Kadınlara Özel: Hangi Yaşta Hangi Egzersiz?

Kadınlara Özel: Hangi Yaşta Hangi Egzersiz?

961

Yogadan kardiyoya, interval antrenmanlardan pilatese, ağırlık kaldırmadan denge egzersizlerine; hangisinin hangi yaşta yapılacağının keşfedin!

Kimi yaşta yoga daha idealken kimi yaşta ağırlık kaldırmak çok daha etkili olacaktır. Bazı yaşlarda yaptığınız egzersizler bazı yaşlarınızda asla aynı sonucu vermeyecektir. Dolayısıyla yaşınız spor seçiminizde oldukça belirleyici bir etken olacaktır. Bu yazımızda kadınlara özel bu konuyu ele aldık ve hangi yaşta hangi egzersiz yapılması gerektiğini araştırdık.

20’li yaşlarda

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da egzersiz hayatın bir rutinine dönüşmelidir. Unutmayın, kendinize sağlık alışkanlıklarını ne kadar erken aşılarsanız, onlara bağlılığınız da o kadar kuvvetli olur.

20’li yaşlarda sadece koşu veya spinning gibi kardiyo egzersizleri yapmayın. Kas ağırlığınızı ve kemik yoğunluğunuzu inşa etmeye başlayın. Böylece ileride başınıza gelebilecek osteoporoz, kas kaybı gibi problemlerin önüne geçmiş olursunuz. Squat, şınav ve lunge egzersizleri gibi hareketlerle bedeninizi güçlendirin. Aynı zamanda kalça ve diz kaslarına odaklanın.

30’lu yaşlarda

30’larınızdayken metabolizmayı normal antrenmanlardan çok daha fazla hızlandıran interval antrenmanlar çalışmanızı öneririz. Setler halinde yapılan interval egzersizlerin yanı sıra pelvik taban egzersizleri de bu yaş grubu için faydalı olacaktır.

İnterval egzersizler aralıklı şekilde yapılır. Örneğin spor salonunda seçtiğiniz bir kardiyo aletinde önce 5 dakikalık bir ısınma yapın. Ardından 15-45 saniye sert, 10 dakika boyunca da orta derecede çalışın. İki dakika mola verin ve bu intervali bir tur daha tekrarlayın. Uzmanlar aynı zamanda kondisyon ve dayanıklılığı artırmak konusunda son derece etkili olan tabata egzersizlerini de önerir. Az önce yukarıda bahsettiğimi pelvik taban egzersizleri için de ideal olan 30’lu yaşlarda bu deneyimi pilates ile yaşayabilirsiniz.

Bunu da okuyun: Dengeyi Geliştiren 6 Egzersiz
Bu hafta sizlere kalori yakarken sinir sistemini dengeleyen ve sizi daha atletik yapacak olan 6 denge egzersizinden bahsedeceğiz.

40’lı yaşlar

40’lı yaşlarda çeşitlilik sizin önceliğiniz olmalı. Yıllardır yaptığınız şeylerin aynısını yapıyor ama aynı sonuçları alamıyorsanız, artık aynı şeyleri uygulamayı bırakmanın zamanı gelmiş demektir ve değişim zamanıdır!

Örneğin uzun zamandır pilates yapıyor idiyseniz artık yogaya geçme zamanı demektir. Ya da yıllardır kardiyo çalışıyor idiyseniz artık biraz ağırlık kaldırmayı denemenizi öneririz. Çapraz çalışmayı deneyin; yani sadece bir spor ya da bir aktivite yapmayın. Örneğin eğer bir koşucu ya da basketbolcu iseniz, biraz da tenis ya da kürek deneyin. Sadece rutininizin dengeli olduğundan emin olmayı unutmayın.

50’li yaşlar ve üstü

50 ve 60’lı yaşlarda kendini onarma ön plandadır. Yaş aldıkça vücudun iyileşmek için daha fazla zamana ve daha iyi araçlara ihtiyacı olur.

Bu yaşlarda esneme egzersizleri önerilebilir. Aynı zamanda iyi bir uyku ve dinlenme çok önemlidir. Egzersizler arasında dinlenme günleri yaratmanızı tavsiye ederiz. Bedeninizi olduğu kadar beyninizi de çalıştırın ve yepyeni sporlar deneyin. Denge çalışmalarına ağırlık verin. Örneğin tek ayak üzerinde durun ve bosu topu gibi denge destekleyiciler ile çalışın.