Evcil Hayvanıyla Kamp Yapacaklara 8 Tavsiye

Evcil Hayvanıyla Kamp Yapacaklara 8 Tavsiye

895

Çok sevdiğiniz kamp tatilinizi en yakın dostunuzla paylaşmak istiyorsanız, evcil hayvanınızla kampta nasıl tatil yapacağınızla ilgili bu tavsiyelerimize göz gezdirmeden yola çıkmayın!

Kamp yapmayı seviyorsunuz ve önümüzdeki güzel havalar sizi kampa davet ediyor. Yalnız bu sefer küçük bir misafiriniz de var yanınızda. Evcil hayvanınızı da kampa götürmeye karar verdiniz. Ne de olsa onun da dört duvar arasından çıkmaya; doğaya, temiz havaya ve özgürlüğe biraz ihtiyacı var değil mi? O zaman gelin hep birlikte, evcil hayvanlarla kamp yaparken ihtiyacınız olabilecek tavsiyelere bir bakalım.

1. Evcil hayvanınızı iyi tanıyın

Bu tavsiye pek tabii yalnızca kamp için değil hayat boyu geçerlidir. Ancak burada bahsettiğimiz tanıma, evcil hayvanınızın sadece kendi bölgesindeki davranışları değil, farklı bölgelerde ve doğadaki davranışları için de geçerlidir. Hayvanlar için kendi alanları dışına çıkmak zevkli fakat bir o kadar da stresli ve sıkıntılı bir deneyimdir. Bu bakımdan kampa gitmeden önce çıkabiliyorsanız günübirlik bir şehir dışı gezisi yapıp, hayvanınızın doğada sizinle birlikte ve serbest dolaşır hallerini gözlemleyin. Köpeğinizin eğitimli, kedinizin söz dinler olması kamp yerinde oldukça önemli olacaktır.

2. Kamp yerinizi doğru seçin

Öncelikle vahşi doğa mı yoksa kamping alanları mı buna karar verdiyseniz, her kamping alanına evcil hayvanla girilemeyeceğini hatırlatalım. Evcil hayvanla girilebilen konaklama yerleri genelde bunu internet sitelerinde belirtiyorlar. Evcil hayvan dostu (pet-friendly) konaklamalara, konaklama sitelerinin filtrelerinden ve bazı forumlardan da ulaşabiliyorsunuz. Gitmeyi düşündüğünüz yerin evcil hayvan kabul ediyor olmasa da, kabul edip etmediğini arayıp sorarak öğrenin. Çoğu hayvan dostu işletmenin de kendi hayvanları olduğunu unutmayın ve önceden hangi hayvanları olduğunu sorun. Örneğin tavuklara karşı yırtıcı, kedilere karşı agresif olabilecek bir köpeğiniz varsa ona göre tercih yaparsınız. Vahşi doğada kamp için ise gideceğiniz yerin coğrafi yapısı, vahşi hayvanları gibi koşullar değerlendirme açısından önem taşır.

3. Hayvanınızın özgürlüğüne göre hazırlanın

Belki kısa süreli duraklamalarda, şehir içinde köpeğinizi kısa bir bağla bağlıyorsunuz. Ancak doğada hayvanınızı serbest bırakmanız veya bağlayacaksanız dahi uzun bir bağla bağlamanız tavsiye olunur. Hayvan bilmediği bir doğal koşulda, farklı bir yerde, kısa bir bağ ile daha fazla huzursuz olacaktır. Bu bakımdan mümkün oldukça uzun bir zincir, tasma veya bağ tercih edin.

4. Kan emici haşerelere ve hastalıklara karşı hazırlıklı olun

Doğal ortamda kan emici haşerelerin, bazı parazitlerin veya hastalıkların bulaşması ve evcil hayvanınızı yakalaması çok daha olasıdır. Kene, bit gibi kan emicilere karşı damla, aşı, ilaç gibi sentetik çözümler olduğu gibi esansiyel yağ, hidrosol gibi doğal çözümler de bulunabilmektedir. Öncelikle bu önlemleri araştırın. Lyme gibi bu haşerelerden buluşabilecek hastalıklara karşı aşıları tamamlayın.

5. Tasmasına belirleyici bir işaret takın

Karanlık bastıktan sonra evcil hayvanınızı görmeniz oldukça zorlaşabilir. Hayvanınız uzaklaşıp bir şeylerden korkup saklanabilir. Köpek veya kedinizi ortama tasma ile bırakın. Tasmanın ucuna led lamba, fosforlu ışık gibi bir aydınlatma takın. Yanına küçük bir çan ekleyin. Bu sayede onun izini kaybetmezsiniz.

6. Konaklama için onun yerini de ayarlayın

Çoğu evcil hayvan dışarıyı sevse de kapalı alanda uyumaya alışkındır. Yanınıza hayvanınızın evdeyken üzerine yattığı bir yastık veya battaniye alın. Kamp yerinde ona da küçük bir çadır, bir kapalı alan veya araç içerisinde bir yatak yapıp, döşeğine de hayvanınızın eşyasını yerleştirin, uyku yerini hazırlayın.

Bunu da okuyun: Evcil Hayvanınızla Seyahat İçin Kurtarıcı Ürünler
İster uzun yola çıkın ister kısa bir veteriner ziyareti yapıyor olun, evcil hayvanınızla birlikte keyifli, güvenli ve rahat bir sürüş için tavsiyelerimize bir göz atın.

7. Yabani hayvanlara dikkat edin

Özellikle de gece vakitleri, tilki, çakal, yaban domuzu gibi pek çok hayvanın avlandığı zamanlardır. Köpeğiniz işkillenip havlayabilir, onları istemeden kamp alanınıza davet edebilirler. Kedinize bu tür hayvanlardan bir zarar gelebilir. Çadır alanda bir ateş olması, yanınızda düdük veya köpek kovucu gibi olası durumlarda hayvana karşı kovucu önlem ekipmanları iyi olacaktır.

8. İlaç Ve pansuman malzemelerinize hayvanlar için olanları da ekleyin

Kampa giderken yanınızda bir ilk yardım kiti bulunsun. Bu kite hayvanlarınız için de gerekli olan ilaç ve ilk yardım malzemelerini mutlaka ekleyin. Olası yaralanma ve rahatsızlıklara karşı önleminizi alın.