Koşunuzu Daha Etkili Hale Getirecek 5 Öneri

Koşunuzu Daha Etkili Hale Getirecek 5 Öneri

2791

Antrenmanlarınıza ekleyeceğiniz birkaç hareket ve dikkat edeceğiniz bazı detaylar ile koşularınız çok daha etkili sonuçlar verebilir!

Koşunun ne kadar iyi hissettiren ve hem ruh hem beden sağlığına ne kadar iyi gelen bir spor aktivitesi olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat koşu antrenmanlarınız ne kadar monotonlaşırsa motivasyon gücünüz da o kadar zayıflar ve koşunuz da aynı etkide kalmaya devam eder. Antrenmanınıza ekleyeceğiniz birkaç hareket ile sporunuz çok daha etkin bir hale gelebilir. İşte karşınızda koşunuzu daha etkili hale getirecek 5 öneri!

1. Kısa mesafeli hızlanmalar

Düzenli koşularınıza kısa hızlanma hareketleri katın ve monotonluğu bozun. Bu şekilde koşunuzu daha dinamik tutabilecek ve aynı zamanda hızınızı arttırabileceksiniz. Sprint dediğimiz bu kısa mesafeli koşuları 80-100 metrelik aralıklarla yapabilirsiniz.

2. Yokuş yukarı

Koşu sadece dayanıklılık eğitimi değildir, aynı zamanda vücudunuz için güç de gerektirir. Dolayısıyla uzun koşulardan sonra tepeye tırmanma, yokuş yukarı çıkma gibi antrenmanlar yapmanızı da öneririz. Bu şekilde normal koşunuz tam bir kardiyo ve güç antrenmanına dönüşüyor olacak ve çok daha güçlü adımlarla koşmanızı sağlayacak.

3. Fartlek antrenmanları

İsveççe’de hız oyunu anlamına gelen fartlek koşucunun hem yüksek tempoda hem de yavaş tempoda koşmasının birleşimini temsil eder. Hız, adım frekansı ve güç açısından esnek olmaya çalışırken çok önemlidir. Sadece bu şekilde, vücudunuza aşırı yüklenmeden, farklı yüzeylere uyum sağlayabilirsiniz. Koştuğunuz zemine göre hızlarınızı karıştırabilir ve fartlek antrenmanları ile koşunuzu daha etkili hale dönüştürebilirsiniz.

Bunu da okuyun: Alışveriş Rehberi: Koşu Ayakkabıları

Koşu ayakkabılarınızı doğru seçerek, yaz kış demeden, ister içeride ister dışarıda spor yapmanın keyfini yaşayın!

4. Farklı zemin deneyimleri

Unutmayın, koştuğunuz her parkur zemini kendine özgü zorluklar barındırır. Dolayısıyla sürekli aynı zeminde koşmak yerine farklı yüzeyleri deneyimleyin. Vücudunuz, adımınız, ayağınız ve adım sıklığınız her zemin için ayrı tepki vermeyi öğrenmelidir. Dolayısıyla asfalttan toprağa, tarladan ormana, çimden tartana, farklı patikalarda antrenman yapın.

5. Kreşendo koşusu

Kreşendo bir müzik parçasında, seslerin gittikçe en yüksek bir noktaya doğru güçleneceğini belirten bir terimdir. Bu algıyı koşunuza yönlendirdiğinizi hayal edin. Yağları yakmak için oldukça etkili bir yöntem olan kreşendo koşusu koşu performansınızı artırmak için de en güçlü yollardan birisidir. Kendinize 1K ya da 2K bir rota seçin. Dinlenmeden, bu turlar arasında her sefer hızınızı arttırın.