Daha İyi Bir Uyku İçin Yapabileceğiniz 5 Egzersiz

Daha İyi Bir Uyku İçin Yapabileceğiniz 5 Egzersiz

1741

Yatağın içinde sadece 8 dakika ayırarak yapabileceğiniz bu 5 egzersiz ile çok daha kaliteli bir uykuya sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı bir uykunun faydaları saymakla bitmez. Hem bedensel hem zihinsel sağlığımız için son derece önemli olan uykumuzun daha da kaliteli hale gelmesi için yatak odamızda yapabileceğimiz bazı değişikliklerin yanı sıra, yatmadan önce yapabileceğimiz bazı uyku egzersizleri var. Üstelik yatağın içinde yapacağınız ve totalde sadece 8 dakika ayıracağınız 5 farklı çalışma ile… İşte karşınızda daha iyi bir uyku için yapabileceğiniz 5 egzersiz!

1. Bacaklar duvarda ters yatış

Yüzünüz duvara dönük olacak şekilde yatağa oturun. Kalçalarınız duvara yaklaşık 15 cm uzaklıkta olsun. Geriye doğru yatın ve bacaklarınızı, bacak arkalarınız duvara değecek şekilde dik kaldırın. Eğer çok yoğun gelirse arka bacak kaslarınızı hafif hafif esnetin ve kalçanızı duvardan uzaklaştırın. Kollarınızı yanlarınızda serbest bir şekilde bırakın; avuçlarınız yukarıya dönük olsun. Yavaşça nefes alıp verin ve bu esnada bacak arkalarınızı esnetin. İki dakikaya yakın bir süre boyunca bu egzersizi uygulayın.

2. Bağdaş pozisyonunda yana dönüş

Fotoğraf: Fitnessmagazine.com

Sıra, güzel bir uyku çekmek için yapabileceğiniz bir diğer egzersizde. Yatakta bağdaş kurarak oturun. Gövdeniz dik bir şekilde dursun. Sağ elinizi sol dizinize koyun ve sol elinizi de arkaya, kuyruk sokumunuzun hizasına götürün. Yavaş bir şekilde gövdenizi sola doğru kıvırın. Gözleriniz de yavaş yavaş sol omzunuza bakmaya çalışıyor olsun. Derin bir nefes alın, merkeze dönün ve aynı hareketi diğer tarafınız için de uygulayın. Bu egzersize totalde bir dakika ayırın.

3. Sırt üstü esneme yatışı

Bir diğer ideal uyku için egzersiz önerimizde sıra… Yatağa sırt üstü şekilde uzanın. Dizlerinizi kırın ve her iki ayak altınız birbirine temas edecek şekilde bacaklarınızı kırın. Bu şekilde bacak içleriniz de esniyor olacak. Kollarınızı avuçlarınız yukarı bakacak şekilde yanlarınızda açarak dinlendirin. Zorlanma durumunda bacaklarınızın altına yastık koyarak yükseltme yapın. Yaklaşık iki dakika boyunca bu pozisyonda durarak nefes alıp verin.

Bunu da okuyun: Güne Güzel Başlamak İçin Yapabileceğiniz 5 Yoga Hareketi
Sabahları uyandığınızda yapacağınız bu 5 yoga egzersizi ile güne çok daha güzel, enerjik ve mutlu başlayabilirsiniz!

4. Bebek pozu

Şimdi sırada yatakta yapılabilecek uyku egzersizleri arasındaki bebek pozu var. Dizlerinizi kırarak, yatağınızda düz üstü oturun. Ayaklarınızın kalçanızın altında kalacak şekilde gövdenizi ileri doğru uzatın. Alnınız yatağa temas ediyor olsun ve kollarınız da düz bir şekilde ileri doğru uzanıyor ve kollarınızın iç kısımları yine yatağa temas ediyor olsun. Çenenizi de olabildiğince dizlerinize yakın hale getirmeye çalışın. Bu pozisyonda kalabiliyorsanız iki dakika boyunca kalmaya çalışın. Düzenli ve odaklı bir şekilde nefes alıp vermeyi unutmayın.

5. Sırt üstü dizleri çekiş

Uyku egzersizlerinde sonuncudayız! Sırt üstü şekilde yatağa uzanın. Ayak bileklerinizin çapraz şekilde dururken, üst kısımlarından tutarak, bacaklarınızı kollarınızdan yardım alarak kendinize doğru çekin. Nefes alın ve bu pozisyonu bozmadan kendinizi oturur pozisyona doğru, öne yuvarlayın. Nefes verirken de yine duruşunuzu bozmadan, kendinizi geriye doğru, yatış pozisyonuna yuvarlayın. Bu egzersizi bir dakika boyunca uygulayın.