Evde Yapabileceğiniz 4 Kalça Sıkılaştırma Egzersizi

Evde Yapabileceğiniz 4 Kalça Sıkılaştırma Egzersizi

1384
main

Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu 4 egzersizi düzenli bir şekilde yaparak kalçalarınızı sıkılaştırmaya ne dersiniz?

Sımsıkı kalçalara sahip olmak hemen hepimizin isteyeceği bir şey ve aslında bu çok da uzak bir hayal değil! Sağlıklı bir beslenme düzenine ek olarak, evde düzenli olarak yapabileceğiniz birkaç basit kalça sıkılaştırma egzersizi ile hayalinize kavuşabilirsiniz. Bu egzersizler neler mi? Hemen aşağıda…

1. Çömelme egzersizi


Evde kolayca uygulayarak hem kalça hem bacak hem de baldırları sıkılaştırma etkisi yaratabileceğiniz bu egzersiz ile başlıyoruz. Ayaklarınız omuz genişliğinde olacak şekilde bacaklarınızı açın. Üst bacaklarınız yere paralel olacak şekilde, dizlerinizi kırarak ve kalçanızı arkaya vererek, üst bedeniniz düz şekilde aşağı çömelin. Aşağıda birkaç saniye bekleyin; yavaş ve kontrollü şekilde ilk pozisyonunuza kalkın. Bu egzersizi elinizde dambıl tutarak da uygulayabilirsiniz.

2. İleri adım egzersizi


Bir diğer kalçaları sıkılaştırma egzersizi ile karşınızdayız. Bir önceki egzersizdeki gibi ayaklarınız omuz hizasında olacak şekilde bacaklarınızı açarak ayakta durun. Yine ellerinize dambıl alarak direnci arttırabilirsiniz. Bu kez, çömelme yerine sol ayağınızla öne doğru adım atın. Dizinizi bükün, sağ ayağınızın da ayak uçları ile dengenizi koruyun. Sağ diziniz yere değecekmiş gibi bacağınızı bükmüş olun. Birkaç nefes kaldıktan sonra ilk pozisyona geri dönün ve aynı egzersizi diğer bacağınız için de uygulayın.

Bunu da okuyun: Daha Sıkı Bir Vücut İçin Yeni Trend: Hip Thrust
Daha önce kalça kaslarınızı çalıştırmayı ve şekillendirmeyi hedeflemiş, ancak başarısız olmuş olabilirsiniz. Size aslen çok eskilere dayanan, ancak son zamanlarda oldukça popülerleşen bir egzersiz önerimiz var: Hip thrust!

3. Kalça sıkma egzersizi


Şimdi uygulayacağınız kalça egzersizi için yere matınızı koyun. Dizleriniz yere değecek şekilde pozisyonu alın. Karnınızı iyice sıkın ve sırtınızın düz olmasına özen gösterin. Sol bacağınızı kontrollü bir şekilde kaldırın ve kalça hizasında düz bir şekilde durmasını sağlayın. Kalçanızı 3 saniye boyunca sıkın ve ilk pozisyonunuza geri dönün. 15 kez bu hareketi tekrarlamanın ardından, aynı egzersizi diğer bacağınızla da uygulayın.

4. Ayağı yukarı itme egzersizi


Bir diğer kalçaları sıkılaştırmak için yapabileceğiniz egzersiz önerimiz de bir önceki ile aynı pozisyonda başlıyor. Karnınız sıkı, dizleriniz ve dirsekleriniz yerde… Sol ayak tabanınız tavana bakacak şekilde, bacağınızı dizden kırın ve kalçanızı da sıkarak ayağınızı havaya doğru itin. Birkaç seniye bu şekilde kalıp, 8 kez üst üste bu egzersizi yapın. Ardından aynı hareketleri diğer bacağınız için uygulayın.