Etkili Şınav Çekmenin 8 Püf Noktası

Etkili Şınav Çekmenin 8 Püf Noktası

4770
main

Doğru şınav çekerek kas gruplarınızı en etkili şekilde çalıştırmak için dikkat etmeniz gereken şeyleri biliyor muydunuz?

Şınav, okuldaki beden dersinden askerliğe kadar hayatın farklı yerlerinde karşımıza çıkan yegane spor antrenmanıdır. Bu kadar popüler olduğuna göre yararlı bir idman olduğunu anlayabiliriz. Doğru şınav çekerek, önemli kas gruplarının hepsini doğru ve etkili bir şekilde çalıştırmamız mümkündür. Ancak doğru egzersiz, bu işin en büyük parçası. Uzmanlara göre ne kadar profesyonel bir sporcu dahi olsanız, eksiksiz şınav çekmek oldukça zordur. Bakalım doğru şınav çekmenin püf noktaları nelermiş?

1. Şınava zeminden başlayın

Şınav çekmeye başlarken üstten değil en alttan, yerden başlayın. El ve omuzlarınız gergin bir şekilde yere şınav poziyonunda kapanın ve alttan üste doğru yeri iterek bastırın. Böylece şınav idmanına daha doğru bir şekilde başlayacaksınız.

2. Basitten zora doğru ilerleyin

Özellikle şınava yeni başlayanlar için normal şınav çekmeden önce ellerini duvara koyup antrenman yapmaları veya antrenmana dizleri üzerinde şınav çekerek başlamaları tavsiye ediliyor. Böylece kolay gibi görünen şınava aşama aşama daha elverişli hazırlanmış oluyorsunuz ve sakatlık gibi riskleri azaltmış oluyorsunuz.

3. Ellerinizin açıklığını omuz genişliğinden biraz daha fazla ayarlayın

Geniş veya dar açılı şınavlar şüphesiz vücudu birbirinden farklı şekilde etkiler fakat geniş açı bu konuda çok da deneyiminiz yoksa şınavınızın biçimini ayarlamanıza yardımcı olur. Başparmaklarınızı koltukaltı ve dirseklerin arasından 45 derecelik bir açıyla konumlandırdıktan sonra standart bir itme ile yerden uzaklaşın.

4. Kalçanızı havada asılı tutmayın

Şınav çekerken sırtınızı düz tutmadığınız vakitlerde belinizdeki kuvveti en aza indirgersiniz. İtiş pozisyonunda sırt hareketli olduğu için egzersiz boyunca kalçanıza doğru katlanma eğilimi gösteriyorsunuz. Bu yüzden şınav sırasında kalçaları havaya doğru kaldırmak ve havada tutmak omuzlara fazla yük bindiriyor. Bundan kaçının.

5. Kalçaları yere doğru sarkıtmayın

Şınavlardan sonra beliniz ağrısın istemiyorsanız, vücudunuz ok gibi dimdik olmalıdır. Egzersiz esnasında karın kaslarınızı sıkarak, karın ve kasıklar arasındaki core bölgesini büzerseniz ve göbeğinizi omurganıza doğru çekerseniz vücudunuz daha düz hale gelebilir.

Bunu da okuyun: Evde Yapabileceğiniz 5 Omuz Güçlendirme Egzersizi
Kim istemez kaslı ve güçlü omuzlara sahip olmayı? Bunun için saatlerinizi spor salonunda geçirmek yerine evde düzenli olarak birkaç egzersize zaman ayırabilirsiniz. Bu yazımızda göreceğiniz omuz kaslarını geliştirme egzersizleri başlangıç için ideal!

6. Kendinizi yere doğru indirirken kafanızı düşürmeyin

Omurganız olabildiğince nötr kalsın. Böylece başınız omurganızla ve sırtınızla hizalanacaktır. Hizalamanızı kontrol etmek için zeminde sabit bir noktaya bakarak, set tamamlanıncaya kadar gözlerinizi oraya odaklanmış olarak tutun.

7. Niceliğe değil niteliğe önem verin

Yanlış olacak şekilde yapacağınız 20 itişli bir şınav setinin, doğru olarak yapacağınız 5 lik bir şınav setinden daha etkili olmayacağını unutmayın. Zorlandığınız ve doğru yapamayacağınızı anladığınız anda seti bırakmanız hem idmanınız hem de sağlığınız için doğru olan olacaktır.

8. Tek bir seti bile tamamen doğru tamamlamadan şınav egzersizlerine başlamayın

Şınav çalışmalarınızı günlük 12 veya 15’lik setler halinde uygulamanız standart egzersizdir. Ancak bunun için önce doğru şınavı tümüyle gerçekleştirdiğinizden emin olun. Sabırsız davranmayın. Yoksa şınav konusunda yeni bir zorlaştırma her zaman var olacaktır. Önce standart çalışmadan başlayın, zorlaştırmaları sonra aşamalar halinde yaparsınız.

İlgili Yazılar