Kelebek Spor Aleti Ne İşe Yarar?

Kelebek Spor Aleti Ne İşe Yarar?

Kelebek spor aleti nedir? Hangi bölgeleri çalıştırmak için idealdir? Kelebek spor aleti ile nasıl egzersizler yapılabilir? İşte tüm yanıtlar!

Hayatımızın bir döneminde mutlaka denk geldiğimiz, televizyonda, misafirlikte ya da spor salonunda rastladığımız, belki merak edip denediğimiz bir spor aletinden bahsedeceğiz bu yazımızda. Kimisine göre efsane, kimisine göre işe yaramaz… Kelebek spor aleti denilen taşınabilir, görece ufak bir spor aleti ile karşınızdayız. Evinizin bir köşesinde rahatça yer bulacak ancak çalışırsanız etkisini hissettirecek bu spor aleti kelebek ismini almış çünkü kelebek kanadı gibi birbirine simetrik iki kanadı açılıp kapanarak çalışıyor. Diğer bir ismiyle butterfly spor aleti fiyatları oldukça cüzi olmasına ragmen vaadleri oldukça büyük. Peki bu kelebek spor aleti nasıl kullanılır ve kullanıldığında gerçekten işe yarar mı birlikte bakalım.

Kelebek Spor Aleti Nedir?

Kelebek spor aleti belirli bir mukavemet gücü ile karşı koyarak sıkıştırmaya yarayan bağlantı aparatına bağlı iki kanada benzer koldan yapılmış bir spor aletidir. Üstten bakıldığında kelebek kanatlarını andıran bu fitness kelebek aleti sıkıştırma işlevi ve sıkıştırdıktan sonra yavaşça açma işlemi ile tekrarlara dayanarak yapılabilen pek çok spor egzersizine gereç olabilmektedir. Kelebek spor aleti fiyatları piyasada 29 TL ile 100 TL arasında değişmekte, bu uygun bütçeyle spor egzersizlerini farklılaştırmaktadır. Evde ve spor salonunda kullanılan kelebek zayıflama aleti olarak bazı spor otoriteleri tarafından kabul edilmiştir. Şimdi de gelelim her geçen gün daha çok rastladığımız kelebek spor aleti ne işe yarar sorusunun yanıtına.

Kelebek Spor Aleti Ne İşe Yarar?

Kelebek spor aleti kollar, üst kollar, göğüs, karın, bacak, sırt ve kor bölgesinde farklı kas grupları için kullanılabilir. Bu farklı bölgelerde uygulanacak sıkıştırma egzersizleri ile kaslar güçlenir, yağ dokusu küçülmesi, yağ yakımı, kardiyo ve kas sıkılaştırma egzersizleri yapılabilir. Günlük düzenli çalışma ile aynı kas grubuna uygulayacağınız sıkıştırma, spor salonunda vakit harcayarak birden çok spor aleti ile çalışmak kadar verimli olabilir. Kelebek, diğer adıyla butterfly spor aleti fiyatları o kadar uygun bütçeli bir alet ki, spor yapmak isterseniz, en azından denemek için satın almaya değer. Peki bu aletle ne gibi zayıflama ve kas egzersizleri yapabilirsiniz?

Kelebek Spor Aleti ile Yapabileceğiniz Zayıflama Hareketleri

Üst Vücut Egzersizleri

Egzersiz 1: Dirseklerinizi kelebek aletin kanatlarının en dış kısmına dayayarak, bağlantı noktasını ellerinizin arasına alın. Alet kolları kollarınıza, aletin kendisi bedeninize paralel duracak şekilde yerleştikten sonra içeriye doğru sıkıştırarak tekrarlar yapınız. Sıkıştırırken hızlı geri çekerken yavaş hareketlerle 6’şarlı 3 set olarak başlayabilirsiniz. Bu hareket kanat, üst sırt ve göğüs kaslarınızda etkili olacak.

Egzersiz 2: Dirsekleriniz iki yana açık, kollarınız göğüs hizasında yere paralel dursun. Kelebek aletinin kollarının en uçlarından tutun ve el ve dirseklerinizin hizasını bozmadan aleti katlayarak sıkıştırın. Egzersizi 8’li olacak şekilde 3 set yapın. Bu hareket üst beden ve göğüs kısmını çalıştıracak ve sıkılaşmanızı sağlayacak.

Egzersiz 3: Kelebek aletini, birleşme noktası yukarı bakacak şekilde sırtınıza getirin. Elleriniz ile belinize doğru uzanarak aletin kollarını ucundan tutun ve sıkıştırın. Bu egzersiz zorlu olduğundan ne kadar yapabiliyorsanız onunla başlayın ve üç set yapın.

Alt Beden Egzersizleri

Egzersiz 1: Yere bağdaş kurar gibi oturarak ayakları taban tabana birleştirin. Kelebek aletinin kollarını bağlantı noktası yere doğru gelecek şekilde dizlerinizin iç kısmına yerleştirin. Ayaklarınızı yerden kaldırmadan dizlerinizi birleştirmeye çalışarak aleti sıkıştırarak tekrar edin. Yapabildiğiniz kadar hareketleri 3 set halinde tekrarlayın. Üst bacak, kasık ve alt karın bölgelerinde etkili olacaktır.

Egzersiz 2: Ayakta tek bacak üzerinde dururken, kelebek aleti diğer bacağınızın arka yüzeyine bağlantı noktası diz içine gelecek şekilde sabitleyin. Bacağınızı kapatarak aleti sıkıştırın. Tekrarlar halinde yapın. Bu egzersiz bacak ve popo bölgesini sıkılaştıracaktır.

Egzersiz 3: Mekik pozisyonunda dizler kırılı yerleşin. Kelebek aletini kolları dizlerinizin arasına, bağlantı noktası kafanızdan yöne bakacak şekilde yerleştirin. Aleti sıkıştırırken yarım mekik çekerek tekrar yapın. Karın ve kor bölgesini çalıştıracak bu egzersiz de hem sizi sıkılaştıracak hem de zayıflamanızı sağlayacaktır.