Keşfedilmeyi Bekleyen En Güzel 10 Ege Koyu

Keşfedilmeyi Bekleyen En Güzel 10 Ege Koyu

Bu yaz bitmeden Ege’nin en güzel koylarını keşfedin!

Ege denizi dünyanın en güzel plaj ve koylarından bazılarına sahip dersek çok da abartı olmaz. Yanı başınızda bu kadar güzel bir cennet varken tatillerinizin bir bölümünü Ege’nin mavili yeşilli koylarına ayırmanız içten bile değil. Peki bu kıymetli tatil zamanında nerelere gitmeli?

Ege ile ilgilenenler bu yazımızı tam olarak bu konuya ayırdık, henüz çok fazla bilinmeyen ancak popüler olması an meselesi birbirinden güzel 10 Ege koyunu sizin için listeledik.

1. Ayıbalığı koyu, Mordoğan, İzmir

Nesli tükenme tehlikesi altındaki akdeniz foklarının uğrak yeri olmasından ötürü ayıbalığı koyu ismini alan bu koy, birbirinden sürreal kayalık şekilleri, doğal tırmanış ve atlama yerleri, sığ suyunda vakit geçirebileceğiniz çakıllı plajı ile farklı bir deniz kenarı alemi sunuyor. Etrafta birbirinden farklı işletmeler var, her bütçeye hitap ediyor.

2. Delikli koy, Çeşme, İzmir

Son yıllarda sosyal medyada bolca işaretlenen bu koyun özelliği, kendinizi başka bir gezegende hissettiren peyzaj ve turkuvaz deniz. Çeşme plajlarını iyi bilenler mutlaka bir uğrarlar. Bir gününüzü geçirmeye değer.

3. Akvaryum Koyu, Dikili, İzmir

Orta Ege’den yeni bir inci de Dikili ve çevresi. Bademli’nin hemen yakınındaki Akvaryum koyu, turkuvaz denizi ile “Maldivler olsaydı” dedirten plajlardan. Kum plaj sevenler için güzel bir seçenek. Kampingler, beach kulüpler gibi farklı seçeneklerle konaklama ve tesisler mevcut ancak henüz çok kalabalık değil.

4. Palamut Bükü, Datça

Badem ağaçlarından dalgaların vurdukça bir enstrüman gibi çaldığı çakıllarına, Palamut bükü Datça bölgesinin en güzel büklerinden. Burada eski tarz köy pansiyonculuğunda konaklamalar da bulmak mümkün. Sabah balıkçıları denk getirirseniz denizden taze çıkmış balıklardan size de düşer. Datça’nın tüm popülerliğine rağmen Palamüt bükü hala çok kalabalık olmamayı başarıyor.

5. Kaputaş Plajı, Kaş – Kalkan

Güneye doğru indiğimizde ise Kaş ve Kalkan arasında rüya bir plaj olarak Kaputaş karşımıza çıkıyor. Denizin mavisi burada bir başka. Plaj işletmesi belediyeye ait ve halk plajı olarak hizmet veriyor. Seçenekler çok değil ancak fiyatlar uygun.

6. Bencik koyu, Hisarönü

Hisarönü’nden Datça’ya doğru bakan, oldukça korunaklı bu koy, mavi tur yapan teknelerin rotası üzerinde. Öte yandan karadan da ulaşım mümkün. Burası sert rüzgarların etkisine kapalı, durgun ve yine kendine has maviliklerle insanı alıp götürüyor.

7. Çatı Koyu, Gökova körfez, Marmaris

Fotoğraf: Coastguidetr.com

Gökova körfezinin dik ve yeşil yamaçlarını, kızıl çam ormanlarını denize bağlayan bu koy, oldukça küçük ancak keyifli bir plaja sahip. Yazın kalabalık zamanlarında dahi az tekne oluyor ve düz denizi ile oldukça keyifli.

8. Küçük Kargı Koyu, Fethiye

Fotoğraf: Likyaglobal.com

Yarım kilometre uzunluğunda plajı ve akvaryum suyu ile Fethiye tutkunlarının keşfettikçe bırakamadıkları bir koy. Buranın başka bir endemik güzelliği ise dünyada sadece Kaliforniya ve burada yetişen günlük ağacı.

9. Kömür Limanı, Akvaryum Koyu, Fındıklı, Eceabat

Bir akvaryum koyumuz da Gelibolu üzerinden Eceabat’a doğru giderken Kömür Limanı bölgesinde bulunuyor. Kuzey Ege’nin serin sularıyla yaz sıcağında serinlemek isteyenler için keyifli bir koy.

10. Gizli Liman, Gökçeada

Fotoğraf: Gokceada.bel.tr

Gökçeada’nın en batı uçlarında, Kuzey Ege’nin bu en bakir koylarından bir tanesi yazın en sıcak zamanlarında, ada keyfi yaşamak isteyenlerin asla unutamayacakları bir plaj. Burada tamamen bakir doğayla iç içe bir gün geçirebilirsiniz.