Kickboks ile Spor Yaparken Bedeniniz Gibi Zihninizin de Dayanıklılığını Arttırın

Kickboks ile Spor Yaparken Bedeniniz Gibi Zihninizin de Dayanıklılığını Arttırın

1347
main

Kickboks’un faydaları nelerdir? Bu sporu yapacakların hangi malzemelere sahip olmaları ve nelere dikkat etmeleri gereklidir? Yanıtlar bu yazımızda!

“Su gibi ol” diyordu Bruce Lee, Kung-fu derslerinde öğrencilerine, dövüş sanatçısı olmak için yalnızca beden değil önce ruh ve zihnin önemini vurguluyordu bu sözler. Dövüş öğrenmek deyince aklımıza hemen kavga-dövüş gelmesin, keza dövüş sporları vücudun yanısıra ruhu ve zihni geliştirmenin en iyi yollarındandır. Pek çok dövüş sporu gibi kickboks da bu dövüş sporlarının en popülerleri arasında. İki başka spor olan karate ve muay thai’nin karışımı olan dövüş sanatı kickboks size çok şey kazandırabilir. Bu sporu yapmaya başlamayı düşünenler için nedenleri ve önerilerimizi aşağıda bulabilirsiniz!

Kickboks sporu yapmanın faydaları nelerdir?


– Tüm vücudunuzu çalıştıran bir spordur. Formunuz korur, yüksek kalori harcarsınız.

– Stresinizi atar, sıkıntılarınızı tamamen geride bırakırsınız. Ruh ve beden dengesini bulmanıza yardımcı olur.

– Koordinasyonunuzu, el ayak, göz iş birliğini, dayanıklılığınızı arttırır. Kas dengesini kurmanıza yardımcı olur.

– Endorfin ve dopamin salgınızı yükseltir. Mutluluğunuz artar.

– Antrenmanları hem kardiyo hem de güç çalışması yapmanızı sağlar. Kas dayanıklılığını arttırır.

– Terleyerek toksinleri atmanıza yardım eder. Herhangi bir salon sporuna göre çok daha fazla terlemenize neden olur.

– Odaklanmanızı artırır, hızlı düşünme ve reflekslerinizi geliştirir. Günlük hayatınızdaki olaylara da farklı gözle bakmaya ve bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olur.

Bunu da okuyun: Büyük Karşılaşma: Yoga Vs Boks
Biz kadınlar için egzersiz demek sadece formumuzu değil ruh sağlığımızı da korumak demek. Bir nevi terapi olarak başvurduğumuz yöntemler arasında yoga ve pilates uzun süredir başı çekiyordu. Ama şimdi karşılarında hayli güçlü bir rakip var: Boks.

Kickboks yapmaya başlayacak olanlara öneriler


Kickboks devamlılık isteyen bir spordur. Sürekli olarak yapmanız gerekir, uzun aralar vermeniz kesinlikle tavsiye edilmez. Antrenmanlar günlük ise günlük, haftalık ise haftalık katılım gerektirir. Çok ciddi bir problem olmadıktan sonra aksatmamanız çok önemlidir.

– Sabırlılık önemlidir, hemen ringe çıkmak isteseniz de bu mümkün değildir. Öncelikle vücudunuzu esnetmeniz gerekecektir, esnek olmayan bir vücuda sahip değilseniz, bu kısım daha uzun sürecektir. Bu kısmı kısaltmak isterseniz, ileride oluşacak sakatlıklara katlanmanız gerekebilir. Bu yüzden yavaş ve emin adımlarla ilerlemenizi tavsiye ederiz. Esnetme hareketlerini devamlılık kazanması için evinize bir esneklik antrenmanı için gereken ekipmanlardan, örneğin esneme yayları alabilirsiniz. Bu sayede esneklik çalışmalarına spor salonu dışında evde de devam edebilirsiniz.

– Belirli bir temeli oturtup bedeniniz hazır olduğunda yumruk ve tekme çalışmaları için kum torbasında çalışmaya başlayacaksınız. Başlangıç aşamasındayken kum torbasına size sakatlamayacak, hafif ve tutarlı dokunuşlarla vurun. Farklı teknikleri denemeye çalışın. Yumruk çalışmalarınız için evinizde de kum torbası edinmeniz antrenman sürekliliğinizi arttırabilir.

– Yumruk atarken el titremeleri ve kavak kemiklerinizin tekmeler sonucunda ağrıları zamanla geçecektir. Kickboks saldırma değil, dayanıklılık sporudur. Boks eldivenleri ve bandajlar için başta spor salonundakileri kullansanız dahi zamanla mutlaka kendi boks eldiveninizi edinin.

– Yumruk ve tekmelemelere başlarken, eklemler tam açılmamalı, teknik kurallara uyulmalı ve tam olarak ısınmadan antrenmana başlanmamalıdır. Kaval kemiklerini korumak için ayak ve kavak kemiği koruyucu , el ve bilekler için eldiven altına takılan el bandajları , terlemeye karşı koruyucu kafa bandajı, omurilik için bel bandajı gibi kickboks ekipmanlarının kullanılması tavsiye edilir.

– Kickboks’ta drill denilen karşılıklı eş ile çalışmalara başlarken eş seçiminiz önemlidir. Size tüm gücüyle saldıracak birisi değil teknik olarak sizden üstün olan birisi doğru seçim olacaktır. Böylece nereleri açık bıraktığınızı öğreneceksiniz. Eşli çalışmalar için darbe yastığı, baş koruyucu boks kaskı ve diş koruyucu damaklık gibi kickboks ekipmanlarına ihtiyacınız olacak.

– Son olarak sigara içiyorsanız, bu spora başlamak için sigarayı bırakmanız iyi olacaktır. Sporcunun dürüst ve ahlaklısı misali, dövüş sporlarında ne kadar iyi olursanız olun, bu sanatı saldırı ve kötü amaçlı kullanmayın!