Dünya Sağlık Günü’ne Özel: Sporu Hayatınıza Katmak İçin 8 Neden

Dünya Sağlık Günü’ne Özel: Sporu Hayatınıza Katmak İçin 8 Neden

1317
main

Bugün 7 Nisan Dünya Sağlık Günü. 1948 yılından bu yana her yıl aynı tarihte kutlanan ve 13 Nisan’a kadar da Sağlık Haftası olarak devam eden bu özel günde biz de sporun sağlığımız için olan önemine dikkat çekmek istedik ve sporu hayatımıza katmak için birbirinden önemli bilgileri hatırlatalım dedik.

1. Hafızanızı güçlendirir

Güzel bir egzersiz sonrası zihninizin ne kadar berrak olduğunu fark ettiniz mi? Spor esnasında beyne daha fazla oksijen ve enerji gittiğinden, düzenli egzersiz yapmak hem hafızanızı kuvvetlendirir hem de öğrenme kabiliyetinizi geliştirir.

2. Duruşunuzu düzeltir

İyi bir duruş, tahmin edebileceğinizden çok daha önemlidir. Duruş düzeltmek için yapılabilecek en iyi şeylerden biri de sırt kaslarınızı kuvvetlendirmektir. Dolayısıyla en yaygın sorunlardan biri olan duruş bozukluğu için düzenli spor yapmanızda fayda var.

3.Özgüveninizi artırır

Vücudunuzun formda olması, özgüveninizin de artmasını sağlayacaktır. Üstelik sadece vücudunuzda göreceğiniz pozitif gelişmeler değil, özellikle spor salonu ya da takım sporlarında yapacağınız aktiviteler ile sosyalliğiniz ve başarınız da gelişecektir.

4. Stresinizi azaltır

Hepimiz günlük hayatımızda birçok stres yaratan durumla karşı karşıya kalıyoruz. Stresin zihnimizde ve bedenimizde yarattığı tahribat ise oldukça fazla. Yapılan araştırmalar spor yapmanın stresle savaşmada en etkili yollar arasında olduğunu gösteriyor.

Bunu da okuyun: Spordan Önce Tüketilmemesi Gereken 8 Yiyecek
Yaptığımız egzersizler kadar tükettiğimiz gıdaların da önemi çok büyük. Hepimiz spor öncesi beslenme konusunda birçok bilgiye sahibiz, fakat bir de spor öncesi tüketilmemesi gerekenler var.

5. Daha kaliteli uyumanızı sağlar

Geceleri uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız, sporu ve düzenli egzersizi hayatınıza sokmayı denemelisiniz! Sabahları ya da öğleden sonra yapacağınız spor, hem bedeninizi hem zihninizi kaliteli bir uykuya hazırlamış olacak.

6. Enerjinizi yükseltir

Kulağa garip gelebilir, çünkü spor sonrası enerjinizin tükeneceğini düşünebilirsiniz. Aksine, düzenli egzersiz yaptığınızda kendinizi gün boyunca daha enerjik hissedecek ve çok daha üretken olacaksınız.

7. Daha az hastalanırsınız

Hastalanmamak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmek adına yapacağınız bir sürü şey var. Bunların başında da spor gelir. Yapılan araştırmalar düzenli olarak spor yapmanın faydaları arasında insanların soğuk algınlığından korunmasını da ortaya koyuyor.

8. Mutluluk verir

Bütün bu maddeler bir araya geldiğinde ortaya son derece “mutlu” bir sonuç çıkıyor. Fakat asıl gerçek, spor yaptıktan sonra endorfin hormonunun salgılanıyor olması! Egzersiz sonrasında salgılanan mutluluk hormonu sporcular arasında “runner’s high” olarak bilinir ve özelikle yoğun tempolu kardiyovasküler egzersizler veya ağır kilolarla yapılan çalışmalar sonrasında görülür.