Evde Yapabileceğiniz 5 Omuz Güçlendirme Egzersizi

Evde Yapabileceğiniz 5 Omuz Güçlendirme Egzersizi

1037
main

Hemen herkesin hayali olan güçlü ve kaslı omuzlara sahip olmak için evde dambıl ile yapabileceğiniz 5 egzersizi keşfetmeye ne dersiniz?

Kim istemez kaslı ve güçlü omuzlara sahip olmayı? Bunun için saatlerinizi spor salonunda geçirmek yerine evde düzenli olarak birkaç egzersize zaman ayırabilirsiniz. Aşağıda göreceğiniz omuz kaslarını geliştirme egzersizleri başlangıç için ideal!

1. Dambıl ile yana şınav

Öncelikle ayak uçlarınız ve sol avunuzu yere değecek, yüzünüz yere doğru bakacak şekilde, vücudunuz havada şınav pozisyonunu alın. Sağ elinizde de dambıl tutarak yerde olsun. Ardından dambıl tutan sağ kolunuzu fotoğrafta gördüğünüz gibi bedeninizle birlikte aynı yöne dönerek yukarı kaldırın. O esnada sağ ayağınız öne, sol ayağınız arkaya uzanıyor olsun. Bu şekilde hareketi daha dengeli yapabileceksiniz. Aynı herekti 10 kez uygulayın ve ardından diğer kolunuza geçin.

2. Yukarı, daha yukarı

Şimdi yapacağınız dambıl ile omuz egzersizi için ayakta düz durun. İki elinizde de dambıl olsun. Kollarınız omuz hizasında yana açık şekilde dursun. Dambıl tutan ellerinizi de öne doğru, yere paralel, dirseğinizden 90 derecelik açı ile pozisyonlandırın. Ardından fotoğrafta gördüğünüz gibi dirsekten bükülü şekilde yukarı doğru kaldırın. Üçüncü aşama olarak da kollarınızı yukarı iterek (kollarınız dümdüz olacak şekilde) yukarıda tutun. Bu egzersizi 12 kez tekrarlayın. Güçlendikçe set sayısını artırabilirsiniz.

3. Kolları yana açma

Bir diğer evde yapılabilecek omuz egzersizi için yine ayaktayız. İki elinizde de dambıl varken ayaklarınızı omuz hizanızda açın. Dizlerinizi hafif kırın ve kalçanızı dışarı doğru itin. Üst bedeniniz dik duruyor olsun. Dambıl tutan ellerinizi de kollarınız düz olacak şekilde aşağıda tutun. Ardından hem vücudunuz dümdüz olacak şekilde hem de dambıl tutan kollarınızı yanlardan yukarı doğru kaldıracak şekilde dikleşin. Bedeniniz sanki bir Y harfi olacakmış gibi düşünebilir ve açılarınızı bu şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu egzersizi 15 tekrar ile yapın. Güçlendikçe set sayınızı artırın.

Bunu da okuyun: Evde Yapabileceğiniz 5 Göbek Eritme Egzersizi
Göbeğinizdeki yağları eritmek için evde sadece birkaç dakika içinde yapabileceğiniz 5 egzersiz ile tanışmaya ne dersiniz?

4. Öne doğru çaprazlama

Fotoğraf: Shape.com

Omuzlar için güçlendirme hareketlerine devam! Omuzlarınız yine omuz hizasında açık, kalçanız geride olacak ve üst bedeniniz öne doğru eğimli şekilde durun. Dambıl tutan ellerinizi önde çapraz şekilde tutun. Ardından bedeniniz aynı formdayken 90 derecelik açıya sahip kollarınızı geriye doğru tüm güç çekin. Bu hareketi 20 tekrar ile uygulayın. Zamanla set sayınızı artırabilirsiniz.

5. Dambıl ile boks

Fotoğraf: Shape.com

Son omuz güçlendirme egzersizi yine ayakta yapılan bir antrenman. Ayaklarınız yine omuz hizasında açık, kalçanız hafif dışarıda. Kollarınızı dirsekten bükün ve avuçlarınız içe bakacak şekilde dambılları tutun. Üst bedeninizden ve bacaklarınızdan güç alarak tek kolunuzu fotoğraftaki gibi bir açıyla yukarı doğru kaldırın. Bir sağ, bir sol kolunuzla olmak üzere bu hareketi peş peşe 30 kez tekrarlayın. Gücünüz arttıkça da set sayınızı fazlalaştırın.

İlgili Yazılar