Selülitlere Karşı Etkili 5 Egzersiz

Selülitlere Karşı Etkili 5 Egzersiz

6469

Hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan evde kolayca uygulayabileceğiniz bu 5 egzersiz ile selülitlerinizden kurtulabilirsiniz!

Plaj sezonunun açılmasıyla birlikte daha da gündemimize gelen selülitleri yok etmenin beslenmeden bakıma, masajdan spora birçok yolu var. Biz de bu yazımızda evde yapabileceğiniz selülit egzersizleri için detayları araştıralım dedik ve selülitlere karşı etkili bu 5 egzersizi keşfettik.

1. Geriye doğru itme

İlk selülit egzersizleri arasında geriye doğru tekme hareketi var. Elleriniz ve dizleriniz matın üzerinde olacak şekilde emekleme pozisyonunu alın. Beliniz ve sırtınız düz dursun. Bacaklarınızdan birini yere sabitleyin, diğerini yukarı doğru itercesine yukarı kaldırın. Bu hareketi 10’ar tekrarlı 3’er set şeklinde her iki bacak için de uygulayın. Bu egzersiz ile selülitleri önlemenin yanı sıra karın da çalıştırmış olacaksınız.

2. Squat

Evde yapılabilecek selülit azaltan egzersiz önerilerimizde bir diğeri de squat hareketi. Ayakta düz bir şekilde dururken, ellerinizi ve kollarınızı ileri doğru uzatın; kollarınız yere paralel olsun. Ayaklarınızı omuzlarınız hizasında açın. Kalçanızı geriye doğru iterek çömelin. Çömelme esnasında sırtınızın düz ve dik kalmasına özen gösterin. Bu hareketi 10’ar tekrarlı 3 set şeklinde uygulayın. Bacak, kalça ve basen bölgenizdeki selülitleri yok etmek için etkili olan bu hareket aynı zamanda kalçanızı da şekillendirecek.

3. İleri adım

Yine bir diğer ayakta yapılacak selülit hareketi ile karşınızdayız. Üst bedeniniz dimdik olacak şekilde ayakta dik durun. Bacaklarınızdan birini ileri doğru atın ve dizinizden kırarak öne doğru çömelin. Bedeniniz düzlüğünü korusun, diğer bacağınızı ise yere paralel olacak şekilde eğin. Aynı hareketi diğer bacağınız için de uygulayın ve bu hareketi 10’ar tekrarlı 3’er set şeklinde her iki bacak için de uygulayın.

Bunu da okuyun: Köpük Rulolar İle Selülitlere Veda
Köpük rulolar ile evde kolayca yapabileceğiniz bu 4 egzersiz sayesinde selülitlerinizden kurtulmanız mümkün!

4. Plank

Sıradaki selülit egzersizleri plank duruşunda yapılıyor. Yani matın üzerinde, yüz üstü şekilde, fakat dirseklerinizden ve ayak parmaklarınızdan güç alarak bedeninizi kaldırdığınız plank duruşunu almanız gerekli. Vücudunuzun sımsıkı ve sırtınızın dümdüz olduğundan emin olduktan sonra bir bacağınızı düz bir şekilde kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın ve bu pozda yaklaşık 15 saniye kalın. Ardından aynı hareketi diğer bacak için de uygulayın.

5. Köprü

Şimdi de selülit hareketleri arasındaki son önerimizle karşınızdayız. Bu kez mat üzerinde yere sırt üstü uzanın ve ayak tabanlarınız yere tam basacak şekilde dizlerinizi kırarak sırt üstü şekilde kalın. Ardından belinizi yavaşça yukarı kaldırın ve aşağı indirin. Bu hareketi kontrollü bir şekilde yapın ve inme/kalkma esnalarında sırtınızın üst kısmını ve omuzlarınızı yere sabitleyin. Bu hareketi 10’ar tekrarlı 3 set şeklinde uygulayın.