Hangi Spor Türü İçin Hangi Mat Modeli?

Hangi Spor Türü İçin Hangi Mat Modeli?

1450

Yoga matları ne kadar kalınlıkta olmalı? Pilates matlarının dokusu nasıl olmalı? Fitness ve jimnastik için en ideal mat modelleri hangileri? Hepsini yanıtları bu yazımızda!

Jimnastikten yogaya, pilatesten fitness’a; kişilerin kendi ağırlıklarını kullanarak yaptıkları spor dallarının olmazsa olmaz parçalarından biri de spor matlarıdır. Sert bir zemin üzerinde yapılamayacak olan sporunuz için ara bir zemin sağlayan bu yoga, pilates ve fitness matları hem bedeninizi destekler hem de koruma altına alarak egzersizlerinizi ideal şekilde yapabilmenizi sağlar.

Pilates ve yoga matları genelde köpük, sünger gibi malzemelerin kimi zaman plastik, kimi zaman vinil, kimi zamansa kauçuk gibi materyaller ile kaplanmasıyla üretilir. Bu spor matları her bir spor dalı için farklı boy ve kalınlıklarda tasarlanmıştır. Bu yazımızda da hangi spor türü için hangi mat modeli tercih edilmeli? sorusunun yanıtını arayalım dedik. Unutmayın; doğru matı tercih etmeniz sadece egzersizleriniz için fayda sağlamayacak, aynı zamanda tüm kas ve kemik yapınız için gerekli desteği sunacaktır.

Yoga matları

Kendinize yoga matı seçerken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri mat kalınlığıdır. Matınızın olması gerekenden ince olması sakatlanmanıza, kalın olması ise hareketleri daha zor yapmanıza neden olacaktır. Eğer yaptığınız yoga türü hatha ve yin gibi hafif türler ise 5 ila 8 mm kalınlığındaki yoga matı modelleri idealdir. Eğer Vinyasa, Ashtanga gibi dengenin ön planda olduğu yoga çeşitleri yapacaksanız 3 ila 5 mm kalınlığındaki yoga matları uygundur. Yoga matınızın dokusu da seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar arasındadır. Hafif yüksek pürüzlü dokular bedeninizi kavrar ve hareketlerinizi daha kolay yapmanızı sağlar. Aynı zamanda matınızın kaymaz olmasına dikkat edin ve PVC’ye alternatif olarak TPE (elastomer termoplastik köpük) modellere öncelik verin.

Pilates matları

Evde yapacağınız pilates egzersizleri de sizin bol bol sırt ya da yüz üstü pozisyonlar almanızı gerektirecektir. Pilates matınızın kalınlığı da bu hareketleri yaparken önem kazanacaktır. En ideali 10 mm ila 15 mm arası kalınlıkta pilates matı modellerinden seçmenizdir. Aynı zamanda omurganızda masaj etkisi yaratacak yumuşaklıkta tasarımlardan tercih etmenizi öneririz.

Bunu da okuyun: Yogaya Başlayacakların Sahip Olması Gereken 8 Ürün
Eğer siz de yogaya başlamak konusunda kararlıysanız ilk adım olarak birkaç yoga ekipmanı edinmeniz gerek. Ardından doğru eğitim videolarını bulduğunuzda ve ideal ortamı yarattığınızda yoga yapmaya hazırsınız demektir. Hepsi bu yazımızda karşınızda!

Jimnastik matları

Jimnastik için mat arayanların en önemli ihtiyacı zıplama hareketlerinin ardından düşüşlerini destekleyecek mat modelleri seçmek olacaktır. Onlar için olabildiğince büyük ve kalın, aynı zamanda sert mat modelleri idealdir.

Fitness matları

Evde vücut geliştirme çalışanlar ve mat üzerinde zayıflama egzersizleri yapmak isteyenler için en ideal mat uzunluğu 150 ila 180 cm arasında olmalıdır. Bu fitness matları için ideal mat kalınlık aralığı ise 3 mm ila 15 mm olmalıdır. Üzerinde hareketli egzersizler yapılacağından en önemli özelliklerden birisi de matın kaymamasıdır. Dolayısıyla alt kısmı kaymaya karşı tasarlanmış modellerden tercih etmenizi öneririz.