Evde Kullanabileceğiniz Ağırlık Ekipmanları

Evde Kullanabileceğiniz Ağırlık Ekipmanları

Evde kendi imkanlarınızla küçük bir spor salonu yaratmak ister misiniz? Profesyonel ya da amatör kullanım amaçlarına yönelik birçok ağırlık ekipmanını işlev ve çeşitlerine göre kategorize ettiğimiz yazıda ihtiyaçlarınıza hitap eden ekipmanı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ev kullanımına yönelik ağırlık ekipmanları, spor salonuna gitmeye ihtiyaç duymaksızın kişilerin kendi ev konforlarında spor faaliyetlerini gerçekleştirmeye yardımcı olur. Yalnızca birkaç malzeme üzerinden kendi spor salonunuzu oluşturabileceğiniz ağırlık aletleri ile forma girebilir, spor ekipmanları üreten markaların ürünleri içerisinden spor rutininize yönelik modeli tekli ya da set halinde satın alabilirsiniz. Evde kullanıma yönelik tasarlanan ağırlık ekipmanı modelleriyle kendi antrenman rutininizi oluşturabilirsiniz. Halter ve dambıl seti gibi birçok seçeneğine rastlayabileceğiniz ağırlık ekipmanı modelleri, amatör ya da profesyonel olarak vücut geliştirmeyle ilgilenen kişilerin ihtiyaçlarına yönelik ürünleri içerisinde barındırır. Dambıl ve halterlerin yanlarında bulunan ağırlıkları sabit ya da değiştirilebilir bir model üzerinden tercih edebilirsiniz. Kol, göğüs ve omuz gibi alanların yanı sıra bacak, ayak ve el bileklerinizi geliştirmenize yardımcı olacak ayak ağırlığı seçeneklerine de göz atabilirsiniz.

Dilediğiniz ekipmanı satın aldıktan sonra düzenli rutinlerle vücudunuzun gelişimine katkıda bulunabilir, dinç ve kuvvetli bir fiziğe sahip olabilirsiniz. Antrenman esnasında ağırlık eldiveni gibi yardımcı ekipmanlar kullanarak daha konforlu bir antrenman süreci elde edebilirsiniz.

Sizler için derlediğimiz evde kullanabileceğiniz ağırlık ekipmanları yazımızı inceleyerek aktif bir yaşam rutinine doğru ilk adımınızı atabilirsiniz!

İhtiyaçlarınız Yönelik Ağırlık Ekipmanı Çeşitleri 

Ağırlık seti çeşitleri, halter ve dambıl olarak iki farklı kategoriye ayrılır. Bu tür ekipmanlar içerisinden dilediğiniz modeli tek ya da set halinde satın alarak ev konforunda kendi spor rutininizi oluşturabilir, düzenli spor aktiviteleriyle daha dinç bir vücuda sahip olabilirsiniz. Halter barları, kısa, orta ve uzun olarak üç farklı kategori üzerinden kullanıcılara sunulur. Halter barı ile çalışırken ağırlık eldivenlerini kullanarak ellerinizi tahriş ya da nasıl gibi hasarlara karşı koruyabilirsiniz. Halter barlarının ağırlık takma kısmında bulunan mandal ya da sıkıştırmalı bölümlerle ağırlıklar arasında pratik bir geçiş yapabilirsiniz.

Profesyonel olarak vücut geliştirme ile uğraşan kişiler, profesyonel dambıl seti çeşitleri içerisinden ihtiyaçlarına yönelik modeli birçok ekipman üzerinden kolaylıkla bulabilir. Önceki dönemlerde vücut geliştirme alanında deneyimi olmayan kişiler 5 ya da 10 kilo gibi hafif setlerle spor rutinlerini başlatabilir. Vücudunuzun kaldıramayacağı bir ağırlık ekipmanına sahip olmak, kas yırtılması ve incinme gibi durumlara sebebiyet verebilir. Ağırlık barı çeşitleri, düz ve z bar olarak iki farklı kategoriye ayrılır. Genellikte krom malzemeden üretilen barlar, iki tarafına takılabilen ağırlıklar ile birlikte kullanılır. Düz barlar ile sırt ve karın gibi bölgeleri çalıştırabilir, z barlar ile ters kol ve omuz gibi bölgelerin kas gücünü destekleyebilirsiniz. Zaman içerisinde dambıl ya da halter ağırlıklarını düzenli periyotlarda yükselterek kaslarınızın gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Dambıl mı Halter mi? Ağırlık Ekipmanları Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Dambıllar; kol, göğüs, sırt, bacak ve omuz gibi birçok vücut bölümününü geliştirme amacıyla kullanılabilir. Halter ise ağırlıklı olarak omuz ve göğgüs çalışmasında kullanılır. Hangi amaçla kullanacağınıza karar verdikten sonra seçim yapmalısınız. Aynı zamanda spora yeni başladıysanız dambıl ile başlangıç yapıp sonra duruma göre ya set halinde kullanabilir ya da haltere geçebilirsiniz.

