Ekstrem Spor İçin Türkiye’nin Dört Bir Yanından Tatil Rotaları

Ekstrem Spor İçin Türkiye’nin Dört Bir Yanından Tatil Rotaları

Adrenalin tutkunlarına Türkiye’nin dört bir yanındaki doğa harikası rotalardan tatil çağrısı var!

Ekstrem sporlar macera ve heyecan tutkunlarının gözdesidir. Ülkemizde son yıllarda oldukça gelişen bu sporların meraklıları gün geçtikçe yeni yerler keşfediyorlar. Bu yeni mekanlar, doğanın en güzel görüntülerini verdiği, ekstrem sporlar için de rüzgar, yükseklik, hava akımı gibi en elverişli şartları sunan bölgelerden oluşuyor. Bakalım ülkemizde yapılan ekstrem sporlar nelermiş ve ekstrem sporların en güncel rotaları hangileriymiş?

Ülkemizde hangi ekstrem sporlar yapılıyor?

Atlama: Yamaç paraşütü, bungee jumping, paraşütle serbest atlama (sky jump), kanatlı tulum uçuşu

Sörf: Uçurtma sörfü (kiteboard), rüzgar sörfü, jet-sörf

Dalış: Serbest dalış, tüple dalış

Rafting

Kaya tırmanışı, dağcılık

Kayak ve Board: Snowboard, freeboard, kayak

Peki Türkiye’nin farklı bölgelerinde hangi rotalarda hangi ekstrem sporları yapabilirsiniz?

Ege rotaları

Kazdağları’ndan Fethiye’ye uzanan sahil şeridinde ekstrem sporlar için oldukça elverişli tatil yerleri bulunuyor. Bunlar arasında yamaç paraşütünün dünyadaki en iyi manzaralarından bir tanesini sunan Ölüdeniz, Fethiye, İzmir Karaburun, Gökova Körfezi, İzmir Alaçatı bölgelerinde kitesurf ve windsurf (uçurtma ve rüzgar sörfleri), tırmanış için Marmaris’te bulunan kanyonlar Ege bölgesinin önde gelenlerinden. Efes ile ünlü Selçuk ilçesi ise paraşütle atlama için oldukça uygun hava koşullarına sahip bir bölge. Selçuk’ta öğrenmek isteyenler için paraşütle atlama kurs merkezi bulunuyor.

Ege, birbirinden güzel kıyıları, lezzetli mutfağı ile adrenalin tutkunlarına iyi de bir tatil yeri olarak geçiyor.

Doğu rotaları

Erzurum Palandöken, Kars Sarıkamış gerek kar kalitesi, gerek pist uzunlukları ile Türkiye’nin kayak ve snowboard açısından en elverişli bölgelerinden. Doğu Karadeniz, Çamlıhemşin bölgesi, dağlık alanları ve yaylaları ile tırmanış ve dağcılık yapanlar için oldukça keyifli bölgeler. Ağrı dağı dağcılık ile birlikte ekstrem sporların vazgeçilmez bir bölgesi. Hatay – Samandağı bölgesi dağ bisikletçiliği ile bilinen rotalardan.

Orta Anadolu rotaları

Kapadokya’da eşsiz doğal oluşumlar içerisinde, dağ bisikletçiliği, ata binme gibi farklı sporlar yapabilirsiniz. Eskişehir THK eğitim merkezinde yamaç paraşütü kursu verilmekte ve havacılık ile ilgili diğer kurslar da açılmaktadır. Niğde Aladağlar, dağcıların ilgisini çeken tırmanış bölgelerindendir.

Güney rotaları

Dalgıçlar için ülkemizdeki seyahat bölgelerinin başında Kaş geliyor. Özellikle tüple dalış için en elverişli bölgelerden. Antalya’daki köprülü kanyon rafting sporu için vazgeçilmezlerden.

Ekstem spor tutkunuysanız bu bölgelerde, mevsimine göre heyecan dolu rotalar oluşturabilirsiniz. Macera sporuna yeni yeni ısınanlar, bu adrenalin sporlarının olmazsa olmazları ekipmanları seçmek için GittiGidiyor’a mutlaka göz atın:

Paraşüt ekipmanları: Yamaç paraşütü, bungee Jumping, paraşütle serbest atlama (sky jump), kanatlı tulum uçuşu

Sörf Ekipmanları: Uçurtma sörfü (Kiteboard), rüzgar sörfü, jet-sörf

Dalış: Serbest dalış, tüple dalış

Rafting Bot ve Kanoları

Tırmanış Ekipmanları: Kaya tırmanışı, dağcılık

Kayak ve Board Ekipmanları: Snowboard, freeboard, kayak

Dağ Bisikleti Ekipmanları