Her Gün Yoga Yapmanın 7 Faydası

Her Gün Yoga Yapmanın 7 Faydası

894

Güvenli geliştirmekten nefes alıp vermeyi öğretmeye, duruşu düzeltmekten farkındalık kazandırmaya; her gün düzenli yoga yapmanın birbirinden güzel faydaları burada!

Yoganın zihin ve beden için faydalarını artık neredeyse çoğumuz biliyoruz. Yine de bilmeyenler için Yogayı Hayatınıza Katmak İçin 10 Neden yazımızı öneririz. Sanskrit kültüründe bütünleşmek anlamına gelen; vücut, ruh ve zihnin bir olmasını simgeleyen bir egzersiz ve meditasyon hali olan yoga her gün düzenli olarak yapıldığında gerek zihin gerek bedeniniz için son derece önemli faydalara sahip. Biz de 21 Haziran Yoga Günü’nde bu güzel faydaları sizler için bir araya getirelim istedik.

1. Güveni geliştirir

Yoga yapmak kendinizi güven alanında hissetmeniz için ideal bir sportif aktivitedir. Sadece kendinizi değil, etrafınızdakileri dahi iyi hissettirir. Hepimizin hayatında güvene ekstra ihtiyaç duyduğu anlar vardır ve sadece birkaç yoga pozu ile dahi bu güveni içinizde hissetmeye başlayabilirsiniz. Yogayı her gün düzenli olarak yaptığınızda da bu güven iyice gelişmiş olur.

2. Her yerde yapılabilir

Yoganın avantajları arasında her yerde uygulanabilen bir spor olması da vardır. Matınız nerdeyse, siz de orada hemen yogaya oturabilirsiniz. İster seyahat ederken, ister tatilde deniz kenarında, ister kamp yaparken, ister arkadaşınızın evinde; her gün yoga yapmanız için hiçbir bahane yok!

3. Nefes alıp vermeyi öğretir

Yoganın en güzel yanlarından biri de bizlere nefes egzersizi yaptırıyor olmasıdır. Her gün düzenli olarak yoga yaptığınızda ve nefes alış verişleriniz bu sağlıklı hale dönüştüğünde bedeninize birçok fayda görmüş olursunuz. Kalp ve sindirim organları çevresinde akut ve kronik kas gerginlikleri serbest bırakılmış olur. Solunum yolu hastalıkları iyileşmiş olur, akciğerin kapasitesi artar. Kaygı ve sinir seviyeleri azalır. Otoimmün sistemi güçlenir ve akıl sakinleşir, zihinsel ve fiziksel denge oluşur.

4. Duruşu düzeltir

Düzenli olarak yoga yaptığınızda duruşunuzun nasıl değiştiğine şahit olacaksınız. Her yoga pozu ve yogada yaptığınız her eylem kafanızı kalbe, kalbinizi pelvisinize hizalamanızı sağlar. Otururken bile duruşunuzu düzeltiyor olursunuz. Duruşunuz düzeldikçe nefesiniz de derinleşir ve çok daha iyi bir akış olur.

5. Farkındalık kazandırır

Hepimiz gün içerisinde zamanla yarışır bir tempoda yaşarız, ancak düzenli yoga yapmak bizlere zihnimizi yavaşlatmayı ve kendimize bakmayı öğretir. Yoga yaparken nefesimize ve hareketlerimize odaklanırız; bazen uzun süre hareketsizce dururuz. Bu yavaşlama da hayatımızın her alanında bizlere fayda sağlar.

6. Daha güçlü olmanızı sağlar

Eğer her gün yoga yaparsanız bu sizi çok daha güçlü bir insana dönüştürecektir. Yogada kendi ağırlığınızı kullanırsınız ve bir direnç geliştirmiş olursunuz. Kendi kilonuzu kaldırarak pozlarda kalmanız sizi son derece güçlü kılacaktır. Bunu düzenli olarak yaptığınızda da her sefer hareketleri çok daha kolay yapıyor olacak ve gücünüzün nasıl arttığına şahit olacaksınız.

7. Stresi hafifletir

Özellikle hayatınızın karmaşık geçiş dönemlerinde, stresli ve zor günlerde yoga yapmanız sizi son derece pozitif anlamda etkileyecektir. Yoga stresi epey azaltır ve her gün düzenli olarak yoga yaptığınızda kendinizi hem fiziksel hem de zihinsel anlamda çok daha hafif hissedersiniz.