Hangi Vücut Tipi Hangi Sporu Yapmalı?

Hangi Vücut Tipi Hangi Sporu Yapmalı?

100492
main

Her sene yeni kararlar alıp spor salonuna kaydoluyor, ancak bir türlü istediğiniz görünüme kavuşamıyorsanız, bu kendi vücut tipinize göre bir spor yapmamanızdan kaynaklanıyor olabilir. Şimdi bir boy aynasının önüne geçin ve vücudunuzu inceleyin. Vücudunuzdaki fazlalıklar ve yağlanma hangi bölgede toplanmış? Bu analiz size hangi sporun uygun olduğu konusunda yol gösterecek. İşte, vücut tipleri ve vücut tiplerine göre spor seçenekleri: 

Elma tipi vücut

Elma tipi vücut
İncecik bacaklarınız ve kalçanız olmasına rağmen, daha kalın ve iri bir gövdeye sahipseniz sizin vücudunuz elma vücut kategorisine giriyor. Bel çevresinde yağlanmanın gözlendiği bu vücut tipi için en uygun spor, bu bölgedeki yağlanmayı azaltacak pilates. Ayrıca bacakların gövdeyle dengeli görünmesi için bacakları kalınlaştırmaya yönelik sporlar da tercih edilebilir. Bisiklete binmek bunun için en uygun seçenek gibi görünüyor. 

Armut tipi vücut

Armut tipi vücut
Yağlanmanın elma tipi vücudun tam tersi yönünde gerçekleştiği armut tipi vücut sahibi olanlar, genellikle kalçalarında sıkıntı yaşayanlardır. Dar omuzlar, ince bir bel ve iri kalçalar şeklinde tarif edilebilecek bu vücudu şekillendirmek için hızlı tempo yürüyüş ya da koşu vazgeçilmez olmalı. Ayrıca kalça ve basen bölgesi üzerinde yoğunlaştırılmış pilates egzersizleri de oldukça etkili olacaktır. Ayrıca üst vücudu geliştirecek şınav ya da ağırlık çalışmalarına da yönelebilirler. 

Kum saati vücut

Kum saati vücut
Alt ve üst bedenin birbiriyle uyumlu olduğu kum saati vücut tipine sahip olanlar ince bir bele sahiptir. Omuz ve kalça genişliklerinin dengeli olduğu bu vücut tipindeki kişilerin, bu uyumu korumak adına spordan vazgeçmemeleri önerilir. Bölgesel bir egzersizin gerekmediği kum saati formundaki kişiler, kardiyo hareketlerine yönelebilirler. Koşma, bisiklet, zumba gibi egzersizler hem eğlenceli hem de etkili kardiyo hareketleri arasında!

Sütun vücut

Sütun vücut
Tam anlamıyla sütun gibi bir vücuda sahip olan bu kişiler, pek kıvrımlı hatlara sahip değillerdir. Atletik ve uzun bir görünüme sahip olan sütun vücuda sahip olan kişilerin formlarını korumak için kardiyo hareketlerini eksik etmemeleri önerilir. Hem yağ yakıcı hem de vücudu şekillendirici yönü ile yüzmek, sütun vücut tipi sahibi kişilere önerilebilir. Ayrıca omuz ve kalçaya yönelik güçlendirici hareketler, bu bölgeleri şekillendirerek bel kavisinin daha çok ortaya çıkmasını sağlayabilir. 

Bölgesel çalışarak kas yapabilirsiniz

Kas yapmak
Vücut tipiniz her nasıl olursa olsun yapacağınız bölgesel egzersizler ile dilediğiniz bölgede sıkılaşma veya kas oluşmasını sağlayabilirsiniz. İnce kasları çalıştıran pilates hareketleri ile fazla şişkin görünmeden sıkı bir vücuda sahip olabilir, el ve ayak bileklikleri ya da dumbell’larla çalışıp ağırlığı zamanla arttırarak şişkin kaslar elde edebilirsiniz. Dilediğiniz görünüme kavuşmak için seçeceğiniz egzersizde size eşlik edecek aletler içinse Egzersiz Aleti Seçiminin Püf Noktaları yazımızı mutlaka okuyun.