Hem Güçlenmek Hem Kilo Vermek İçin: Crossfit

Hem Güçlenmek Hem Kilo Vermek İçin: Crossfit

1156

Crossfit ile tüm sene bir yandan kilo verirken bir yandan güçlenmenin mutluluğunu yaşayın!

Her ne kadar kilo vermek, sağlıklı görünmek gibi gözükse de, herhangi bir diyet çoğu zaman sağlıklı olmak demek değildir. Sağlıklı bir vücudun ideal gelişimi vücudun ihtiyacı olan doğru sporu yaparken, beslenmenin de dengesini bulmakla gerçekleşir. Yapacağınız sporu seçerken de yalnızca kilo vermek değil güçlenmek, dayanıklılık kazanmak, vücudu esnetmek gibi vücuda tamamen yararlı olacak sporlar yapmanız, sizin için en iyi seçenek olacaktır. Bu konuda en iyi sporlardan bir tanesi ise crossfit sporu…

Crossfit nedir? Neyi hedefler?


Crossfit, olimpik sporlar olan halter, atletizm, jimnastik sporlarının bir birleşimi olarak Amerika’da tasarlanmıştır. Crossfit sporu kardiyovasküler kapasite, dayanıklılık, iş yapabilme kapasitesi, güç, esneklik, patlayıcı kuvvet, hız, koordinasyon, çeviklik ve denge olmak üzere 10 temel fiziksel gelişimin tümünü çalıştırmak üzerine oluşturulmuştur. Bu fonksiyonel alanların geliştirilmesiyle, tüm vücut ve kas grupları dengeli olarak çalışmaktadır. Bu yönüyle crossfit sporunu, ileri derece fitness yapmak , sağlıklı olmak gibi kişisel nedenlerle yapanlar olduğu gibi, yarışmacı olmak veya başka bir spor branşına destek olmak için yapanlar da bulunuyor. Bu sporu her yaş grubundan insan yapabiliyor. Yeter ki vücut bu spora iyi bir şekilde hazırlanmış olsun.

Crossfit nasıl yapılır? Crossfit sporu için neler gereklidir?


Crossfit spor salonunda grup halinde yapılırken, evde tek başınıza da yapabileceğiniz bir spor olabilmektedir. Crossfit antrenman sistemi 5-20 dakikalık periyodlardan oluşur, bu periyodlar ise toplam 6-8 setten halinde yapılır. Setler yapılırken aralarındaki dinleme süresi oldukça kısadır. Başlangıçta haftanın 3 günü arada dinlenme ile yapılması tavsiye edilir. Haftada 5 çalışma ise maksimum miktardır.

Bunu da okuyun: Bir Antrenman Modelinin Olmazsa Olmazları

Öncelikle antrenman modelleri konusunda dikkat etmeniz gereken nokta ‘sürdürülebilirlik’ olmalı. Tercih ettiğiniz ya da yatkın olduğunuz branş her ne olursa olsun; onu sevmeniz şart. Görev bilinciyle yapmakta olduğunuz antrenmanlar bir noktadan sonra sıkıcı gelebilir ve sizi bahaneler üretmeye sevk edebilir.

Crossfit antrenmanlarında hareketlerin tekrarı ve verilen sürelere uyulması önemlidir. Hareketler sürekli tekrar edilir, serilik önemlidir ve tempo genelde yüksektir. Crossfit antrenmanlarında genelde ilköğretim spor derslerinde öğrendiğimiz temel fiziksel idmanlar kullanılabilir. Bunlar arasında “barfiks, şınav, squat, koşu, sit up” gibi çok bilinen egzersizler kullanılırken, aletli çalışmalar için dumble wall ball gibi belirli bir alet ve tekniğe ihtiyacınız olan antrenmanlar da vardır.

Crossfit yapılması için ağırlık kaldırma tekniklerinin ve vücut ağırlığıyla yapılan idmanlarda sakatlanma riskini en aza indiren tekniklerin öğrenilmesi şarttır.

Evde veya kendi belirleyebildiğiniz kişisel alanınızda crossfit çalışmaları için ihtiyacınız olan temel salon aletleri halterler, pliometrik kutular, sağlık topları dambıllar ve kettlebell spor ekipmanlarıdır. Crossfit sporunda tırmanış halatları, barfiks demirleri, jimnastik halkaları hatta traktör iç lastikleri dahi egzersiz ekipmanı olarak kullanılabilir.

BONUS: Haftalık Crossfit Antrenman Modeli

Bu örnek programı başlangıç için kullanabilirsiniz:

  1. Gün – Kardiyo
  2. Gün – Kardiyo, jimnastik
  3. Gün – Kardiyo, jimnastik ve ağırlık çalışması
  4. Gün – Dinlenme
  5. Gün – Kardiyo
  6. Gün – Jimnastik
  7. Gün – Kardiyo – jimnastik ve ağırlık çalışması