Yoga Günü’ne Özel: Dünyanın En Yaşlı Yoga Eğitmeninden Tavsiyeler

Yoga Günü’ne Özel: Dünyanın En Yaşlı Yoga Eğitmeninden Tavsiyeler

822

Tao Porchon Lynch dünyanın en eski yoga öğretmeni! Konu yaşam bilgeliğine geldiğinde 99 yaşındaki bu neşeli yogi’den daha iyi kime güvenlir ki? İşte karşınızda Uluslararası Yoga Günü’ne özel, Porchon’nun yaşam ve yoga ile ilgili tavsiyeleri…

Tao Porchon Lynch’e baktığınızda fark ettiğiniz ilk şey şahane gülümsemesi! O oldukça ufak tefek bir insan ama neşesi ondan etrafına doğru genişliyor ve bulunduğu alanı dolduruyor. Yaşamı boyunca yoga hocası, aktivist, film prodüktörü, şarap eksperi, dansçı kimlikleriyle türlü projeler gerçekleştirmiş. 12 yaşında Mahatma Gandhi ile tanışmasından, dans kariyerine ve Marilyn Monroe ile arkadaş olmasına kadar Porchon’un hayatı inanılmaz olaylarla dolu. Bu yazımızda halen canlılığından ve yaşam enerjisinden birşey kaybetmemiş bu kadının, dünyanın en eski yoga öğretmeninin yaşam ve yoga konusundaki yaklaşımı ve tavsiyelerine yer veriyoruz.

1. Olabilecek kötü şeyleri düşünüp kaygılanmayın

Porchon-Lynch zihinin kişiyi yanlış gidebilecek olan şeylere karşı sürekli uyarma eğiliminde olduğunu, bu uyarılar karşısında farkındalıkla kalınmazsa çoğu zaman endişeye dönüşme ve abartılı olma potansiyeli taşıdığını belirtiyor. Endişe sizin doğru eylemi yapmanızı mümkün kılmaz. Hayatta güçlükler elbette olacaktır, bu nedenle de pozitif düşünmek işinizi çok kolaylaştıracaktır. Porchon-Lynch, İkinci Dünya Savaşı sırasında savaş pilotlarının yanında bulunmuş; “İnsanın tamamen korkusuz yaşadığında neye benzediğini gördüm” diyor. Korkusuz olmak size başlangıçta çok iddialı görünebilir ancak günlük olarak yapılan yoga ve meditasyon gibi pratiklerin endişe ve kaygıları azalttığı klinik olarak kanıtlanmıştır. Hayatımızdan korkuları tamamen çıkaramasak bile bunları çok büyük oranda azaltabileceğimizi bilmek kulağa oldukça umut verici geliyor!

2. Yargılamaya son verin

Başkasını yargılayan bir kişinin kendisini de doğal olarak çok yargılayacağını ve gerçek potansiyelini ortaya koyamayacağını belirten Porchon-Lynch “Kimseyi küçük görmeyin” diyor. Amcasının okuma yazma bilmeyen bir çiftçiyi yargılamasıyla ilgili bir anısı anlatıyor ve “O kişi okumayı bilmiyor olabilir ama toprak hakkında sizden daha fazla bilgi sahibiydi” diyor. Bilginin ve erdemin kimde olduğunu anlamak için acele etmemekte fayda var. Unutmayın, yargılarımız her zaman gerçeğin önündeki bir perdedir ve yaşamdan aldığımız keyfi azaltır.

Bunu da okuyun: Yogayı Hayatınıza Katmak İçin 10 Neden
Yoga dediğimiz zaman aklınıza ne geliyor? Muhtemelen zor bir akrobatik pozisyonunda (Sanskrit dilinde asana) duran yaşlı Hint bir yoga hocası veya bugünlerde sosyal medya sayfalarında paylaşılan yoga yapan genç kadın fotoğrafları. Hal böyle olunca çoğunuz yoga bana göre değil diye düşünebilir ancak sıkı durun, bu yazımızda yoganın ne olduğunu anlatıyoruz.

3. Her günü neşe ile karşılayın

Porchon-Lynch “Her sabah uyanıyorum ve bu günün hayatımın en güzel günü olacağını söylüyorum” diyor. Kulağa klişe gelebilir ya da çok basit görünüyor olabilir ancak bu cümleleri söyleyen kişi o olunca ve yaşamı bu düşüncenin bedenlenmiş hali olunca kelimelerin gerçekliğini görüyorsunuz. Her sabah alarmı erteleyip yakınarak uyanmak yerine onun sözleri ile günü karşılamayı deneyebilirsiniz. Güne başlama şekliniz tüm gününüzün enerjisini ve dolayısıyla yaşamınızı etkileyecek bir gücü içinde taşır.

Fotoğraflar: Hk.asiatatler.com