforla çok daha sağlam koşular yapılabilir. Sadece dikkat edilmesi gerekenleri bilmek lazım. Bugünkü yazımızın konusu da buna dair… İşte karşınızda kış soğuklarında koşarken bilmeniz gereken şeyler.

1. İçeriden ısınmadan dışarı çıkmayın

Soğuk havalarda vücudun ısınması çok daha fazla vakit alır ve kaslar gerekli sıcaklığa ulaşmak için maksimum efor sarf eder. İyice ısınmadığınız müddetçe de sakatlanma riskiniz fazladır. Dolayısıyla önceden bir ısınma yapmanız sağlıklı olacaktır. Bunu da evde egzersiz bisikleti ya da koşu bandı ile sağlayabilirsiniz, ya da evde ip atlayabilirsiniz. İçeriden ısınmanızın bir avantajı da üzerinize fazladan kat kat kıyafet almayacak olmanız olacaktır.

2. Hız, mesafe ve diğer datalar için fazla endişelenmeyin

Soğuk havalarda koşarken en fazla dikkat etmeniz gereken konulardan birisi vücudunuzu dinlemek olacaktır. Havanın ekstrem sıcak ve soğuk oluşunun spor performansınızı direkt etkilediğini unutmayın ve hız ya da mesafe gibi normalde önemsediğiniz dataları soğuk havalarda aynı derecede önemsemeyin, beklentilerinizi değiştirin. Onlardan daha önce vücudunuzu dinliyor olun.

3. Ayağınızı sıcak tutmayı unutmayın

Ayaklarınız üşüdüğü müddetçe tüm bedeniniz üşüyecektir. Dolayısıyla soğukta koşarken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi spor ayakkabılarınızın doğru seçilmesi olacaktır. Ayaklarınızı sıcak tutacak termal çoraplardan giyin ve mümkünse Gore-Tex teknolojisine sahip bir spor ayakkabı ile ayaklarınız üşümeden koşun.

4. Doğru giyinmenin kuralları

Koşmaya başladıktan çok kısa bir süre sonra ısınacağınızı unutmayın. Dolayısıyla koşuya çıkarken hava sanki bir nebze daha sıcakmış gibi giyinin. Isınan havayla birlikte de terin üzerinize yapışmaması ve sizi üşütmemesi için boyun ve koltuk altı kısımları havalandırma etkisine sahip spor kıyafetleri seçmeye özen gösterin. Eldiven ve şapkanızı mutlaka yanınızda bulundurun ve rüzgara karşı da ağız ve boynunuzu bandana ile koruyun.

5. Koşu sonrasında atlanmaması gereken detaylar

Soğuk havada koşmak sadece koşu esnasında değil, sonrasında da dikkat edilmesi gereken bazı detayları barındırır. Koşunuz biter bitmez sıcak bir ortama girip üzerinizi değiştirmeyi unutmayın. Vücut ısınız hızla düşecektir, dolayısıyla sizin bu geçişi sağlıklı bir şekilde yapmanız gerekecektir. Kuru kıyafetlerinizi giyin, mümkünse saçlarınızı kurutun ve sıcak bir şeyler içmeye başlayın.