İlk Kez Kamp Yapacakların Bilmesi Gereken 10 Şey

İlk Kez Kamp Yapacakların Bilmesi Gereken 10 Şey

561

Bu tüyolar sayesinde tecrübeli bir kampçı gibi seyahat keyfi yaşayın!

Güzelleşen havalar ile yaz mevsimi son sürat yaklaşıyor. Sosyal medyada, çevrenizde, arkadaşlarınız arasında kamp tatilinden bahsedenler giderek arttı. Tatilinizi ormanda ve deniz kıyısında sınırsız ve bakir doğada veya kamp alanında geçirmek istiyorsunuz. Ancak tüm bu isteğinize rağmen çekinceleriniz var. Daha önce hiç kamp yapmadınız. Sorun değil, bu yazımızı okuduktan sonra ilk kampınıza tecrübeli bir kampçı gibi hazır olacaksınız. İlk kez kamp yapmak için ihtiyacınız olan 10 tüyo burada…

1. Kamp ekipmanınızla tanışın

Çadır, mat ve uyku tulumunuzu aldınız diyelim. Aldıklarınızı o güne saklamayın. Onları tanıyın, kullanın. Kampa gitmeden önce bir gün bahçenizde, eve yakın bir yerlerde veya en kolayı oturma odanızda çadırınızı kurun. Aynı kamp ortamındaki gibi matınızı serin, uyku tulumunuzu yayın ve bir akşamı çadırda geçirin. Böylece baştan sona tüm ekipmana aşina olursunuz.

2. Çadır seçiminizi bir boy büyük yapın

Henüz çadır almadıysanız ve almayı düşünüyorsanız, büyük boyu tercih edin. Örneğin bir kişi için iki kişilik, iki kişi için üç kişilik, dört kişilik bir aile içinse altı kişilik çadırlar uygundur. Su geçirmeyen ancak nefes alabilir malzemeden yapılan çadırları tercih edin. Bütçe sorununuz yoksa dört mevsim çadır almanızı tavsiye ederiz. Çadır konaklamasında mat ve uyku tulumu korkutuyorsa özellikle araç ile kampa gidenler, şişme yatak ve yastık alabilirler.

3. Checklist hazırlayın

Kampa gitmeden kampta yanınızda götürmeniz gerekenleri ayrıntısıyla belirttiğiniz bir liste oluşturun. Bu listeyi güncelleyin ve kamp gününde toplanırken mutlaka listeden tarayarak gidin. Bazı durumlarda kamp esnasında yapacaklarınızı adım adım planlayan bir liste dahi hazırlamaktan çekinmeyin.

4. Kamp yerine erken varın

Trafiği, yolu iyi hesap edin. Bazen karanlıkta varmaktansa bir gece ara konaklamayı başka bir tesiste yapıp kamp yerine günün erken vakitlerinde varmak daha bile iyi olabilir. Hesabınızı iyi yapın. Erken varmak kamp kurulumu yanı sıra kamp yerinizi seçme opsiyonları gibi pek çok avantaj taşır.

5. Yemek planınızı iyi yapın

Kamp yapmak, doğaya mangala gitmek veya piknik yapmaya benzemez. Markete veya şehre uzaklığınıza göre alışveriş planınızdan, yanınıza götürdüklerinize kadar pek çok şeyi iyi hesaplamalısınız. Şunu söyleyebiliriz ki kampçı ruhu çevreyi gözetir, doğayı korur yani arkasında çöp bırakmaz; hatta tükettikleriyle çok fazla çöp çıkartmamaya özen gösterir. Bu yüzden ne gereğinden fazla yemek almalısınız ne de aç kalmalısınız. Bunun en güzel yolu ise kaç öğün yiyeceğinizi ve kaç kişi olacağınızı önceden hesap edip, buna göre bir yemek planı çıkarmaktır. Kamp mutfağında ekipmanlar normal mutfakta kullanacaklarınızdan değildir. Kamp ocağı, kamp tipi portatif mutfak malzemeleri, çok amaçlı çatal bıçaklar oldukça işinize yarayacaktır. Bir güzel haber, kampta evde yeseniz o kadar etkilenmeyeceğiniz en basit yemekler bile çok lezzetli olmaktadır.

6. Kamp yerinizin kurallarına göz atın

Vahşi doğada da kamp yapıyor olabilirsiniz, kamp yerinde de. Kamp yerleri genelde pek çok kampçıyı bir arada barındırır. İnsanların bir arada kalması, birbirlerini rahatsız etmeden keyifle tatil yapmaları için konulmuş kurallar vardır. Kamp yeri seçtiyseniz önceden kamp yeri kurallarına mutlaka göz gezdirin. Belki yanınıza alacağınız kamp ekipmanlarını bile o kurallara göre değiştireceksiniz, örneğin ateş yakılması yasak bir yerde odun almak zorunda kalmayacaksınız. Vahşi doğada veya kırsal alanlarda kamp yapanlar için de dikkat edilmesi gereken doğanın kuralları veya yerel kurallar olabilir.

7. Kıyafetlerinizi hazırlarken beklenmeyen şartlara göre düşünün

Hava sıcak olsa da yağmurluk, zemin beton olsa da lastik çizme alabilirsiniz. Kısaca hiç hesapta olmayacak koşulları göz önünde bulundurarak kıyafet çantası hazırlayın. Çorap, atlet, iç çamaşır yedekleriniz her zaman yanınızda olsun. Su geçirmeyen, çabuk kuruyan, nefes alan, performans verimliliği olan outdoor kıyafetleri tercih etmeye çalışın.

8. Coğrafi şartları gözden geçirin

Bunun sizin ilk kampınız veya ilk kamplarınızdan biri olduğunu hatırlarsak, çok ekstrem hava şartlarını zorlamamanız gerektiğini de hatırlatırız. İlk kampınızda tahmin edilebilir, elverişli hava şartlarını ve ortam koşullarını tercih edin. Karlı bir dağ zirvesi veya fazla yağmur sizi hayat boyu kamptan soğutmaya yetebilir.

9. Yaşadığınız yere yakın bir lokasyon belirleyin

İlk kamp için evden çok uzağa, kilometrelerce yol gitmeye çalışmanızı tavsiye etmiyoruz. Emin olun yaşadığınız şehrin çevresinde çok keyifli kamp yerleri, farklı doğa olayları vardır. Böylece hiç beklemediğiniz bir durumla karşılaşırsanız kolayca dönebilirsiniz.

10. Birlikte kamp yapacağınız kişileri seçin

Kampa giderken ne götürdüğünüzden daha önemli bir şey varsa o da kampa kiminle gittiğinizdir. Çok fazla tanımadığınız, yanında kendinizi rahat hissetmediğiniz insanlarla kampa gitmeyin. Onun yerine çekirdek kadro, iyi tanıdığınız yakın arkadaşlarınızı, aile fertlerini seçin. Böylece olası sosyal problemlerden dolayı ilk kampınız kötü gitmesin. İlk kamp için yalnızlık biraz iddialı olabilir ancak size çok yakın iki veya üç kişi çok iyi başlangıç olacaktır.