İp Atlayarak Kalori Yakmanın 6 Yöntemi

İp Atlayarak Kalori Yakmanın 6 Yöntemi

3181
main

Bol kalori yakmak için bir atlama ipi yeterli! Sadece çocukluğunuzdaki gibi düz atlama ile değil, bu yazımızdaki 6 farklı hareketi deneyerek vücudunuzu hızlıca forma sokabilirsiniz.

Küçüklüğümüzün en eğlenceli sokak oyunlarından biri olan ip atlama, spor olarak da hem vücudu şekillendirmek hem de kalori yakmak için en etkililerden biri. Evde kolayca ve düzenli bir şekilde uygulayabileceğiniz birkaç ip atlama egzersizi ile vücudunuzu hayal ettiğiniz forma sokabilirsiniz. İpuçları bu yazımızda!

1. Çapraz atlama

İple dümdüz atlamanın elbette faydaları var ama işe biraz daha aksiyon eklemeye ne dersiniz? Vücudunuzun özeilkle üst tarafını daha da etkin bir şekilde çalıştırmak ve bol kalori yakmak üzere iple çapraz atlama denemeleri yapın. İpi altınızdan geçirme esnasında kollarınızı çapraz kullanın ve geçiş esnasında gücü omuz ve bisepslerinden alarak bu kısmınızı sıkıca çalıştırın. Arada bir düz, arada bir çapraz atlamalar ile bu ip atlama egzersizini yapabildiğiniz kadar yapın.

2. Boksör zıplama

Gözünüzün önüne bir boksör getirin ama adeta bir kelebek gibi uçuyor! Şakası bir yana, vücudunuzun kalori yakması için son derece etkili olan bir diğer ip atlama egzersizi ile karşınızdayız. Adına boksör zıplaması dediğimiz bu egzersizde, ayak topuğunuzdan güç alın ve her ip geçirmenin ardından bir ayağınızın topuğunu ileriye doğru iterek hafif bir tekme hareketi yapın. Her ip döndürüşün ardından diğer ayağınızla aynı hareketi yapın. Önce yavaş ve hafif olan bu topuk itme hareketlerini git gide güçlendirmeye başlayın.

3. Çift geçirme

Özellikle cross fit antrenmanlarında sıkça gördüğümüz bu ip atlama hareketi olmazsa olmazlar arasında. Özellikle kilo vermek isteyenler için sabırla denenmesi gereken bu egzersiz tüm etkiyi ikiye katlıyor! Tabii zorluğu da… Öncelikle normal bir şekilde ip atlamaya başlayın. Ardından iyice yükseğe zıplamayı deneyin ve bu kazandığınız vakitle ipi siz havadayken, ayağınızın altından tam iki kez geçirmeyi deneyin. İmkansız gibi görünse de deneye deneye yapabileceğiniz bu egzersizin sırrı hızlı atlamaktan ziyade ipi hızlı döndürmektir, unutmayın!

Bunu da okuyun: Bir Saatte En Fazla Kalori Yakmanın 28 Yolu
Hangi spor dalı ile bir saatte ne kadar kalori yakabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte karşınızda bir saatte en fazla kalori yakabileceğiniz 28 spor!

4. Tek bacakla atlama

Küçükken ip atlama oyunlarında zaten denediğimiz bu hareket aslında son derece etkili ve kalori yakma egzersizi olarak başroldekilerden biri! 30 saniye boyunca tek bacak üzerinde ip atladığınızda baldırınızı gerçekten de hissedeceksiniz! Özelikle bacak kaslarını da etkili bir şekilde çalıştıran bu egzersizi yaparken 1 dakika boyunca bir ayak, 1 dakika boyunca diğer ayak şeklinde çalışmaya özen gösterin.

5. Squat atlama

Birçoğumuzun yakından tanıdığı ve son derece etkili bir egzersiz olan squat şimdi de ip atlarken karşımızda! Çömelme egzersizi olarak bilinen ve özellikle bacak ve karın kaslarını çalıştırmak için önerilen bu egzersizi şimdi de ip atlarken yapmayı deniyoruz. İp atlarken zıplama esnasında kalçanızı geriye itin ve düşerken dizlerinizi kırarak squat pozisyonunda yere inmeyi deneyin. Düz ip atlama egzersizini bu şekilde uygulayarak çok daha fazla kasınızı çalıştırıyor olacaksınız.

6. Öne ve arkaya zıplama

Öncelikle kendinize düz bir çizgi alanı belirleyin. Normal bir şekilde ip atlayacaksınız ama atlarken bu çizgi üzerinden bir öne, bir de arkaya doğru iniş deneyeceksiniz. Kulağa kolay gibi gelse de, çok daha yükseğe zıplamanız gerektiğini fark edeceksiniz. Bu da çok daha fazla kalori yakma demek olacaktır! İsterseniz bu harekete sağ ve sol zıplamalar ekleyerek çok daha etkin bir egzersize dönüştürebilirsiniz.