Kalçaları Esneten 5 Yoga Hareketi

Kalçaları Esneten 5 Yoga Hareketi

2407

Hem stresinizi atıp kendinizi iyi hissetmenize hem de esnetme gücüyle kalçalarınızı açmanıza yarayacak bu 5 yoga pozunu mutlaka uygulayın!

Bu yoga hareketlerini yaptığınızda kendinizi cennete düşmüş gibi hissedeceksiniz! Çünkü kalça açıcı yoga hareketleri sadece kalçaları esnetmek açısından değil bedeninizin ve zihninizin sağlığı açısından oldukça önemli bir etkiye sahip. Bu 5 pozu her gün uygulayıp, derin nefesler alıp vererek bu antrenmanı düzenli şekilde yaptığınızda hem kendinizi çok iyi hissedecek hem de kalçalarınızı esnetmiş olacaksınız. İşte karşınızda kalçaları esneten 5 yoga hareketi…

1. Güvercin duruşu

Kalçaları açmak için yapacağımız ilk harekette, öncelikle matın üzerinde ayaklarınız ve elleriniz yere temas edecek şekilde yere doğru kıvrılarak durup, aşağı bakan köpek pozisyonunu alın. Ardından sol bacağınızı yan kısımları yere temas edecek şekilde öne doğru kıvırarak ve diğer bacağınızı da arkaya gererek uzatarak güvercin pozunu alın. Üst bedeniniz dik bir şekilde dursun. Son olarak öne doğru uzanın ve kollarınızı da ileriye doğru uzatarak bacağınızın üzerinden bu şekilde yüz üstü 5 derin nefes süresince kalın. Aynı hareketi diğer taraf için de uygulayın.

2. Bağdaş duruşu

Sırada bir diğer kalça açma hareketi var. Bir bacağınız altta, diğeri onun üzerinde olacak şekilde bağdaş kurarak oturun ve ellerinizi ileriye doğru uzatarak, avuç içleriniz yere değecek ve bedeniniz de yere mümkün olduğunca yakın olacak şekilde ileri doğru uzanın. 5 derin nefes süresince bu pozisyonda kalın ve ardından bacaklarınızın konumlarını değiştirerek tekrar uygulayın.

3. Lunge duruşu

Şimdi kalçaları açan yoga hareketleri arasından bir diğerinde sıra… İlk olarak yoga matınızın üzerinde aşağı duran köpek pozunuzu alın. Ardından sol bacağınızı dizden bükerek öne doğru atın, sağ bacağınız da dizden ayaklara kadar yere temas edecek şekilde dursun. Üst bedeninizi dik tutun ve 5 derin nefes alıp verin. Ardından aynı hareketi diğer bacağınızla uygulayın.

Bunu da okuyun: Güne Güzel Başlamak İçin Yapabileceğiniz 5 Yoga Hareketi
Hayatımızın genel temposunu düşünürsek, sabahları öyle uzun uzun, bir saatlik yoga yapmaya vaktimiz ne yazık ki olamıyor. Ama sabahları neredeyse 10-15 dakika ayırarak bu 5 yoga pozunu uygulayabilir ve güne daha enerjik ve mutlu başlayabilirsiniz.

4. Savaşçı II duruşu

Bir diğer kalça esneten yoga hareketinde pozisyona yine aşağı bakan köpek duruşu ile başlıyoruz. Sağ dizinizi kırarak ve bedeninizi de sola doğru döndürüp bacak duruşlarınızla paralel olacak şekilde tutarak Savaşçı II pozunu alıyoruz. Bu pozda kollarımız de iki yana açık şekilde duruyor. 5 derin nefes boyunca bu pozda kaldıktan sonra diğer taraf için de aynı hareketleri uyguluyoruz.

5. Squat duruşu

Son kalçaları esneten yoga hareketinde de squat’ın yoga versiyonunu yapacağız. Ayaklarınızı omuzlarınızdan biraz daha geniş mesafede açacak şekilde ayakta durun. Ardından ellerinizi önde, göğüs hizasında birleştirerek ve kalçanız da bacaklarınızın tam ortasına, yere yakın pozisyona gelecek şekilde dik duruşunuzu bozmadan çömelin. Burada 5-10 derin nefes süresince kalın ve kalçalarınızın açılışını hissedin.