Kamp Alanınızı En İyi Şekilde Seçmenin 10 Aşaması

Kamp Alanınızı En İyi Şekilde Seçmenin 10 Aşaması

815
main

Kamp alanınızı doğru seçerek haftasonunlarınızı ve küçük tatillerinizi unutamayacağınız seyahatlere dönüştürün!

Kampçılık fikrinin bir tatilden çok bir hayat tarzı haline geldiği şu dönemlerde siz de tatillerinizi kamp yerinde geçiriyorsanız veya kampçılığı hayat tarzı yapma niyetindeyseniz, farklı coğrafyalarda kampçılık için kolları sıvamışsınız demektir. Bu da her seferinde bilmediğiniz bir doğaya yolculuk yapacak olduğunuzu, dolayısıyla gideceğiniz yerin kampa uygun olup olmadığını, dahası oraya gittiğinizde doğru kamp alanını seçmenin başlı başına zor bir iş olduğunu farketmişsinizdir. İdeal kamp alanı nasıl seçilir, şimdiki yazımızda bu aşamalarını bulacaksınız!

1. Nasıl bir doğa parçası içerisinde kamp yapmak istediğinize karar verin

Dağlara çıkıp, zirvelerden aşağıyı izlemek mi istiyorsunuz, sık orman içerisinde kalmak mı, yoksa açık denizlere doğru bakmak mı? Nasıl bir doğada vakit geçirmek istiyorsunuz buna karar verin. Gideceğiniz yerlerde mevsim normallerini araştırın, belki dağlara çıkmak için çok soğuk veya açık deniz için çok rüzgarlı bir havayla karşılaşacaksınız. Sonbaharda kızıla varan yapraklarıyla kestane ormanına veya ilkbaharda kirazların çiçek açtığı zaman kiraz bahçesine bakmak isteyebilirsiniz, mevsimi ve isteğinizi değerlendirin. Tabii ki ne kadar uzağa gideceğiniz, ne kadar zamanınızın olduğu, ulaşımınızı nasıl sağlayacağınız gibi konuları da gözden geçirdikten sonra gideceğiniz bölgeye karar verin!

2. Yanınıza doğru ekipmanları alın

Kamp kurmak için bölgenizi seçtiniz. Dağ yürüyüşleri için kot pantolon veya ormanda yürümek için bez ayakkabı alırsanız kamp sırasında çok zorlanırsınız. Doğru bölge için doğru ekipmanı almak, kamp yeri seçiminizi de kolaylaştırır. Her koşulda farklı kamp ekipmanları gereklidir, buna göre hazırlığınızı yapın. Yağmur mevsimi olan sonbaharda yağmur altında kamp için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

3. Kamp bölgesinde keşfe çıkın

Kamp kuracağınız alanı belirlediniz ve oraya vardınız. Asıl iş şimdi başlıyor. Önce bir keşfe çıkın. Keşif sırasında gözünüze görüntü açısından iyi görünen, kendinizi rahat hissettiğiniz yerleri işaretleyin, çevreyi tanıdıktan sonra bir sonraki aşamaya ilerleyin.

4. Su kaynağı bulun

Özellikle kampınız uzunsa ve yanınızda çok fazla taşıma su yoksa su kaynağı bulmak hayati önemde olabilir. Tercihen yeraltı kökenli akan sulara yönelin. Dere, çay gibi doğal su yollarının çok yakınına kamp kurmak olası yağmur baskınlarına karşı sizi daha korumasız hale getirirken, su kaynağından çok da uzağa kamp kurmak su taşıma işinizi zorlaştırır.

