Alışveriş Rehberi: Kayak Kıyafetleri

Alışveriş Rehberi: Kayak Kıyafetleri

1063

Kendinize yeni kayak kıyafetleri alırken bu detaylara dikkat etmeden kararınızı vermeyin!

Kış göründü, kayak sezonu geldi. Siz de dağlarda tatil geçirmeyi seviyor, aktif seyahate inanıyor, bol oksijenli havayı, bembeyaz zirveleri, şömine başında sıcacık içecekleri ve dahasını hayal ediyorsanız kayak tatili tam da size göre. Bu keyfin en güzel yanı da bir yandan keyif yaparken bir yandan spor yapıyor olmak. Kayak sporu tutkunuysanız veya bu kış başlamayı planlıyorsanız, doğru yerdesiniz. Alışveriş rehberimize göz atın, kış için doğru kayak kıyafetleri nasıl seçilir , önce bir göz atın sonra GittiGidiyor’dan aradığınız kıyafeti seçin…

Doğru kayak kıyafetleri seçiminde dikkat edilmesi gereken temel özellikler

Kayak Kıyafetlerinin Su Geçirmezlik Standartları

Su geçirmezlik oranı mm (milimetre) ile belirtilir. Mm değeri yükseldikçe kumaşın su geçirmezlik değeri yükselir. Kayak kıyafeti açısından 8000 mm kayak sporunda ortalama bir su geçirmezlik değerine karşılık gelir. Ancak tek başına yüksek su geçirmezlik her şeyi çözmek demek değildir, montun dikiş yerlerinin ve fermuarlarının kapanabiliyor olması ve senelik yapılan bazı önemli bakımların da aksatılmaması gibi detaylar da önemlidir.

Mm aralıklarına göre su geçirmezlik pariteleri:

1000 – 5000 mm: Yağmura karşı dayanıklı, basınç halinde su geçirir

5000 – 15000 mm: Yağmura karşı çok dayanıklı, basınca dayanıklı

15000 – 30000 mm: Yüksek basınç altında bile su geçirmez

DWR Uygulaması:

DWR adı altında geçen uygulama, kayak montları ve pantolonlarına su geçirmez bir katman olarak yapıştırılan bir uygulamadır. Bir senede bir yapılan DWR montların su geçirmezliğini artırır.

Lamine edilen membranlar Goretex ve Event bandrollerinin kıyafetler üzerinde bulunması diğer bir artıdır, bu, ürünün membranı üreten firma tarafından kontrole tabi tutulduğunu gösterir.

Rüzgar direnci (WR, wind resistance) yüksekliği de diğer bir etmendir, Rüzgar direnci yüksek kumaşlar tercih edilmelidir.

Sıradan kışlık kıyafetler ile kayak kıyafetlerini ayıran en önemli özellik belki de nefes alabilirliktir (breathable tech.). Montunuzun içeriden dışarıya su ve nemi ne kadar iyi aktarabildiği nefes alabilirliğiyle orantılıdır. MVTR / (Nem Buharı Taşınabilirlik Oranı), gram türünden dışarı taşınabilen nemi ölçer. MVTR’si yüksek kayak takımlarını tercih edin.

Kumaş ve dokuma dayanıklılığı diğer bir ölçektir. Malzeme açısından polyester ve sık dokuma naylon olan malzemelerden üretilen kayak kıyafetleri yüksek hava ve su korumasıyla dokunmuş olamalılardır.

Kayak pantolonu alırken nelere dikkat etmeli?


Kayak pantolonu kar pistlerinin ilk akla gelen kıyafetidir. Kayak yaparken sizi çok sıkmayacak ancak belirli bir oranda yapışacak bedende olmalılardır. Kayak pantolonları snowboard pantolonlarına göre daha sıkı ve yüksek belli olurlar. Hareket kabiliyetinizi sınırlamayan, diz bölümleri esnek ve çift katmanlı pantolonlar daha rahat etmenizi sağlar. Düğme yerine çıtçıtlı ve fermuarlı modeller iç mekana girerken daha rahat olacaktır. Kayak pantolonlarının takılıp çıkartılabilen askılı modelleri ve bel lastiği destekli modelleri kayak esnasında istenmeyen düşmeleri engelleyecektir. Ayak bileği kısmında fermuarlı olan modeller de yine iç mekan kullanımları ve molalar sırasında büyük kolaylık sağlayacaktır.