Dambıl çeşitleri kum ve döküm olarak iki farklı kategoriye ayrılır. Döküm dambıl seti çeşitleri, içeriğinde 20 ila 100 kg aralığında farklı ağırlık birimleri içerebilir. Kum türü dambılların dışı plastik materyalden üretilir ve ağırlığın bulunduğu bölümlerin içi kumla kaplıdır.

Halterlerin bar kısmına takılan ağırlık plakaları, döküm ve vinil materyallerden üretilmesinin yanı sıra kilogram bazında birçok kişinin spor rutinine hitap edecek düzeydedir. 1, 1.5, 5, 10, 20 ve 25 gibi birçok kilogram üzerinden kullanıcılara sunulan plakaların vinil materyal çeşitleri, duvar ya da zemine çarpma gibi durumlarda yüzeye ve yüzey boyasına zarar vermez.

Ev kullanımına yönelik tasarlanan ağırlık malzemelerini satın almadan önce, antrenman yapacağınız odanın ekipmanları yerleştirebileceğiniz bir alan olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca antrenman esnasında oda içerisinde mobilya ya da eşyalara çarpmayacak bir şekilde geniş bir hareket alanı yaratarak daha verimli bir antrenman süreci gerçekleştirebilirsiniz.

Her antrenman sonrası barın elinize temas eden bölgelerini nemli bir bez yardımıyla silerek ekipmanı bir sonraki kullanıma hazır hale getirebilir, ağırlık eldiveni kullanmadığınız zamanlarda barın ter dolayısıyla oluşabilecek kayma durumuna karşı ellerinizi pudralayabilirsiniz.

Halter ve dambıl ağırlık setini yerleştireceğiniz odanın dekorasyonunda ufak değişiklikler yaparak ev konforunda spor salona deneyimininin keyfini çıkarabilirsiniz.

Her Bütçeye Uygun Ağırlık Ekipmanları

Ağırlık seti fiyatları, model, içerdiği materyaller ve ağırlık birimi gibi kategoriler içerisinde birbirleri arasında değişiklik gösterir. Markaların kullanıcılar ile buluşturduğu ağırlık ekipmanı çeşitleri arasında da fiyat farkına rastlamak mümkündür. Ağırlık ekipmanlarında genellikle demir, çelik ve alaşım gibi materyaller kullanılır. Set halinde satılan modellerin set içeriğinde bulunan ekipmanlar, ürünün fiyatını etkiler. Ağırlık ekipmanı satın alırken tekli ürünleri farklı kombinasyonlar üzerinden satın alabilir, setli çeşitleri ile tek ürün fiyatı üzerinden birçok farklı ekipmana sahip olabilirsiniz. Bazı halterlerin ağırlık kısımları çıkarılabilir özellikte iken, bazıları ise sabit ağırlık üzerinden alıcılarına sunulur.

Halter seti çeşitlerinde, içerisinde barındırdığı kilogram bazlı ağırlıkların yanı sıra Z bar ve düz bar gibi bar seçeneklerine de rastlamak mümkündür. Halter setlerinde genellikle 5 ila 100 kilogram aralığında ağırlık seçenekleri bulunur.

Bar çeşitlerinden bahsedecek olursak düz bar, ön kol, göğüs ve omuz kaslarını çalıştırmaya yönelik tasarlanır. Z barlar ise ters ve ön kol antrenmanlarının gerçekleştirilmesine yardımcı olan bar çeşitlerinden biridir.

Omuz çalışmalarına yönelik Z barları, karın çalışmaları için düz barları tercih edebilirsiniz. Dambıl kullanmadan önce, vücudunuzun hangi alanını geliştireceğinizi belirlemelisiniz.

Birçok farklı antrenman içerisinde kullanabileceğiniz ekipmanlar ile vücudunuzun dilediğiniz bölgesini geliştirebilir, ev konforunda spor keyfinin tadını çıkarabilirsiniz. GittiGidiyor üzerinden fitness, ağırlık, kardiyo kategorisi altında inceleyebileceğiniz ağırlık malzemeleri satış sayfasına göz atarak ihtiyaç ve kriterlerinize yönelik ürünü hızlı ve güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.