Kamp Sofranıza Lezzet Katacak 8 Alüminyum Folyolu Tarif

Kamp Sofranıza Lezzet Katacak 8 Alüminyum Folyolu Tarif

400

Külde kumpirden mantar soteye, yağda sarımsaktan mısır haşlamaya, balık buğulamadan salamlı kişe; kamp sofralarınız için alüminyum folyolu yemekler burada!

Doğa içerisinde oksijen dolu bir kamp tatiline hazırsınız. Ancak kamp yemekleri konusunda aklınızda soru işaretleri var. Öncelikle kampta yemek pişirme koşullarının zorlu, yemeklerin ise basit ve tatsız olduğu kanısının oldukça yanlış olduğunu belirtelim. Kamp ortamında, odun ateşinde, pratik olarak pişirilecek ve evde ya da dışarıda tatmadığınız kadar lezzetli yemekler pişirmek mümkün. Kampa giderken yanınıza alacağınız alüminyum folyo ile bile pek çok lezzetli yemek yapabilirsiniz. İşte kamp ortamında hazırlanabilecek en lezzetli alüminyum folyoda yemek tarifleri!

Külde kumpir

Bir kamp klasiğidir. Odun ateşinden kalan kül ve kozları bir köşeye biriktirin. Alüminyum folyo içerisinde sıkıca sarıp sarmaladığınız patatesleri, külün içine iyice gömün, üzerine köz atın. Közün durumuna göre ortalama 40 dk – 1 saat içerisinde patatesleriniz hazır. Üzerine tereyağ, kaşar peyniri ve gerisi size kalmış!

Kamp yemeklerinizde yanınızda bulunsun: Kamp yemek seti

Mantar Sote

Folyonuzu bir kaç kat altlık yapacak şekilde bir tencereye benzetin. İnce kestiğiniz soğan, sarımsak, biber, domates ve mantarı hep birlikte alüminyum folyonun içine harmanlayın. Üzerine tereyağ veya zeytinyağı, kekik, karabiber, tuz ve az kırmızı biber ekleyin. Büyüklüğüne göre yarım saat sonra pişmiş mi diye kontrol edin.

Kamp yemeklerini ideal pişirmek için: Kamp ocağı

Domates Soslu Biberli Pastırma

Hızlı ve pratik lezzetli bir yemek. Alüminyum folyodan bir tepsi yapın, altı en az 3 kat olsun. Alt kısmı zeytinyağıyla hafif yağlayın. Üzerine ince kestiğiniz biberleri döşeyin. Pastırmaları da onun üzerine dizdikten sonra domatesi en üste rendeleyerek üzerini kapatın. Ortamdan kopardığınız taze kekik, yoksa kuru kekik ile harmanlayın ve biraz daha yağ gezdirip, köz üzerinde 15-20 dakika pişirin.

Kamp yemeklerini güzel bir çayla taçlandırmak için: Termos

Bunu da okuyun: Kamp Mutfağının Olmazsa Olmazları
Çadırınız, matınız ve uyku tulumunuz hazır. Rotanız da belli. Peki ya ne yiyeceğiniz? Gerçek bir kampçının mutfak malzemeleri olmazsa olmaz. Belki de hiçbir yerde tadını yakalayamayacağınız yemeklerle kamp deneyiminize lezzet katmak için hangi malzemelere sahip olmanız gerektiğini biliyor muydunuz?

Yağda Sarımsak

Bol tereyağ veya zeytinyağı ile doldurduğunu tas şeklindeki folyoya, tuz, karabiber, pul biber ekleyin; sarmısakları bütün halinde soymadan tek tek atın ve iyice kapatıp ateşe koyun. 15-20 dakika sonra kontrol edin.

Kampta suyunuz hep soğuk kalsın: Matara

Mısır Haşlama

Süt mısır bulursanız harika olur. Mısırı tuzlayıp, alüminyum folyo ile güzelce sarın ve ateşten çektiğiniz közün veya mangalın üzerine atın.

Kampınızı kolaylaştırın: Kamp Aksesuarları

Balık Buğulama

Kampınız deniz veya göl kenarındaysa kendi tuttuğunuz balıkla harika bir yemek yapabilirsiniz. Alüminyum folyoyu balıktan 3 kat büyükçe genişlikte, iki kat yapın. Temizlediğiniz balığın içerisine defne yaprağı, sarımsak ve soğan doldurun, domates ve biber gibi sebzeleri de küçük küçük doğradıktan sorna çevresine serpip, folyoyu sıkıca sarın. Folyoya küçük delikler delin. Köz üzerinde en fazla 30 dakika çevirerek pişirin.

Yemeklerin yanında güzel bir içki için: Kamp bardakları

Tereyağlı Karides

Küp doğranmış sarmısakları tereyağ ile harmanlayın. Karabiber, tuz, kırmızı veya pul biber ekleyin. Alüminyum folyoyu tabak yapıp içerisine alın. Güzelce kapattığınız folyoyu hafif köz üzerinde pişirin. Piştikten sonra kapağını açıp üzerine rendelenmiş kaşar ekleyebilirsiniz.

Salamlı Peynirli Kiş

Yuvarlak ve kat kat yaptığınız folyonun üzerini unlayın. İnce doğranmış sebze ve yeşillikleri döşeyin, Yumurtayı omlet yapar gibi karıştırıp, yap ekledikten sonra sebzenin üzerine döküp, folyoyu kapatın ve köz üzerinde en az 15-20 dakika pişirin.

Lezzetli yemeklerle dolu keyifli bir kamp dileriz!