Kayak montu alırken nelere dikkat etmeli?


Kayak yapmak istediğiniz bölgeye göre değişebilecek bir seçim söz konusu. Daha yüksek rakımlarda, uzun pistlerde, serbest stil kayakçılıkta kullanırken daha sıcak tutan montlar, daha sıcak bölgelerde alçak rakımda, güneşli, ıslak pistlerde su geçirmezlik değeri yüksek, ince montlar daha iyi iş görecektir. Kayak montu için en iyi materyaller kaz tüyü ve polyester elyaftır. Astar ise mikrofiber veya ince polardan yapılır, astarın çıkıp takılabilmesi iyi bir özelliktir. Dikiş ve fermuarların su geçirmez bant ile kapalı olması artı sağlar. Koltuk altında hava fermuarı olan modeller terlemenizi engeller, nefes alışverişini arttırır. Sırt ve omuzlarında esneme paneli olan modeller hareketi kolaylaştırır. Detay olarak kayarken müzik dinlemeyi sevenler için kulaklık yuvaları, fotoğraf çekmeyi sevenler için çarpma önleyici korumalı telefon cebi gibi özellikler bakılabilir. Mont vücudunuza tam oturmalıdır. Kapüşonlu montlar daha çok tercih edilen modellerdir.

Bunu da okuyun: Kayak Tatili Valizinin Olmazsa OlmazlarıDoğru içliklerden ideal kayak kıyafetlerine, kasklardan gözlüklere, aksiyon kameralarından güneş korumalarına, kar botlarından eldivenlere; kayak tatiliniz için ihtiyaç listesi burada hazır!

Kayak tulumu alırken nelere dikkat etmeli?


Kayak tulumu seçim kriterleri mont ve pantolon ile çok benzer. Tulum seçerken tulumun üstünüze tam oturmuyor olması, yarım beden büyük olabilmesi veya oldukça esnek bir malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edin. Hem arka hem de önden açılan fermuarlı tulumlar, rahat kullanışlıdır ancak fermuar yerlerinin mutlaka bantlı olması gerekir. Yandan fermuarlı tulumlarda kayak sonrası fermuar yerlerinde esnemeler daha sık olur. Tek parça kıyafet olması açısından tulumunuzun hava tahliye fermuarları olmasına özellikle kontrol edin.

Kayak içliği ve diğer kayak kıyafetleri


Kayak sporu için en az mont ve pantolon kadar önemli bir diğer kıyafet de eldivenlerdir. Kayak eldiveninin iç elyaf malzemesi, dışının geçirgenliği önemlidir, piyasada kayak için özel olarak üretilen eldivenler bulunmaktadır. Eldiven alırken aynı diğer kıyafetler gibi geçirgenliği, hava alırlığı ve membran teknolojisine dikkat etmeniz gereklidir.

Vücudu saran, polyester kumaştan üretilen, hafif dikiş yerleri olan tayt içlikler kayak için iyi seçim olacaktır. Alt kısımların ayak bileğine kadar iniyor olmasına dikkat ederseniz, kayak botlarının giyimine rahatlık kazandırırsınız. Termal özelliği olan spor çorapları en iyi tamamlayıcıdır ve mutlaka bir yedeğini yanınızda bulundurun.

İçi polarlı ve mikrofiber kumaştan yapılan boyunluklar, gerek boynu koruması gerek istendiği taktirde ağzı, hatta kafayı sarabilmesi açısından önemli bir aksesuar olarak kullanılabilmektedir.

Kayak kıyafeti seçmek, iyi bir kayak kaymanın en önemli başlangıcıdır. Güzel bir kış sezonu dileklerimizle!