Evde Kardiyo Aletleri İle Fazla Kilolardan Kurtulmanın Yolları

Evde Kardiyo Aletleri İle Fazla Kilolardan Kurtulmanın Yolları

6276

Koşu bandı, kondisyon bisikleti ve step tahtası… Bu süper üçlü ile fazla kilolarınızdan kolayca kurtulmanız mümkün!

Zayıflamak için sporu hayatınıza düzenli olarak katmanız, en az yaptığınız diyet kadar önemlidir. Özelikle kardiyo egzersizleri hayatınızın bir parçası olmalıdır. Bize güvenin, kilo vermek gözünüzde büyümesin! Evde bulundurabileceğiniz kardiyo aletleri ile bu mümkün. İşte karşınızda koşu bandı, kondisyon bisikleti ve step tahtası ile tatil kilolarından kurtulmanın yolları!

1. Koşu bandı ile


Öncelikle koşu bandı ile zayıflamak için tüyoları vermekle başlıyoruz. Aleti en verimli şekilde kullanmak ve daha fazla kalori yakmak için önce iki dakikalık bir koşu yapın ve ardından üç dakika boyunca yavaş koşun. Bu akışta koşmaya özen gösterin. Aynı zamanda koşu bandında eğimli koşular yapıyor olmanız da kalori yakmaya yardımcı olacak ve hem bacak hem kalça kaslarınızı kuvvetlendirecektir. Bir ya da iki dakika boyunca eğimi %2- %4 arasında tutabilir; hızınızı 0,1 ya da 0,2 oranında düşürebilirsiniz. Ardından eğimli moddan çıkıp aynı sürede koşunuza devam edebilirsiniz. Bir diğer koşu bandı tavsiyemiz de karıştırmaktan çekinmemek. Unutmayın; maksimum kalp ritmine yakın çalışırsanız daha kolay yorulursunuz. Eğer yavaş koşarsanız da iş fazla uzar. Dolayısıyla süreleri karıştırmak; bazı günler 20 dakika ya da yarım saatlik hızlı koşmak, bazı günler ise bir saat boyunca yavaş koşmak ideal olabilir.

2. Kondisyon bisikleti ile


Evde kondisyon bisikleti kullanacaksanız bilmeniz gereken en önemli şeylerden birisi bisikleti aşırı efor sarfetmeden kullanmanız olacaktır. Çünkü aşırı efor sarfettiğinizde vücudunuz aerobik solunumdan anaerobik metabolizma ile enerji tüketimine geçiş yapar ve dolayısıyla kas hücreleri, yağ yakmak yerine kas yakmaya başlar. Hızlı pedal çevirmek yerine ağır ve yavaş bir tempo ile egzersizinizi yapın. Son derece iyi bir kardiyo egzersizi aracı olan kondisyon bisikletleri haftada 3-4 kez günde 45 dakika şeklinde kullanıldığında yaklaşık 2 bin kalori yakılmasına yardımcı olabilir.

Bunu da okuyun: Koşu Bandı Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Kriter
Koşu bandı, evde spor yağmayı tercih edenler için en önemli malzemelerden biri konumunda. Bu rehberimizde koşu bandı satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli 8 kriteri belirledik.

Koşu bandı, evde spor yağmayı tercih edenler için en önemli malzemelerden biri konumunda. Bu rehberimizde koşu bandı satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli 8 kriteri belirledik.

3. Step tahtası ile


80’li yıllarda meşhur olan ve hala hayatımızda olan step egzersizleri de zayıflamak için en etkili yöntemler arasında. Bir koreografi ile birlikte step tahtası üzerine inip çıkarak yapılan bu spor kardiyo antrenmanları arasında en popülerlerden biridir. Son derece dinamik bir egzersiz olan stepte tüm kaslarınız çalışır, yüksek oranda enerji tüketirsiniz ve tabii ki oldukça hızlı bir şekilde yağ yakarsınız. Doğru bir şekilde yapıldığında saatte 500 kalori yakılmasını sağlayan step hareketleri minimum 30 maksimum 45 dakika olarak yapılmalıdır. Egzersizler arası mutlaka molalar verin ve hem önce hem sonrasında esneme egzersizleri yapmayı unutmayın.