Kaleci Eldiveni Nasıl Olmalı?

Kaleci Eldiveni Nasıl Olmalı?

Kaleci eldiveni seçimi yaparken oldukça dikkatli olmak gerekir çünkü doğru kaleci eldivenini seçmek, sizleri sahaların yıldızı yapar!  Kaleci eldiveni nasıl olmalı? Kaleci eldiveni seçmek için nelere dikkat edilmeli? Kaleci eldiveni bedeni nasıl ölçülür? Merak ettiğiniz bütün bu soruların yanıtını sizin için derledik!

Kaleciler, takım oyunlarında en büyük göreve sahip olan kişilerdir. Gol yemek, her iki taraf için de hoş bir şey değildir. Bu yüzden maçı kazanmak için her zaman iyi bir kaleciye ihtiyaç vardır. Kaleci eldiveni de, bir kalecinin olmazsa olmazıdır. Kaleci eldiveni ne kadar kaliteliyse, bir kalecinin performansı ona göre şekillenir ve artar. En iyi kaleci eldiveni ile sahaların aranan kalecisi olabilirsiniz.

Peki, kaleci eldivenleri nelerdir? Bir kaleci eldiveni nasıl olmalıdır? Bir kaleci eldiveni almak için el numarası nasıl ölçülür? Aklınızdaki tüm sorularının yanıtlarını sizler için blog yazımızda derledik.

Kaleci Eldiveni Özellikleri ve Türleri Nelerdir?

Öncelikle kaleci eldivenlerini bir tanıyalım. Kaleci eldivenleri türleri nedir? Kaleci eldiveni özellikleri nelerdir?

Kaleci eldivenleri yapısına göre ve amacına göre ikiye ayrılır. Yapısına göre kaleci eldivenleri, kemikli kaleci eldiveni ve kemiksiz kaleci eldiveni olarak kendi içinde ikiye ayrılır. Amacına göre kaleci eldivenleri ise yağmurlu hava kaleci eldiveni ve kuru hava kaleci eldiveni olarak kendi içinde ikiye ayrılır.

  1. Yapısına Göre Kaleci Eldivenleri
  • Kemikli kaleci eldivenleri: Profesyonel kaleci eldiveninde, parmakların arkasında plastik yapıda bir destek bulunur ve bu plastik destek sayesinde olası parmak sakatlıkları ve parmak kırılmaları önlenmeye çalışılır. Kaleci eldivenlerindeki plastik parçalar parmakların geriye doğru bükülmesini önler. Ani refleks hareketlerinde ve sert şutlarda, parmağı kavrayan bu yapı sayesinde parmaklar ters yönde dönemez.
  • Kemiksiz kaleci eldivenleri: Kemikli kaleci eldivenlerinde bulunan plastik parçalar, kemiksiz kaleci eldivenlerinde bulunmaz. Kırılma önleyici bir işlevi yoktur.

  1. Amacına Göre Kaleci Eldivenleri
  • Yağmurlu hava kaleci eldiveni: Yağmurda rahatça kullanabileceğiniz kaleci eldiveni modelidir. Bazı modellerde, kullanmaya başlamadan önce kaleci eldivenini suda bekletmeniz tavsiye edilir.
  • Kuru hava kaleci eldiveni: Kuru havada oynanan oyunlarda, antrenmanlarda ve müsabakalarda kullanılır. Piyasada bulunan kaleci eldivenlerinin çoğunluğu kuru hava kaleci eldivenidir.

Kaleci Eldiveni Bedenleri Neden Önemlidir ve Nasıl Ölçülür?

Kaleci eldiveni satın almadan önce el numaranızı bilmeniz gerekir. El numaranızı öğrenip, ona uygun bir kaleci eldiveni seçimi yapmak oldukça önemlidir. El numaranıza uygun bir kaleci eldiveni aldığınızda, kaleci eldiveninin elinize iyi oturur ve elinizin oldukça rahat bir şekilde hareket eder. Kaleci eldiveni markaları arasında ölçü farkı bulunabilir fakat  bu herhangi bir sorun yaratmaz.

Peki, doğru kaleci eldivenini seçmek için el ölçümü nasıl yapılır?

