Hem Kampta Hem Yogada: Dayanıklı Matlar

Hem Kampta Hem Yogada: Dayanıklı Matlar

Yoga pozlarınızda da, kamp maceralarınızda da sizleri taşıyacak en dayanıklı matların hangi özelliklere sahip olması gerekli? Detaylar bu yazımızda!

Evde, kampta, yogada ilk ve belki de tek önemli ihtiyacınız mat. Ancak piyasada baktığınız vakit yoga matı ayrı, pilates matı ayrı, çadır matı ayrı bir ürün segment olarak satılıyor. Siz de mat almaya karar verdiniz ve istemiyorsunuz ki ev için ayrı, çadır için ayrı, yoga için ayrı mat alayım ve etrafta bir sürü mat dolansın. Ya da diyorsunuz ki bu işi optimize edeyim ve bir matla üç iş göreyim. Bakalım hem kampta hem yogada işinize yarayabilecek çok kullanımlık dayanıklı matlar hangi özelliklere göre seçilir.

Yalıtım değeri

Kamp matları ısı yalıtım özelliklerine göre puanlanarak değerlenir. Bu puanlama sisteminde 1 ve 9,5 R şeklinde yalıtım puanları vardır. Ortalama bir matın 1 ve 4 arasında puanlandığını söyleyebiliriz. İçerisinde hava boşluğu olan veya şişirilen matların yalıtım özelliği artar, ancak spor ve yoga gibi aktivitelerde şişme mat kullanılmaz. Özellikle kamp koşulları için yalıtım değeri önemlidir.

Mat ağırlığı

Matın ağırlığı özellikle seyahat şekli ile belirlenmelidir. Bazı durumlarda konforu arttırmak için matın ağırlığı artar. Ağırlık kullanılan malzemeye bağlı olarak oldukça farklılık gösterebilir. Kamplarınıza araçla seyahat edecek ve yoga, spor gibi aktiviteleri evde, iç mekanlarda gerçekleştirecekseniz o zaman ağırlığı artırabilirsiniz. Outdoor kullanımda, yürüyerek taşıma gibi durumlarda hafif mat seçmeye dikkat edin.

Mat boyutları

Kamp matlarının boyları kısa olanları da vardır, ancak yoga ve spor için kullanacağınız matlar boyunuzdan uzun olmalıdır. Ortalama bir mat 180 – 185 cm arasıyken, boyu 175 cm’den uzun olanlar için 190 cm matlar daha kullanışlı olacaktır. Kalınlık olarak da ortalama 55 – 70 cm civarı bir mat çadır ve aktivite koşullarına karşılık verecektir.

Mat kalınlığı

Dayanıklılık ile direkt ilişkisi yok gibi gözükse dahi ne kadar kalın o kadar dayanıklı ve izolasyonu kuvvetli demektir. Seyahat tipi yoga ve spor matları 1 mm’den başlar, piyasada 3 mm civarı ortalama olarak bulunur. Kamp matları biraz daha kalın olabilir. Bizim tavsiyemiz kalın matlardan yana. Hem spor ve yoga için hem de kamp çadır ve açık havada oldukça avantaj sağlayan mat kalınlığı en az 5-6 mm olanıdır.

Mat malzemesi

Poliüretan, polyester, kauçuk gibi ekolojik ve sentetik farklı malzemelerden üretilenler, geri dönüşüm malzemeden yeniden üretilmiş matlar gibi pek çok çeşit malzeme bulabilirsiniz. Kauçuk ve türevi doğal malzemeden üretilen matlar sağlığa zararlı değildir ancak fiyatları yüksektir ve iyi korumak gerekir. Poliüretan ve mikrofiber malzeme ile üretilen kamp matları dayanıklı ve hem spor hem yoga için de uygundur.

Mat yüzeyi

Matın üst kısma bakan, vücudumuzla temas ettiğimiz yüzeyinin kaymaz yüzey olması önemlidir. Bunun için yoga ve spor matlarında özel dikişler, yüzey kanalları gibi teknolojiler kullanılmıştır. Kamp matları ise genelde aralarında hava kanalları ile oluşturulmuştur. Kamp ve yoga için aynı anda kullanacağınız matların yüzeyinin çok engebeli olmamasına ve kaymaz olmasına dikkat edin. Matın alt yüzeyinde termal kaplama olması ise özellikle kamp konaklamasında önem taşıyacaktır.