Evde Sporda Eklem Ağrısı Yaşamamak İçin 8 Öneri

Evde Sporda Eklem Ağrısı Yaşamamak İçin 8 Öneri

Evde spor yaparken bir uzman denetiminde olmadığınız için sakatlanma riskiniz daha fazladır. Bu önlemlere dikkat ederek sporda eklem ağrısı yaşama ihtimalinizi azaltabilirsiniz.

Spor yapmak bedenen ve ruhen sağlıklı olmamızı sağlar. Spor elbette yararlıdır ancak her şeyde olduğu gibi sorun da fazlası zararlı olabilir. Spor yaparken kaslar güçlenir ancak eklemler strese girebilir. Bu bakımdan egzersiz hareketlerinin olabildiğince doğru, egzersiz sırasında bedene dair hissiyatın yüksek olması gerekmektedir. Spor yaparken eklemlerden ses gelmesi ile birlikte yoğunluk hissi, noktasal batma ve acı, bize vücudumuzun uyarılarıdır. Spor yaparken ekrem ağrısı hissediyorsak egzersizi bırakmalı ve eklemlerimizi gözlemlemeliyiz. Sporda eklem ağrısı kas ağrısı gibi değildir, kas ağrısı spor yaparken hamlamak üzere olan kas yapısında gerçekleşirken, spor eklem ağrıları esnemekten olabileceği gibi ekleme uygulanan ters kuvvet nedeniyle de olabilmektedir. Sporda eklem ağrıları neden olur , hangi ekrem ağrısından kaçınmalıyız, ekrem ağrılarına ne iyi gelir ve spor sonrası ekrem ağrıları ile ilgili bilinmesi gerekenler bu yazımızın konusu…

Spor Yaparken Ekrem Ağrısı Neden Olur?

Spor yaparken yaptığımız egzersizin türüne göre kaslara uyguladığımız basınç bağ ve eklemlere nüksedecektir. Eklemler bulundukları yere ve uygulanan kuvvetin şekline göre spordan etkilenirler. Spor antrenörlerinin en önemli görevlerinden biri de sporcunun eklemlerinin en az şekilde etkilemesini sağlamaktır. Antrenörsüz, kayıt videolardan spor yapıldığında, el yordamı ile pozisyonlar alındığından eklem pozisyonlamasına dikkat edilmezse eklemlere gereğinden fazla yük binmiş olabilir. Bu durum devam ederse ekrem sakatlanmaları geriye dönüşü imkansız yaralanmalara yol açabilir. Bu bakımdan eklem ağrıları arasındaki farkı anlamak, zorlamalar olduğunda durmak ve devam etmemek sporcunun bilinçli olması gereken eylemler arasındadır.

Hangi Ağrı Kötü Hangi Ağrı İyidir?

Konu kaslar olduğu zaman geniş alana yayılan, genişleyen ve etkisini yitiren hafif bir acı veya spor sonrasında kasılmaya bağlı hafif ağrı sporun kasları etkilediğini gösterir. Ancak sporda ekrem ağrısı olduğunca az hissedilmelidir ve uzun süreli, artarak giden spor sonrası eklem ağrısı kötüye işaret sayılmaktadır. Tek bir nokta üzerinde batma, bıçak saplanmış hissi olumsuz ağrılarken, esnemeden dolayı olan eklemin esneyen dış kısmında meydana gelen geçici ağrılar, eklem için olumlu manaya gelir. Ancak pek tabii bu konuya karar vermesi gereken uzman antrenörler, terapistler ve doktorlardır. Eklem ve kas ağrıları spor yaptıktan sonra tamamen geçirilemese de hafifletecek bazı önlemler alınabilir. Ekrem ve kas ağrılarına ne iyi gelir birlikte bakalım…

Kas ve Ekrem Ağrıları İçin:

1. Doğru ve etkili nütrisyon, ağrı üzerine de etkilidir. Bu bakımdan spor öncesi ve sonrası beslenme alışkanlığı önem taşır. Örneğin kas için protein, eklem için kolajen içerikli besinler ağrı konusunda yardım edebilir. Kolajen Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Dizlik, eklemlik, kas sıkılaştırıcı varis taytları, spor kemerleri, bileklik ve eldivenler, spor esnası ve sonrasında oldukça etkili oldukları gibi spor esnasında da pek çok sakatlığa karşı koruma sağlarlar.

3. Soğuk press, spor ve sakatlık esnasında, sıcak press spor sonrası belli bir süre geçtikten sonra uygulanabilir. Spor sonrasında ılık veya soğuk duş almayı tercih etmek ağrıları engellemek konusunda yardımcıdır.

4. Spordan önce iyice ısınmak, eklemleri tek tek ısıtacak egzersizler yapmak, sporda eklem ağrısı önleyici bir uygulamadır.

5. Yapacağınız spora yüzme eklemek de eklemler için iyi bir tercihtir. Bu sayede eklemler açılacak ve rahatlayacaktır.

6. Spor ile birlikte pilates ve yoga gibi beden farkındalığını arttıran fiziksel uğraşların yanı sıra farkındalık (mindfulness) meditasyonları eklem ve kas ağrılarını azaltmaya yarayan ruhsal pratiklerdir. Meditasyon sayesinde merkezi sinir sistemi kendini onararak yenilenir ve bedensel sistemi onarıcı fasya dokusuna destek olur.

7. Spor sonrası aromaterapi ile bitkisel yağ uygulamaları hem koku duyusu üzerinden buharla, hem de cilt üzerinden uygulamayla eklem ve kas ağrılarnı hafifletmeye yarar. Bu amaçla okaliptüs, çay ağacı, biberiye gibi ısıtıcı yağlar cilde; yasemin, papatya, narenciye gibi yatıştırıcı yağlar buhurdanlıktan veya peçete ile uygulanabilir.

8. Eklem ağrıları için bir diğer çözüm ise eklem kuvvetlendirici besin suplementi kullanmaktır. Omega yağ asitleri, vitaminler, mineral ve folik asit gibi sindirime yardımcı asitler eklemlere destek olur. Takviye Gıda Tercihlerini Nasıl Belirlemeli? yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.