Kış Depresyonuyla Mücadele Etmek İçin 10 Öneri

Kış Depresyonuyla Mücadele Etmek İçin 10 Öneri

348

Film ve battaniye keyiflerinden en güzel kış aktivitelerine, kış için ideal sporlardan spa aktivitelerine; melankolik kış modunuza çok iyi gelecek sıcacık öneriler burada!

Günlerce gri gökyüzü, sabahları geç doğan ve akşam erken batan güneşin sakındığı ışığı ile iyice karanlık hale getirir kış günlerini. Kış mevsimi içe çekilmenin, kabuğunda saklanmanın, yavaşlamanın ve sakinleşmenin dönemidir. Şehir temposunun hızı ve yoğunluğuna alışkın bünyelerde bu mevsim insanlar üzerinde melankolik, kederli ve depresif haller yaratabilir. Buna karşın depresyona girmemeyi sağlamak da bizim elimizde. Kış depresyonuyla mücadele etmek için 10 öneri nelermiş? Gelin birlikte bakalım…

1. Kışlık kitap ve film arşivinizi hazırlayın

Kanepe-battaniye-film veya kanepe-kahve-kitap üçlüleri kış aylarının muhteşem üçlüleridir. Evin sevdiğiniz köşesine çekilip sessizce kitap okumak, kış akşamları haftada en az bir iki akşam film akşamları düzenlemek kışı keyifli hale getirir. Kış gelmeden o yılın festival film seçkilerinden seçtiğiniz filmlerin dvd’lerini edinin, haftalık filmlerinizi belirleyip listeleyin. Böylece elinizin altında izleyebileceğiniz filmler bulunsun. Eskiden beri okumak isteyip okuyamadığınız kitapları listeleyin, yanına yeni çıkan kitapları, sürekli takip ettiğiniz dergileri de ekleyin, böylece kışlık okuma arşivinizi hazırlamış olursunuz. Önceden hazırlanan bu arşivler kışa motive olarak girmenizi sağlayacaktır.

2. Kış aktivitelerinin listesini yapın

Buz pateni, kış sporları, karda yürüyüşler, yılbaşı eğlencesi gibi kışın yapabileceğiniz aktivitelerin listesini yapın. Buna çocukluktan beri kışın yapmayı sevdiğiniz şeyleri de ekleyin. Böylece kışı iple çekmek isteyecek, her dönemi yapacağınız etkinliğe yaklaştıkça heyecanla bekleyeceksiniz.

3. Kendinize küçük hediyeler verin

Kışın her ayı için kendinize bir hediye vermeyi amaç edinin. Bunlar bütçenize göre küçük şeyler de olabilir, gerçekten ihtiyacınız olan malzemeler de olabilir. Kışın yeni bir hobiye başlamak için hobi malzemeleri, kış sporlarına başlamak için kış sporu malzemeleri gibi hediyeler kışa yaklaşımınızı değiştirebilir.

4. Sevdiklerinize vakit ayırın

Baharları ve yazları koşturmacadan ve sosyal hayattan vakit ayıramadığınız akrabalarınız, yaşlılarınız ve sevdiklerinize vakit ayırın. Haftasonu veya tatillerde memleketinize veya köyünüze dönün. Oradaki akrabalarınızla vakit geçirin. Anne babanız ile akşam yemek yiyin. Aidiyet, birliktelik ve yakınlarınızla geçirdiğiniz zaman oksitosin hormonunu ve serotonin gibi nörotransmiterleri artırır, depresyona karşı vücudun salgıladığı doğal ilaçları destekler.

5. Kışın açık havada yapabileceğiniz etkinlikleri değerlendirin

Kışın hafif güneşli günleri ve sıcak günlerinde dışarıda yapabileceğiniz etkinlikleri belirleyin. Açık havada vakit geçirmek, bol oksijenli ortamlar depresyon ve olumsuz duygulara karşı ilaç gibi gelir. Kışın yapılabilecek doğa aktiviteleri yazımıza bir göz atın, biraz da araştırma ile kışın açık havada neler yapabileceğinizi değerlendirin.

6. Yıllık izninizin bir bölümünü kışın değerlendirin

Tatil dediğinizde akla hemen yaz mevsimi gelir. Ancak kış mevsimini tatil için değerlendirmek de fena fikir değil. Yıllık izninizin bir bölümünü kışın değerlendirmekle bütçenize göre bir tatil belirlemek mümkün olabilir. Bu tatili belki uzak ve sıcak ülkelere giderek veya dağlarda, kar içinde kış tatili yaparak değerlendirebilirsiniz.

7. Kışın spor salonuna yazılın

Spor yapmak, hormon sisteminizi olumlu etkiler, metabolizmayı çalıştırır, depresyona iyi gelir, hayata bağlanmanıza neden olur. Kışın spor salonuna yazılarak düzenli spor yapabilirsiniz.

8. Termal havuza veya kaplıcaya gidin

Türkiye jeotermal açısından zengin bir ülke. Bir gün dahi olsa kışın soğuğunda termal kaplıca suyuna girmek, termal spa prosedürleri keyfinizi yerine getirecektir. Gitmeden önce herhangi bir sağlık engeli olmadığı ile ilgili mutlaka doktorunuza danışın.

9. Meditasyon yapın

Son dönem araştırmaları meditasyon yapmanın beyin frekanslarını olumlu yönde etkileyerek duygular üzerinde sağlıklı etkiler yaptığını ortaya çıkartıyor. Meditasyon yediden yetmişe yapabileceğiniz, evde günlük uygulayabileceğiniz bir uğraş. Sakin ve sessiz kış günlerinde sizlere iyi bir sağlıklı rehber olabilir. Meditasyon için rehberli meditasyon kitaplarından faydalanabilirsiniz.

10. Mutfakta yaratıcılığınızı arttırın

Kış akşamlarını yemek yaparak değerlendirmek, sevdiklerinize veya kendinize güzel bir yemek hazırlamak size iyi gelecektir. Mutfakta yaratıcılık için yeni yemek tarifleri bulup, onları deneyin. Fondü, sıcak şarap gibi kış menülerini oluşturun. Aileniz ve çocuklarınızla birlikte hazırlayabileceğiniz yemek tariflerini listeye katın.