Glüten Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Glüten Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2696

Glüten ile ilgili yanlış bildiğiniz şeyleri unutun ve bu yazımızda glütensiz beslenmeyi keşfedin!

Son dönemlerde daha sık duymaya başladığımız glütensiz beslenme konusunu anlamak için önce glütenle ilgili doğru ve yanlış bilinenleri ortaya dökmek gerekir. Tamamen doğal bir madde olan, ancak vücudumuzun sindirmek için zorlandığı glüten, artık çok daha fazla kişinin hassasiyet yaşadığı bir konu. Bu yazımızda glütenle ilgili 5 önemli bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Glüten karbonhidrat değildir, proteindir

Glüten tahıllarda bulunduğu için temel besin değeri tahılların genel besin maddesi olan karbonhidrat ile karıştırılır. Ancak tam tersine glüten buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllarda bulunan yapışkan protein çeşididir. Ekmek hamurunu yumuşak ve kabarık yapar, poğaçalara sevilen kıvamını veren o yumuşaklığı sağlar.

Her tahıl gıdası glüten içerir anlamına gelmez, glütensiz tahıllar da vardır

Glüten proteini tahıl ile özdeşleşmiş olsa dahi her tahıl glüten demek değildir. Bu sebepten glüten diyetlerinde farklı tahıllı besinler bulunabilir. Buğday (irmik, bulgur vb.), çavdar, arpa, yulaf gibi bilinen tahıllarda glüten bulunurken karabuğday (greçka), her türlü pirinç, kinoa, amaranth gibi tahıllarda glüten bulunmaz.

Glüten içermeyen gıda sağlıklı anlamına gelmez, glüten içermeyen ancak işlenmiş gıdalar da sıkça bulunmaktadır

Bazıları glütensiz yiyecekler sağlıklı ve işlenmemiş, glütenli yemeklerin işlenmiş olduğunu düşünüp yanılırlar. Üzerinde ‘glütensiz’ yazan yiyecekler bazen beyaz pirinç gibi rafine tahıllar ve beyaz şeker veya glikoz şurubu içerebilirler. %100 doğal, glüten içermez gibi ibarelerle aslında sağlıksız madde içeren hazır gıda maddeleri sağlıklıymış gibi gösterilebilir. Onun dışında glütensiz yazmasa da glütensiz yiyecekler bulunabilmektedir.

Tahıl ile alakalı olmayan ve üzerinde glütenli veya glütensiz ibaresi yer almayan ürünler de glütenli olabilir

Genel kanının aksine tahıl ile ilgili olmayan ürünler de glüten içerebilir. Çoğu hazır soslar, bazı ketçaplar, çikolatalar gibi paketli ürünler glüten içerebilir. Glütensiz bir besin maddesi olduğu iddia edilen ürünlerin içeriklerinde kullanılan gıdalar glütenli olabilir ve eser miktarda glüten içerebilirler.

Glütensiz beslenme daha iyi ve sağlıklı hissetmenizi sağlar

Glüten diyeti Çölyak hastalığına karşı savaşmak dışında pek çok sağlık problemine de iyi gelmektedir. Glütensiz beslenmenin bağışıklık sistemini güçlendirme, enerji artışı, sindirim kolaylığı gibi sağlık getirileri bulunmaktadır.

Glütensiz beslenirken ne yediğiniz, en az glüten yememeniz kadar önemlidir

Glüteni kesmek demek başlı başına sağlıklı beslenmek demek değildir. Glütensiz beslenmeye çalışırken beslenme dengesini bozmamak gerekir. Glütenli tahılları bırakmak demek yerine bol taze meyve ve sebze, çiğ kuruyemişler gibi zengin gıdaların girmesi demektir.