Karavancılar İçin 7 Tasarruflu Tatil Tüyosu

Karavancılar İçin 7 Tasarruflu Tatil Tüyosu

714

Evi sırtında seyahat eden karavancılar, doğru tüyolarla en tasarruflu şekilde nasıl tatil yapabileceğinizi öğrenin!

Karavanla seyahat etmek bir yaşam biçimi. Eğer karavan aldıysanız veya kiralayarak seyahat etmeyi düşünüyorsanız gerçek bir karavancı gibi seyahat etmenin ne olduğunu deneyimlemek en iyisidir. Karavanın en iyi yanlarından bir tanesi yalnızca yaşam alanı değil, mutfaktan duşa yaşam ve seyahat için gerekli her şeyi bünyesinde bulundurmasıdır. Bu da doğru kullandığınız taktirde ciddi bir tasarruf demektir. Bakalım karavan ile en tasarruflu nasıl seyahat edilir , tüyolar nelermiş?

1. Kampinglere boşuna para harcamayın

Kısa seyahatlerde zaman kazandırabilir ancak seyahat günleriniz çoğaldıkça en ucuz kampinge vereceğiniz paralar dahi ciddi bir masraf demektir. Karavanınız varsa eviniz sizinle, tek ihtiyacınız olan aracın girebileceği düz bir alan bulmak. Yurtdışında pek çok ülkede ücretsiz konaklama yapabileceğiniz, elektrik ve su alabileceğiniz kamp yerleri bulunuyor ancak ülkemizde maalesef henüz yok. Ancak suyu umuma açık çeşmelerden, elektriği de konak alanınıza yakın bir evden uygun bir ücrete kullanabilme şansınız var. Elektrik çözümü olarak güneş panelli elektrik enerjisi seçeneği gibi küçük çaplı bir elektronik seti , yoğun kullanım için taşınabilir jeneratör de kullanılabilir.

2. Kendi yemeklerinizi kendiniz hazırlayın


İkinci bir para arttırma yolu dışarıda yemekten kaçınmaktır. İster dışarıya kuracağınız bir kamp ateşinde, ister yanınızda götüreceğiniz tüplü kamp ocağı ile dışarıda ve karavan mutfağında pek çok seçenekle yemek pişirmek mümkün. Karavan içerisinde ergonomi gereği normal bir evdeki gibi çatal bıçak takımları bulunduramayacağınızdan ve yer açısından yine kamp yemek setlerini taşımayı tercih edebilirsiniz. Baharat ve sürekli kullandığınız gıdalar için takım çantaları ideal seçenekler. Küçük buzdolapları yanı sıra araç buzdolapları oldukça iyi iş görecektir.

3. Geziye giderken içeceklerinizi karavanınızda hazırlayın


Karavan tatiliniz şüphesiz karavanın başında geçmeyecek. Denize, yürüyüşe, kasabaya giderken yanınıza hazırladığınız içeceğinizi alabilirsiniz. Kahve ve çay basit gibi gözükecektir ancak dışarıda çay kahve masrafınızı uzun süreli hesapladığınızda ciddi bir maliyet göreceksiniz. Bunun için karavanınızda mutlaka çaydanlık, moka demliği veya french press gibi manuel pişiriciler de bulunsun.İçeceğinizi yanınıza alıp istediğiniz sıcaklıkta muhafaza etmek için de termos gezilerinize keyif katacaktır.

4. Duş seçeneklerini gözden geçirin

Suyun az olduğu yerlerde su satın almak zorunda kalabilirsiniz. Bunun yerine gideceğiniz bölgenin tatlı su kaynakları olup olmadığına bir göz atın, belki farklı seçenekler bulabilir ve duş işini doğal kaynaklarla halledebilirsiniz. Karavan için yedek su deposu olası su maliyetinin önüne geçecektir.

Bunu da okuyun: Karavan Seyahatinde Yanınızda Mutlaka Bulunması Gereken Eşyalar
Karavan tatili hayatınızda yaşayabileceğiniz en keyifli deneyimlerden biri olmaya aday. Bu liste de seyahat öncesi eksiksiz bir hazılık için ideal!

5. Karavan tatillerinizde outdoor eğlenceyi tercih edin


Karavan ile çıktığınız tatillerde ne kadar şehirleşmiş bir yere giderseniz outdoor’dan o kadar uzaklaşırsınız. Ne kadar medeniyet o kadar tüketim. Ancak kendinize tatillerde eğlence olarak outdoor aktivitelerini seçerseniz o zaman çok daha uygun bütçeli zaman geçirebilirsiniz. Doğa yürüyüşü, balık tutma, tırmanış, sörf, kayak, kuş izleme gibi aktivitelerden kendinize seçim yapabilirsiniz. Yürüyüş, hiking gibi aktiviteler için outdoor ayakkabılar, çanta ve yürüyüş batonları olmazsa olmazlardır. Balıkçılık için olta set, sörf için sörf tahtası, kuş izleme ve fotoğrafçılık için de fotoğraf makinası ve dürbün bulundurmanız iyi olacaktır.

6. Milli Park ziyaretleri ve müzeler için indirim kartlarından kullanın

Gideceğiniz ülke veya bölgede gezmek istediğiniz müzeler, milli parklar varsa önceden internetten bulabileceğiniz özel çok girişli kartlar ve promosyonlardan yararlanın. Örneğin bir kayak merkezine gidiyorsanız kombine skipass bileti olabilir veya bir Milli Park’ta çok girişli bir bilet seçeneği bulabilirsiniz. Böylece her seferinde daha çok ödemek yerine daha az maliyetle seyahat etmiş olursunuz.

7. Uzun seyahatlerde yanınızda elektrikli bisiklet bulundurun


Uzun karavan seyahatlerinizde kalacağınız yerlerde market, banka gibi ihtiyaçlar her zaman yakın yürüyüş mesafesinde olmayabilir. Karavanı her zaman yerinden kaldırmak size benzin maliyetine neden olurken, yanınızda taşıyacağınız bisiklet, elektrikli bisiklet veya scooter ile çoğu zaman işlerinizi daha hızlı halledebilirsiniz. Park sorunu veya benzin sarfiyatı yaşamadan ulaşımınızı sağlarsınız.