Kış Soğuklarında Donmadan Fit Kalmanın Yolları

Kış Soğuklarında Donmadan Fit Kalmanın Yolları

10553

Biri evde, biri de alışveriş merkezlerinde uygulamalık bu egzersiz setleri sayesinde kış soğuklarında hiç üşümeden formda kalabilirsiniz.

Kış soğuklarında dışarı çıkıp spor yapmak hemen hemen hepimizin gözünde büyür, ki bunda haklıyızdır da… Üşümeden spor yapmak için fitness salonlarına, pilates ya da yoga sınıflarına gidiyor olabilirsiniz. Ancak evde ve hatta bir alışveriş merkezinde bile spor yapmak kış koşulları için güzel bir fikirdir. İşte karşınızda kış soğuklarında donmadan fit kalmanın yolları!

Evde spor

Kış soğuklarında dışarıya çıkmak istemeyenler için en ideali elbette ki evde spor yapmak olacaktır. Bu altı basit egzersiz sayesinde evde düzenli spor yaparak son derece fit bir forma sahip olabilirsiniz. Öncelikle ısınma egzersizi için toplamda üç kez olacak şekilde, yaklaşık 15 basamaklık bir merdiveni inin ve çıkın. Aşağıdaki egzersizleri 10’ar tekrar ile uygulayın. Her birinin arasında da mutlaka yine üçer kez merdiven inin ve çıkın.

– Ayakta şınav: Avuç içlerinizi duvara koyun ve kollarınızı bükerek kendinizi duvara doğru indirip, geri itin.

– Lunge: Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın ve sol ayağınızla öne doğru adım atarken dizinizi 90 dereceden fazla bükmeyin. Geri adım atın ve diğer tarafla tekrarlayın.

– Yerinde yürüme

– Zıplama

– Çapraz dizler: Ayakları kalça genişliğinde açın ve sol dizini kaldırın. Sağ dirseğinizi ona değdirin ve başa dönüp aynı hareketi diğer tarafla uygulayın.

– Squat: Ayakları kalça genişliğinde açarak, dizlerinizi bükük ve kalçanız da sanki bir sandalyede oturur gibi geriye doğru olsun.

Alışveriş merkezinde spor

Havalar bu kadar soğukken en çok gittiğimiz yerlerden biri de alışveriş merkezleri olur. Peki buradaki vaktinizi de sportif anlamda verimli kullanmaya ve hiç üşümeden yine spor yapmış olmaya ne dersiniz? O zaman size önerimiz alışveriş merkezlerinde asla yürüyen merdiven ya da asansör kullanmamanız ve AVM içerisinde olabildiğince fazla yürümeniz… Yanınıza bir arkadaşınızı da alın ve işi biraz eğlenceli hale getirin. Yürüyüş yaparken her mağaza arasında bir zıplama yapın. Belli kurallar koyun; örneğin kuyumcu önünde geçerken lunge yapmak ya da bir kozmetik dükkanına rast gelince squat yapmak gibi oyunlar yaratın. En son da yine 5 dakika boyunca tempolu yürüyüş yapın. Evet, biraz çılgınca görünebilir ancak bu vakti hiç üşümeden verimli kullanmaya değmez mi?