Evde Kolayca Yapılabilecek 4 Sıkılaşma Egzersizi

Evde Kolayca Yapılabilecek 4 Sıkılaşma Egzersizi

1440

Aslında hepimizin yakından bildiği bu 4 hareketi evde düzenli olarak uyguladığınızda vücudunuza harika bir sıkılık kazandırabileceğinizi biliyor muydunuz?

Özellikle yaz mevsiminde vücudumuzun sıkılaşmasını hemen hemen hepimiz arzularız. Aslında bu durumu gözümüzde büyütmeye gerek yok. Evde, hatta ofiste ya da parkta kolayca uygulayabileceğiniz 4 klasik hareket ile bunu yapabilmeniz mümkün. Peki nedir bu hareketler? İşte karşınızda evde kolayca yapılabilecek 4 sıkılaşma egzersizi

1. Squat

Sıkılaşma egzersizleri arasında en temel olanlardan biri de squat egzersizidir. Aynı anda birçok kasınızı çalıştırmayı başarır ve özellikle kalça bölgenizi etkili bir şekilde sıkılaştırır. Bu egzersizi uygulamak için ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Parmak uçlarınız karşıyı gösteriyor olacak şekilde durun. Dizlerinizi kırıp çömelirken kalçanızı dışarıya doğru çıkarın. Üst bedeninizin mutlaka düz ve dik durmasına özen gösterin. Çömelirken nefes alın, dikleşirken kontrollü bir şekilde nefes verin. Bu hareketi 12’şer tekrardan 3 set halinde uygulayın. Setler arasında mutlaka dinlenin.

2. Lunge

Evde yapılabilecek sıkılaşma hareketleri arasında bir diğeri de lunge egzersizidir. Özellikle kalça kaslarının sıkılaşmasında etkili olan ama squat’taki gibi yine birçok kas grubunu çalıştıran lunge hareketini uygulamak için bacaklarınızdan birini bir adım öne atın. Öne atılan bacağınızda, kırmış olduğunuz dizinizin parmak ucunuzu geçmemesine dikkat edin. Diğer dizinizin de yere değmeden ama çok yakının olması iyi olacaktır. Ardından ilk pozisyona geri dönün ve aynı hareketi diğer bacağınızla uygulayın. Adım atarken nefes alın, ilk poza dönerken nefes verin. Bu hareketi 12’şer tekrar halinde 3 set uygulayın. Setler arasında mutlaka dinlenin.

3. Şınav

En klasik sıkılaşma hareketleri arasında şınav yer alır. Tüm vücudunuzun kuvvetlenmesini sağlayan ve birçok kas grubunuzu aynı anda çalıştırma özelliğine sahip şınav hareketi için ellerinizi omuz genişliğinde açın. Bacaklarınızı ayak parmak uçları yerde olacak şekilde geriye uzatın. Vücudunuzun tüm ağırlığının kollarınızda olduğunu hissedin. Nefes alırken gövdenizi yere indirin, nefes verirken tekrar yukarı itin. Tüm bu hareket esnasında bacaklarınız gergin, ayaklarınız ise bitişik olsun. Bu hareketi 12’şer tekrar halinde 3 set uygulayın. Setler arasında mutlaka dinlenin.

4. Zıplama

Sırada enerjik bir sıkılaştırma egzersizi var. Sadece bacaklarınızı sıkılaştırmakla kalmayacak, kardiyovasküler sistem çalışması da yapmış olacaksınız. Bu egzersiz fazla yağlardan kurtulmanıza da yardımcı olmuş olacak. Ayaklarınızı omuzlarınızın genişliğinde açın. Zıplayıp dizlerinizi karnınıza çekin. Zıplamadan inişe doğru geçtiğinizde ise kontrollü bir şekilde inmeye özen gösterin. 30’ar saniyeden 3 set şeklinde uygulayacağınız bu egzersizde de set aralarında dinlenmeyi ihmal etmeyin.