Güne Güzel Başlamak İçin Yapabileceğiniz 5 Yoga Hareketi

Güne Güzel Başlamak İçin Yapabileceğiniz 5 Yoga Hareketi

1434
main

Sabahları uyandığınızda yapacağınız bu 5 yoga egzersizi ile güne çok daha güzel, enerjik ve mutlu başlayabilirsiniz!

Hayatımızın genel temposunu düşünürsek, sabahları öyle uzun uzun, bir saatlik yoga yapmaya vaktimiz ne yazık ki olamıyor. Ama sabahları neredeyse 10-15 dakika ayırarak bu 5 yoga pozunu uygulayabilir ve güne daha enerjik ve mutlu başlayabilirsiniz.

1. Çocuk pozu (Balasana)


Dizlerinizin üzerine çökün ve göğsünüzü uyluklarınızın üzerine, alnınızı yere koyacak şekilde yere doğru uzanın. Kollarınızı kafanızın yanlarından ileriye doğru uzatın ve avuçlarınızı yere koyun. Burnunuzdan yavaş ve derin bir nefes alın; bu esnada nefesin göğüs, sırt ve kaburgalarınızdan geçişini hissedin. Burnunuzdan nefes verin ve kalçanızı topuklarınıza doğru bastırmayı deneyin ve bunu yaparken omurganızın tüm kıvrımlarını hiseedin. Minimum 5-10 nefes boyunca bu pozisyonda kalın.

2. Kedi pozu (Bidalasana)


Dizlerinizin üzerine çökün ve masa pozunu alın. Bilekleriniz tam omuzlarınızın hizasında, dizleriniz kalçalarınızın altında olacak şekilde duruşunuzu yapın. Nefes alırken kafanızı yukarıya doğru kaldırın ve gökyüzüne doğru bakın. Nefes verirken çenenizi göğsünüze doğru itin. Bu şekilde nefes alışverişleriyle yapacağınız ileri geri hareketler, tüm omurganızda masaj etkisi yaratacak.

3. Aşağı bakan köpek pozu (Adho Mukha Svanasana)


Bu poz için elleriniz omuz hizanızdan biraz daha geniş olacak ve avuç içleriniz yere bakacak şekilde, omuz hizanızda ayaklarınızı açmanız ve kalçanızı havaya kaldırmanız gerek. Başınız kollarınızın arasından ters bir şekilde ayaklarınıza bakıyor olacak. Dizleriniz düz kalacak şekilde bir adım ileri gidin, omuzlarınızı kulak hizanızdan kaydırın. Bu pozisyonda en az 5-10 nefes alın.

Bunu da okuyun: Yogayı Hayatınıza Katmak İçin 10 Neden
Yoga dediğimiz zaman aklınıza ne geliyor? Muhtemelen zor bir akrobatik pozisyonunda (Sanskrit dilinde asana) duran yaşlı Hint bir yoga hocası veya bugünlerde sosyal medya sayfalarında paylaşılan yoga yapan genç kadın fotoğrafları. Hal böyle olunca çoğunuz yoga bana göre değil diye düşünebilir ancak sıkı durun, bu yazımızda yoganın ne olduğunu anlatıyoruz.

4. Ayakta öne eğilme pozu (Uttanasana)


Dümdüz durun ve üst bedeninizi bacaklarınızın üzerinden bırakacak şekilde kıvrılın. Başlangıç zamanlarında dizlerinizi kırabilir, esneme konusunda ilerlediğinizde bu hareketi düz dizlerle yapabilirsiniz. Nefes alırken omurganızın tüm kıvrımlarını ve uzunluğunu bir bir hissedin. Nefes verirken kafanızı yavaş yavaş ayaklarınıza doğru bırakın. Bu pozisyonda 10 nefes kadar kalın.

5. Üçgen pozu (Trikonasana)


Ayakta durun, bacaklarınızı kalça hizasında açın. Sağ bacağınızı yana doğru gerin. Bu esnada sağ ayağınızın topuğu, sol ayağınızın merkeziyle hizalı olsun. Kollarınızı yere paralel tutun ve sağ tarafa doğru üst bedeninizle uzanın. Her iki bacağınızın da düz durmasına özen gösterin. 5 nefes bu pozisyonda kaldıktan sonra aynı hareketi diğer taraf için de uygulayın. Bu şekilde göğüs bölgeniz açılacak, gövdeniz uzayacak.

İlgili Yazılar