Evde Spor Salonu Kurma

Evde Spor Salonu Kurma

1872

Edineceğiniz birkaç ekipman ve elden geçireceğiniz birkaç detayla evde spor salonu yaratmanız ve evde uzun vakit kalsanız da formunuzu korumanız mümkün!

Spor yapmayı seviyorsunuz ancak spor salonu çok uzak geliyor. Şehrin yoğun trafiğine vakit harcamak enerjinizi alıyor veya salona gitmek için ekstra zaman kaybetmek istemiyorsunuz. Belki de bir müddet evden çıkmayacaksınız ve evinizin rahatında spor yapmak istiyorsunuz. Tüm bunlar evde spor salonu kurmanızla birlikte çok da keyifli bir şekilde yapılabilir! Siz de evde spor merkezi gibi bir hava yaratmak istiyorsanız bu tavsiyelerimize göz atın.

1. Evin bir odasını veya bir bölümünü spora ayırın

Spor aletlerini ve spor yapma alanınızı evin farklı alanlarına dağıtmak, spor disiplininizi ve motivasyonunuzu bozabilir. Eğer evde spor salonu kurma istiyorsanız tek bir alan ayırmanız şart. Salonun bir bölümünü, varsa müsait bir odanızı spor için ayırın, tek bir bölümde belli bir spor yerleşkesi yaratın.

2. Zemini ve alanı sporunuza göre ayarlayın

Özellikle spor aletlerini koyacağınız zemine dikkat edin. Yumuşak ve kalın bir halı tercih ederseniz kaygan olmamasına dikkat edin. Su tutmayan, kaymayan, ses ve darbeye dayanıklı bir zemin seçmeye çalışın. Duvarları da yan eve veya çevreye ses gitmesini engelleyecek izolasyon çözümlerinin yanı sıra, sizi motive edecek spor temalı posterler gibi objelerle evde spor salonu dekorasyonu yapabilirsiniz. Ayna kullanacaksanız boy aynası daha çok işinize yarayacaktır ancak darbelerden uzak olmasına dikkat…

3. Kardiyo aletinizi belirleyin

Sıra geldi evde spor malzemesi önerilerimize… Öncelikle en azından bir adet kardiyo aletine ihtiyacınız olacak. Koşu bandı veya kondisyon bisikleti gibi spor aletleri bu konuda tercihinize göre yer alabilir. Onun dışında mekik sephası da hem bench hem de kardiyo aleti olarak iş görecektir.

4. Çok amaçlı bench kullanın

Seçeceğiniz spor aletleri arasında mutlaka bench bulunsun. Spor sehpası olarak da geçen bu alet, üzerindeki eklemeler ile çok amaçlı bir spor alanına dönüşür. Bench üzerinde halter ve ağırlık çalışmaları, mekik gibi evde spor hareketleri uygulayabilirsiniz.

5. Tek bir yerde çok egzersiz yapabileceğiniz çok fonksiyonlu aletleri tercih edin

Bu direnç yayı gibi küçük bir alet de olabilir, pek çok egzersiz yapmanızı sağlayan koca bir cable crossover aleti de. Önemli olan alet ne kadar fonksiyonlu ise evde spor salonu dar alanda o kadar verimli olacaktır.

6. Halter ve barlarınızı eklenebilir ağırlıklı olarak tercih edin

Halter, ağırlık ve dambıl kullanacaklar, ekipman seçiminde ağırlıklar ekipmanlarını bar ve ağırlık şeklinde tercih edebilir. Bu sayede tek bir bar üzerinde ağırlık ekleme ve çıkarmayla daha az alanda daha fazla ağırlık seçeneği oluşur. Halter barı seçerken öncelikle klasik düz bar ile başlayın.

7. Vücut ağırlığı odaklı çalışma ekipmanları bulundurun

Vücut ağırlığıyla yapılan çalışmalar veya esneme, yoga, pilates gibi egzersizleriniz için mutlaka orta kalınlıkta bir mat bulundurun. Onun dışında direnç lastiği, pilates topu gibi egzersize göre ekipman bulundurmanız evde spor yapma için hem alan açısından hem de kullanım açısından verimli olacaktır. Tavana asabileceğiniz barfiks demiri ile barfiks ve farklı esneme hareketleri yapabilmeniz ve yer kazanabilmeniz mümkün.

8. Spor dolabınızı oluşturun

Son olarak evde spor salonu yaptığınız bölümde spor eşyaları ve malzemeler için bir dolap oluşturun. Spor aletlerinin ev içerisinde açıkta durmaları veya odadan odaya taşınmaları zaman geçtikçe motivasyon düşürebilir. Spor yaptığınız alanda bir dolabınız olsun, burada spor yaparken kullanacağınız spor aletlerine ilişin gereçleri, spor kıyafetlerinizi, kronometre, spor esnasında müzik çalmak üzere hoparlör gibi eşyalarınızı düzenleyerek evinizdeki spor salonunu daha işlevsel hale getirebilirsiniz.

BONUS: Evde Spor Yapmaya Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Eğer şu ana kadar bahsettiklerimiz sizin için fazla kapsamlıysa ya da bütçenizi aşar ekipmanlarsa sizlere daha farklı önerilerimiz var. İşte başlangıç için küçük ama etkisi çok büyük birkaç ekipman ve bu ekipmanlarla yapabilecekleriniz:

– Direnç bandı egzersizleri: Evde kolayca uygulayabileceğiniz omuz, kol ve kanat egzersizleri için Direnç Bantları Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımızda göz atabilirsiniz.

– Dambıl egzersizleri: Kolları en iyi çalıştıran ve evde az yer kaplamayacak ama son derece etkili bir antrenman yapmanızı sağlayacak dambıllarla ilgili Güçlü Kollar İçin 5 Dambıl Egzersizi yazımızı tıklayın.

– Bosu topu egzersizleri: Vücudunuzun hemen her bölgesini çalıştırabileceğiniz ve hem esneklik hem koordinasyon geliştiren BOSU topu önerilerimiz için Bosu Topu İle Yapabileceğiniz 8 Egzersiz yazımızı okuyun.

– İp atlama egzersizleri: evde spor yaparak zayıflama için en kolay ve en eğlenceli antrenmanlardan biri için İp Atlayarak Kalori Yakmanın 6 Yöntemi yazımızı tıklayın.

– Pilates topu egzersizleri: Bedeniniz ve ruhunuz için bir iyilik yapmak için pilates topu olmazsa olmaz! Yeni Başlayanlar İçin: Pilates Topu Egzersizleri yazımızda detayları keşfedebilirsiniz.

– Köpük rulo egzersizleri: Son olarak selülitlerinden kurtulmak isteyenler için kurtarıcı bir ekipmanı keşfetmek için Köpük Rulolar İle Selülitlere Veda yazımızı okuyun.