Bunu öğrenmenin yollarından biri, en yakın spor ürünleri mağazasına giderek elinize oturan kaleci eldivenini bulmak için deneme yapmaktır. Aynı zamanda, avuç içinizi ölçerek elinize en uygun olacak kaleci eldiveni numarasını bulabilirsiniz. Dünya geneline bakıldığında, kaleci eldivenleri 3 ile 12 arasında numaralandırılmıştır. 3 numaradan 6 numaraya kadar olan kaleci eldivenleri çocuk kaleci eldivenidir. Yetişkinler için genellikle uygun numaralar 7 numaradan 11 numaraya kadar olan numaralı kaleci eldivenleridir. 12 numara ise iri elleri olan kaleciler için uygundur. 

Kaleci Eldiveni Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kaleci eldiveni almak için dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Doğru kaleci eldivenini seçmek, kaleci için oldukça önemlidir. Peki, nedir kaleci eldiveni alırken dikkat edilmesi gerekenler?

Öncelikle, az önce bahsettiğimiz gibi kaleci eldiveni bedenlerini bilmek gerekir. El numaranızı bildiğinizde ona göre bir kaleci eldiveni tercih etmelisiniz. Çocuklar için 6 numara kaleci eldiveni, kendiniz için 7 numara kaleci eldiveni ya da 8 numara kaleci eldiveni tercih edebilirsiniz. Doğru sonuca ulaşmak için avuç içinizi ölçmeli ya da en yakınınızdaki mağazaları ziyaret ederek deneme yapmalısınız. Aynı zamanda kaleci eldiveni numaraları arasında buçuklu modeller de vardır. Örneğin 7,5 ya da 8,5 vb. gibi. Yanlış kaleci eldiveni seçimi, kaleci eldiveninizin elinize tam oturmamasını ya da sıkmasını sağladığı gibi, elinizden kolayca çıkabilir ve maçtaki performansınızı etkileyebilir.

Bunlar dışında, kaleci eldivenlerinde, dolgular oldukça önem taşır. Kaleci eldivenlerindeki dolguların ince ya da kalın olması, maçtaki performansı etkiler. Kaleci eldiveni dolgusunun ince olmaması gerekir, bu top tutuşundaki başarıyı oldukça etkiler. Kaleci eldivenlerindeki dolgunun kalın olması ise hissetme duyusunu azaltır.

Alacağınız kaleci eldiveninin bilek bandajı olması gerekli. Bilek bandajı, bileğinizi sararak koruma sağlar. Eldivenin elinizden çıkmasını önler.

Bazı kaleci eldiveni modelleri, yapışkan kaleci eldiveni özelliği taşımaktadır. Bu tip kaleci eldivenlerinin güneşte bırakılmaması gerekir. Kaleci eldiveni bakımı buna göre yapılmalıdır. Yapışkan kaleci eldiveni, nemli oldukça yapışır. Bu yüzden sık sık nemlendirilmesi gerekir.

Eğer halı sahaya gidiyor ve futbol kaleci eldiveni arıyorsanız, tarzınıza uygun bir model seçebilirsiniz. Siyah kaleci eldiveni olduğu gibi, farklı renklerde de modeller bulabilirsiniz.

Oynadığınız oyun ya da bulunduğunuz yere göre eldiven seçimi yapmalısınız. Kuru bir havada mı oynuyorsunuz ya da yağmurlu günleri mi tercih ediyorsunuz? Aynı zamanda hassas bir kemik yapısına sahipseniz, ona uygun olarak kemikli kaleci eldivenlerini tercih etmelisiniz. Kemikli kaleci eldivenleri, plastik parçalarıyla kişi için oldukça koruyucu bir avantaj sağlar.

Kaleci eldiveni seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler bunlardır. Sizler de kaleci eldiveni önerisi için yazılmış blog yazılarını okuyabilir, kullanıcı yorumlarına göz atabilirsiniz. Ayrıca, indirimli kaleci eldivenifiyatlarından faydalanmak ve en ucuz kaleci eldivenini alabilmek için GittiGidiyor’u ziyaret ederek hayalinizdeki orijinal kaleci eldivenine kavuşabilirsiniz.