Evinizi Spor Salonuna Dönüştürmenin 8 Yolu

Evinizi Spor Salonuna Dönüştürmenin 8 Yolu

243

Spor yapmayı seviyorsunuz ancak spor salonu çok uzak geliyor. Şehrin yoğun trafiğine vakit harcamak enerjinizi alıyor veya salona gitmek için ekstra zaman kaybetmek istemiyorsunuz. Evinizin rahatında spor yapmak, sabah kalkar kalkmaz veya akşam eve gelince rahatça sporla ilgilenmek istiyorsunuz. Tüm bunlar son derece anlaşılabilir. Evinizi spor salonuna dönüştürebilirsiniz. Bakalım evinizde spor salonu yaratmanın yolları neler?

1. Evin bir odasını veya bir bölümünü spora ayırın

Spor aletlerini ve spor yapma alanınızı evin farklı alanlarına dağıtmak, spor disiplininizi ve motivasyonunuzu bozabilir. Evde spor salonu istiyorsanız tek bir alan ayırmanız şart. Salonun bir bölümünü, varsa müsait bir odanızı spor için ayırın, tek bir bölümde belli bir spor yerleşkesi yaratın.

2. Zemini ve alanı sporunuza göre ayarlayın

Özellikle spor aletlerini koyacağınız zemine dikkat edin. Yumuşak ve kalın bir halı tercih ederseniz kaygan olmamasına dikkat edin. Su tutmayan, kaymayan, ses ve darbeye dayanıklı bir zemin seçmeye çalışın. Duvarları da yan eve veya çevreye ses gitmesini engelleyecek izolasyon çözümlerinin yanı sıra, sizi motive edecek spor temalı posterler gibi objelerle dekore edebilirsiniz. Ayna kullanacaksanız boy aynası daha çok işinize yarayacaktır ancak darbelerden uzak olmasına dikkat…

3. Kardiyo aletinizi belirleyin

En azından bir adet kardiyo aletine ihtiyacınız olacak. Koşu bandı veya kondisyon bisikleti gibi spor aletleri bu konuda tercihinize göre yer alabilir. Onun dışında mekik sephası da hem bench hem de kardiyo aleti olarak iş görecektir.

4. Çok amaçlı bench kullanın

Seçeceğiniz spor aletleri arasında mutlaka bench bulunsun. Spor sehpası olarak da geçen bu alet, üzerindeki eklemeler ile çok amaçlı bir spor alanına dönüşür. Bench üzerinde halter ve ağırlık çalışmaları, mekik gibi çalışmalar ve pek çok egzersizi bir arada yapabilirsiniz.

5. Tek bir yerde çok egzersiz yapabileceğiniz çok fonksiyonlu aletleri tercih edin

Bu direnç yayı gibi küçük bir alet de olabilir, pek çok egzersiz yapmanızı sağlayan koca bir cable crossover aleti de. Önemli olan alet ne kadar fonksiyonlu ise evinizdeki dar alanda o kadar verimli olacaktır.

6. Halter ve barlarınızı eklenebilir ağırlıklı olarak tercih edin

Halter, ağırlık ve dambıl kullanacaklar, ekipman seçiminde ağırlıklar ekipmanlarını bar ve ağırlık şeklinde tercih edebilir. Bu sayede tek bir bar üzerinde ağırlık ekleme ve çıkarmayla daha az alanda daha fazla ağırlık seçeneği oluşur. Halter barı seçerken öncelikle klasik düz bar ile başlayın.

7. Vücut ağırlığı odaklı çalışma ekipmanları bulundurun

Vücut ağırlığıyla yapılan çalışmalar veya esneme, yoga, pilates gibi egzersizleriniz için mutlaka orta kalınlıkta bir mat bulundurun. Onun dışında direnç lastiği, pilates topu gibi egzersize göre ekipman bulundurmanız hem alan açısından hem de kullanım açısından verimli olacaktır. Tavana asabileceğiniz barfiks demiri ile barfiks ve farklı esneme hareketleri yapabilmeniz ve yer kazanabilmeniz mümkün.

8. Spor dolabınızı oluşturun

Spor yaptığınız bölümde spor eşyaları ve malzemeler için bir dolap oluşturun. Spor aletlerinin ev içerisinde açıkta durmaları veya odadan odaya taşınmaları zaman geçtikçe motivasyon düşürebilir. Spor yaptığınız alanda bir dolabınız olsun, burada spor yaparken kullanacağınız spor aletlerine ilişin gereçleri, spor kıyafetlerinizi, kronometre, spor esnasında müzik çalmak üzere hoparlör gibi eşyalarınızı düzenleyerek evinizdeki spor salonunu daha işlevsel hale getirebilirsiniz.