Hangi Vücut Geliştirme Aleti Hangi Bölgeyi Çalıştırır?

Hangi Vücut Geliştirme Aleti Hangi Bölgeyi Çalıştırır?

Halterden dambıla, mekik sahpasından koşu bandına, kondisyon bisikletinden cable crossover’lara; vücut geliştirme aletlerinin ne işe yaradıklarını keşfetmeye ne dersiniz?

Dünyanın en bilinen figürlerinden Arnold Schwarzenegger’in vücut geliştirme kitabının başında şu sözler bulunur: “Vücudu geliştirmek, beyni geliştirmektir.” Vücut geliştirme, sandığımız gibi yalnızca bedenle ilgili değildir. Tüm hayatımızla ilgilidir. Bu bakımdan bir spor olarak vücut geliştirme pek çok insanın hayat uğraşıdır.

Vücut geliştirme sporuna yeni başlayamak isteyenler için bu yazımızda aletlerden bahsedeceğiz. Temel vücut geliştirme aletleri neler ve hangi vücut geliştirme aleti hangi bölgede etkili bilmek istiyorsanız buyrun başlayalım.

1. Halter, ağırlık barları ve bench


Vücut geliştirme deyince aklımıza ilk gelen ekipman halterdir. Halterler farklı formları ve takılıp çıkartılan ağırlıklar ile farklı ağırlık barları ile manuel kullanım aletleridir. Ayakta, bench’te oturarak veya yatarak, farklı vücut pozlarıyla, farklı düzlem hareketlerinde kullanılabilirler. Popüler olan egzersizlerden Bench Press ile göğüs, Overhead Press ile omuz ve trapez, Squat ile kalça ve bel, Deadlift ile sırt, karın ve bel grubundaki kaslar çalışır. Halterlerle neredeyse vücudun hemen her yanındaki ana kas gruplarını çalıştıracak egzersizler yapılır. Halteri doğru kullanmak önemlidir ve bu da biraz deneyim gerektirir.

2. Dambıl ağırlıkları


Dambıllar küçük halterlerdir. Sabit ağırlıkları olan dambıl grupları olduğu gibi, pin ile sıkıştırılarak ağırlıklar takılabilen kadrolu dambıllar da vardır. Göğüs, omuz, sırt, kol kasları için oldukça çeşitli egzersiz imkanı sunan dambıllar ağırlık arttırabilme özelliğiyle egzersiz niteliğini arttırmak adına bol seçenek sunuyor.

3. Pec deck fly

Göğüs hareketleri için kullanılan alettir. Kolları dışa ve içe açarak fly egzersizleri yapmaya yarar. Bu sayede vücut geliştirmeciler göğüslerini genişletir, kadın sporcular göğüslerini dikleştirir.

4. Cable crossover

Üzerine ağırlık bağlanabilen, çelik halatlar, kablo ve makaralar ile oluşturulmuş alet, farklı çekme özellikleri sunar. Cable Crossover egzerisi ile göğüs kafesi ve sırt kaslarında, Low Pulley Cable egzersizi ile göğüs, omuz ve ön kol kaslarında, Reverse Crossover ile kürek, arka omuz ve trapez kaslarında, Triceps Pull Down egzersizi ile arka kol kaslarında etkili olan bu alet tek başına pek çok kas grubunu çalıştırma özelliğine sahiptir.

5. Leg press

Ağırlıklar takılan mekanizması ve yatay eğimli koltuğu ile oturularak kullanılan ve bacak kasları üzerinde etkili olan leg press aleti squat egzersizini bele çok yüklenmeden, güvenli bir şekilde ve bol ağırlıkla yapmaya imkan sunar.

6. Leg curl

Arka bacak ve kalça kaslarını çalıştırır. Yatar vaziyette kullanılan bu aleti kullanırken dizlere dikkat etmek gerekir.

7. Leg abduction

Bacakları iç ve dış yönde oturarak açmayı sağlayan egzersizler ile iç ve dış bacak, basen bölgesi üzerinde etkilidir. Özellikle kadın vücut geliştirmeciler tarafından sıklıkla kullanılır.

8. Mekik sehpaları


Karın kaslarını çalıştırmak için mekik çekmeyi uygun kılan benchlerdir. Ergonomisi sayesinde ayak bileklerini takmaya yarayan kısımları, ağırlıklı çalışmalara da imkan sağlar.

9. Yürüyüş ve koşu bandı


Vücut geliştirmeden önce kardiyo çalışması, ısınma için kullanılan koşu bantları, hız seçenekleri olduğu gibi hafif eğimde koşma ve koşarken nabız ve tansiyon ölçme özellikleriyle de spora destek olur.

10. Bisikletler


Kondisyon bisikletleri, spor salonunda veya evde kondisyon, dayanıklılık ve ısınma çalışmalarıyla, alt bacak kaslarını geliştirme ve kas yakma özellikleriyle yine vücut geliştiricilerinin kullandığı aletlerdir.