5. Çadır kurmak için doğru koşulları sınayın

Yerde engebeli, çukurlu, büyük taşlı yerlere çadır atamayacağınız gibi, çok fazla rüzgar alan, dalga gelme tehlikesi olan, yağmura açıklıkta yakalanacak olan yerleri tercih etmeyeceğiniz malum. Zemini düz, yerlerde çok fazla keskin ve büyük taş bulunmayan, bataklık olmayan, çok açıklık olmayan alanları tercih edin. Rüzgar yönünü belirleyin, hava durumundan rüzgar yönüyle ilgili bilgi almaya çalışın. Suyun olası akış yönünü tahmin etmeye çalışın ve tüm bu doğa koşullarından en az zarar görebilecek noktaları araştırın. Çadır seçeneklerinizi doğal koşullara göre gözden geçirin.

6. Hayat ağacı veya kayası bulun

Eski şaman geleneklerinde kutsal sayılan ve koruyup kollayan ağaçlar ve taşlar bulunurdu. Siz de böyle bir ağaç bulup toteminiz yapabilir, yağmurdan korunmak için onun altına çadır atabilirsiniz. Veya büyükçe bir kayayı sırt alabilir, böylece aşırı rüzgar, güneş, yağmur gibi koşullara maruz kalmaktan kurtulabilirsiniz. Yalnız ağacı seçerken, çürük ve kuru olmamasına, çadırınıza kozalak, meyve veya reçine gibi parçalarının yağmamasına, kuru dallarının olmamasına özen gösterin. Kaya parçalarında da üzerinize düşebilecek durumda ufalanabilir taşlardan uzak durun.

7. Zeminin temizlenebilir olmasına ve su oluklarına dikkat edin

Zemindeki küçük taşlar yerinden oynatılabilir, bu sayede matınızın altından sırtınıza batmayacak yumuşak bir zeminde yatabilirsiniz. Ancak zeminde uzun bitki kökleri, su olukları, gizli çukurlar varsa o zaman özellikle yatarken sıkıntı yaşarsınız. En güzeli bir çubukla zemini yoklayarak çadırınız kadar alanı kontrol etmektir.

8. Yaban hayata özen gösterin

Sabah uyandığınızda koynunuzda bir ayıyla karşılaşmak fantastik bir filmde güzel dururken, bozayının oyuncak ayıya benzemediğini hatırlayın. Sadece büyük vahşi hayvanlar değil, kurttan domuza, sürüngenlerden böceklere, pek çok hayvanın doğa içerisinde kullandığı rotalar bulunur. Çadırınızı o rotalar üzerinde kurmak, beklemediğiniz süprizler yaşamanıza neden olabilir. Olası tehlikelerden uzak kalmak için, yaban hayatın izlerini araştırın; hayvan dışkısı, böcek yolları, ayak izleri, insan eliyle yapılmışa benzeyen kazılmış alanlar gibi ipuçlarını iyi değerlendirin. Su kaynağı sizin için önemli olduğu kadar hayvanlar için de önemlidir, hayvanların su yollarına dikkat edin. Onların da en az sizin onlardan olduğu kadar sizden korkabileceğiniz unutmayın.

9. Aktivitelerinize uygun yeri seçin

Sabah kalkıp yoga yapmak istiyorsanız en azından bir mat sığacak düz bir alana, orman yürüyüşleri veya tırmanışlar için patikalara ihtiyacınız olacaktır. Kamp alanınızı seçerken yapacağınız aktivitelere uygun ve aktivite koşullarına yakın alanları seçin. Küçücük bir alanda kısılı kalmayın.

10. Doğayı sev, yeşili koru!

Kampçılık demek doğayla iç içe olmak ve ona uyum sağlamak demektir. Bu bakımdan seçeceğiniz kamp yeri en az çöp çıkaracağınız, çıkardığınız çöpleri orada bırakmayacağınız, doğal alana en az zarar vereceğiniz yer olmalı. Ağaçları kesip kamp yeri açmak doğru bir kampçılık örneği olmayacağı gibi doğaya yaklaşımınızın bu kızılderili özdeyişine uygun olması dileğimizle: “Ormandan geri dönerken giderken attığın adımlara basarak dön ki, ormanın ruhunun acısı azalsın, o seni korusun.”

İlgili Yazılar